НОВИНИ

Президентът: Ефективното използване на природните ресурси е въпрос на национална сигурност и залог за просперитета на нацията

2013-06-25 11:39:00

Независимо, че не е част от горещия политически дневен ред, постигането на ресурсна обезпеченост и ефективност е сред най-важните държавнически цели. Ефективното използване на природните ресурси е въпрос на национална сигурност и залог за просперитета на нацията. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който откри в столичния хотел „Шератон” международната конференция „Преминаване към ресурсно-ефективна зелена икономика в региона на река Дунав“. Форумът е организиран съвместно от международната природозащитна организация WWF и от Представителството на Европейската комисия в България. В конференцията участваха европейският комисар по околна среда Янез Поточник, вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, министри, представители на WWF.

За смяна на модела на националната икономика и за преминаването към производства с по-висока добавена стойност и с използването на възможно по-малко ресурси, призова в изказването си на конференцията държавният глава. Според него това налага България да промени отношението си към проблемите на енергетиката, на водния сектор, на транспорта и земеделието и на политиката за опазване на околната среда. Поставянето на акцент върху енергийната ефективност, по думите на президента, би довело до редица ползи за страната ни, като откриването на нови работни места, технологично обновление, намаляване на сметките за електроенергия, общ позитивен ефект върху малките и средните предприятия. Също така би увеличило енергийната независимост на България. Като друга голяма тема Росен Плевнелиев отново изтъкна реформата във водния сектор, от чиито успех зависи както изграждането на устойчиво и продуктивно земеделие, така и производството на храни.

Същевременно президентът подчерта, че решение на екологичните проблеми и устойчивото развитие не може да бъде търсено единствено в рамките на националните граници. За постигането на реална промяна страните в Европа следва да засилят трансграничното си сътрудничество в опазването на околната среда и да търсят координация на националните политики в рамките на Европейския съюз. „Именно Дунавският регион отваря нови хоризонти за сътрудничество. Дунавската стратегия обвързва ефективното използване на ресурсите с цели в областта на транспорта, енергетиката, туризма, опазването на околната среда, иновациите, конкурентоспособността, и всички те могат да бъдат интегрирани в общ подход за всички държави от региона“, отбеляза българският президент.

Росен Плевнелиев потвърди, че България ще продължи да развива активното си сътрудничество с европейските институции, страните-членки на ЕС, както и с неправителствените организации за реализацията на съвместни проекти в региона на река Дунав в подкрепа на опазването на качеството на водите, биоразнообразието и природния ландшафт и развитието на информационни системи за защитени територии и зони по „Натура 2000”. Съвместният документ за пространствено развитие на държавите от Вишеградската четворка, България и Румъния също следва да даде своя принос за сближаване на политиките на отделните страни.

„Проблемите, които икономическата криза предизвика, доведоха до погрешното мнение, че днес трябва да се фокусираме само върху икономиката и едва след постигането на растеж да мислим за екология, но това не отговаря на реалността”, заяви еврокомисарят по околната среда Янез Поточник. Той призова за отчитане на нуждата от по-ефективното използване на ресурсите и подчерта, че търсенето на краткосрочен икономически ефект не трябва да противоречи на дългосрочната цел за постигането на устойчивост в развитието.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността

13 май 2025 | 17:05
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание.

Вицепрезидентът откри в Националната библиотека изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“

13 май 2025 | 14:02
Илияна Йотова определи Националната библиотека като духовния институт на България и благодари на екипа й за активната дейност, както и за сътрудничеството при отбелязването на двете паметни годишнини – 1170 години от създаването на първата славянска азбука глаголицата и 1160 години от приемането на християнството.

Президентът Радев: България цени високо инвестиционното и икономическо партньорство с Австрия

12 май 2025 | 19:07
България високо цени сътрудничеството с Австрия в сферата на икономиката и инвестициите, като тенденцията за нарастване на стокообмена е доказателство за добрите връзки и потенциала за надграждането им. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на ръководството на австрийската компания „Palfinger“.

Вицепрезидентът: Урокът на Търновските царе – да се грижиш за създаденото преди теб и да надграждаш, а не да обругаваш и рушиш

12 май 2025 | 15:03
Академично слово на тема „Велико Търново – духовност и държавност“ изнесе Илияна Йотова след удостояването й с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки