НОВИНИ

Росен Плевнелиев: Президентската институция ще гарантира, че няма да има подмяна на националните приоритети

2012-04-18 14:30:00

Президентът откри първото заседание на Съвета за развитие на регионите и национална инфраструктура. Съветът очерта приоритетите за регионално развитие, които да бъдат финансирани от Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие през 2014-2020 година

Консенсус по шест национални приоритета, които да бъдат заложени в Националната програма за развитие на България до 2020 година, постигнаха участниците в първото заседание на Съвета за развитие на регионите и национална инфраструктура към президента. Това са транспортна инфраструктура, техническа инфраструктура във водния сектор, електронното управление, енергийна ефективност и жилищна политика, създаване на предпоставки за балансирано градско развитие и иновации и конкурентноспособност на малките и средни предприятия. Следващата стъпка е тези приоритети да бъдат облечени в конкретни мерки и да се разработят конкретни индикатори за напредъка по тях година по година.

Президентът Росен Плевнелиев , че до средата на месец юли 2012 г. ще приключи предварителният етап на работата по Националната програма за развитие „България’2020”. Дотогава трябва да бъдат посочени и конкретните източници на финансиране, разпределението на финансовите ресурси по определените приоритети и да бъде създадена система от ясни индикатори за изследване и контрол на напредъка на работата. Президентът припомни, че 2012 година е решаваща за изработването на приоритетите на страната до 2020 година.

В областта на транспортната инфраструктура България трябва да се позиционира като регионален транспортен център, подчерта държавният глава. Приоритет не трябва да бъдат единствено магистралите и скоростните пътища, но и пътищата I, II и III клас и общинските пътища, които са от голямо значение за развитието на регионите, беше посочено по време на заседанието на Съвета.

Категорично трябва да бъдат положени усилия за реформа във водния сектор, която е ключов фактор за устойчиво регионално развитие, каза още Росен Плевнелиев. Проблем на много малки общини в страната остава достъпът до вода за питейни нужди. Беше откроена и необходимостта от ускорено изпълнение на интегрираните проекти за водните цикли на по-големите общини в страната.

Участниците в Съвета бяха единодушни, че е необходима обща стратегия за реализация на електронното управление, а не частични институционални решения, включително и на общинско равнище. И по този приоритет трябва да бъдат посочени конкретните източници на финансиране за всяка следваща година и кой носи отговорност за изпълнението на заложените цели. „Електронното правителство възстановява доверието на гражданите към институциите и е висша форма надържавна грижа за гражданите и затова не можем повече да отлагаме неговото финансиране”, категоричен беше президентът Росен Плевнелиев.

Националната програма за енергийна ефективност на жилищните сгради трябва да бъде разширена и мерките да се прилагат за целия сграден фонд - предприятия, общински сгради, здравни заведения, детски градини и училища, беше предложено още по време на заседанието. Президентът Плевнелиев отново определи енергийната ефективност като основен приоритет. „Националната програма за енергийна ефективност ще доведе до технологичен скок на българската индустрия и това трябва да бъде фокус”, подчерта държавният глава. За енергийна ефективност са предвидени 1,3 млрд. лева, като според разчетите на правителството икономическият ефект ще възлезе на около 2,3 млрд. лева до 2020 година.

Стратегическите приоритети на България до 2020 г. трябва да създават предпоставки за балансирано развитие на българските региони. Според президента, България има всички предпоставки, като инвестира целенасочено в т. нар. вторични центрове на растеж, да създаде регионални клъстери, перспективи за заетост и качествени работни места.

Представителите на правителството, Народното събрание, местните власти, синдикатите, бизнеса и политическите сили бяха единодушни, че стратегическият подход при планирането на националните приоритети не трябва да се ограничава с хоризонт до 2020 година. Политическите партии поеха ангажимент очертаните приоритети да бъдат включени в техните платформи.

Държавният глава отново подчерта необходимостта от надпартиен и интегриран подход при търсенето на консенсус, технология на изпълнението на приоритетите с ясно посочени отговорности, както и за прозрачност в планирането, за да се гарантира приемственост в работата на отговорните институции. Според държавния глава, важно е да са налице ограничен кръг приоритети, но фокусът да е върху тях и резултатите да са видими.

„В края на 2012 г. всички ще сложим подписите си под тези приоритети и ако някой ги подмени, Президентската институция ще го посочи публично”, категоричен беше президентът. „Успехът е в правилната концепция, в конкретния план за изпълнение и в полагането на целенасочени усилия година по година и от всички институции”, допълни Росен Плевнелиев по време на заседанието на Съвета, което беше предавано пряко в Интернет.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът в Делчево: Дискусията за бюджета трябва да се фокусира не върху цифри и проценти, а върху приоритетите за развитието на България

2 февруари 2025 | 16:04
Илияна Йотова беше гост в гоцеделчевското село на традиционния празник на виното

Румен Радев: Европа трябва да поеме час по-скоро отговорност не само за своята собствена отбрана, а и за изграждането на конкурентоспособна и динамична икономика

30 януари 2025 | 20:08
Президентът беше домакин на традиционния прием за ръководителите на дипломатическите мисии в България

Вицепрезидентът: Стамболов ни завеща как се гради държавност и какво е безпределна любов към отечеството

30 януари 2025 | 12:12
Илияна Йотова участва в церемонията по отбелязването на 171 години от рождението на Стефан Стамболов пред паметника му в София

Президентът Румен Радев удостои с орден „Мадарски конник“ първа степен посланика на Алжирската демократична и народна република Месауд Мехила

29 януари 2025 | 17:05
„България цени високо отношенията между нашите две страни, а Алжирската демократична и народна република е един от най-важните ни партньори в региона на Северна Африка и сред арабските държави“, заяви Румен Радев.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки