НОВИНИ

Президентът връчи на Пламен Орешарски проучвателен мандат за съставяне на правителство. Президентът връчи на Пламен Орешарски проучвателен мандат за съставяне на правителство Президентът връчи на Пламен Орешарски проучвателен мандат за съставяне на правителство. Президентът връчи на Пламен Орешарски проучвателен мандат за съставяне на правителство.

Президентът връчи на Пламен Орешарски проучвателен мандат за съставяне на правителство

2013-05-23 17:26:00

След като проведе консултации за съставяне на правителство с парламентарните групи, представени в 42-то Народно събрание, президентът Росен Плевнелиев връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство на Пламен Орешарски, кандидат за министър-председател, излъчен от втората по големина парламентарна група в НС – тази на Коалиция за България. По-рано излъченият за министър-председател от най-голямата парламентарна група - на ПП ГЕРБ, върна връчения му от държавния глава проучвателен мандат за сформиране на кабинет.

„Времето на политическите декларации и намерения приключи на 13 май, сега цялата страна очаква резултати“, подчерта президентът в изявление след проведените политически консултации. Росен Плевнелиев изрази надежда парламентът да покаже ясни ангажименти и призова политическите лидери да покажат държавническо отношение и да се обединят около общите за страната проблеми и техните решения. „Моделите за решаването им са единствената здрава основа, върху която да се състави правителство и това трябва да бъде ясна заявка за поемане на ангажименти и последователни усилия за преодоляване на кризата“, каза президентът. Той декларира, че за всички действия за доброто на нацията и за европейското развитие на България, партиите ще намират подкрепа от държавния глава.

Президентът отново настоя за обединение около дългосрочните приоритети на нацията. „Хората очакват решителни действия и резултати, затова в рамките на един ден връчих два проучвателни мандата“, подчерта държавният глава. На излъчения от Коалиция за България кандидат за министър-председател президентът Росен Плевнелиев пожела успешни преговори за реализиране на мандата.  

Държавният глава отново беше категоричен, че няма да участва в договарянето на едно или друго правителство. „Кратката ни демократична история ни учи, че президентът трябва да бъде коректив, а не двигател на коалиционни договорки – те трябва да се случват в парламента и в партийните централи“, заяви президентът.

„От представителите на политическите партии чух сериозна и ясна заявка за носене на отговорност, която ще бъде облечена в конкретика и се надявам на отговорно отношение от парламента“, обобщи Росен Плевнелиев проведените консултации с парламентарните групи.   
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки