НОВИНИ

Маргарита Попова: Неглижирането на контрола в областите на правосъдието, вътрешните работи и човешките права би било фатално за ЕС

2013-05-17 15:29:00

Антикризисната програма на Европейския съюз задължително трябва да включи единна антикорупционна стратегия, на равноправно място до числата на финансовата помощ. Главната роля в стратегията трябва да бъде отредена на съдебните системи и устойчивото правораздаване в европейското пространство на свобода, сигурност и правосъдие. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в изказване на заключителната сесия на конференцията на Международната правна академия „Да направим борбата с корупцията в Европейския съюз по-ефективна“. „Върнем ли върховенството на закона, гражданите на Европейския съюз ще си отдъхнат и ще си върнат надеждата“, подчерта българският вицепрезидент, който закри форума в малтийската столица Валета.

„Не бива да се отказваме от педантична взискателност по темите правосъдие, вътрешен ред и човешки права. Неглижирането на контрола в тези сфери би било фатално за Съюза“, предупреди Маргарита Попова в обръщението си към участниците в дискусиите. Вицепрезидентът посочи, че част от причините за феномена, който се нарича финансова, икономическа и дългова криза, е сериозното надценяване на възможностите на пазара и конкуренцията при дефицит на достатъчно контролни механизми в условията на непрекъснати структурни и законодателни промени. Системни нарушения на принципа за върховенство на закона, отсъствието на мониторинг за наличие на корупционни практики и за нивата на корупция във всяка държава-членка на ЕС, недостатъчното равнище на правната интеграция, включително в областта на наказателното правосъдие, трансграничната престъпност и тероризъм, също са част от причините за днешната криза. „Луксозно и на много висока цена би било да спазваме политически неутралитет, като не говорим на висок глас по темата“, категорична беше Маргарита Попова.

В словото си вицепрезидентът посочи, че България е в седмата година от членството си в Европейския съюз, но повече от 15 години са били необходими, „за да осъзнаем, че инвестициите, икономическото развитие и финансовата стабилност не се влияят единствено от механизмите за икономическо въздействие, от създаването на нови и стимулиращи законови норми, нито от политически декларации и експерименти“.

„Корупцията, в най-широкия смисъл на думата, може да подкопае и най-добрите нормативни решения, а неефективната съдебна система може да обезсърчи който и да е инвеститор“, подчерта Маргарита Попова. Тя допълни обаче, че въпреки рестрикциите на ежедневието, българските граждани продължават да са проевропейски ориентирани. „Продължаваме да приемаме Съюза като институционална сила, която държи на приложението на единните правила и тъкмо признанието за този дисциплиниращ ефект на Европа помогна на страната ни да извърши много реформи, на практика във всички сектори, включително на полето на антикорупцията“, каза вицепрезидентът.

Пред участниците във форума Маргарита Попова определи като „безусловен приоритет“ опазването на финансовите интереси на ЕС. Според нея ОЛАФ трябва да получи по-широк периметър за действие, „защото в ЕС отдавна действат транснационални международни криминални структури, които чрез стопански престъпления атакуват общността“. По-ефективното противодействие срещу корупцията предполага също така формулиране и следване на европейска наказателна политика, която да е в състояние да защити финансовата сигурност и стабилност на ЕС чрез националната бюджетна и финансова дисциплина, чрез ред и отговорност. „Не е достатъчно да изработим еднотипни текстове в наказателните закони. Наложително е, като програма минимум, да възприемем еднотипни практики на разследване и еднотипна оценка на доказателствения материал“, отбеляза Маргарита Попова.

Вицепрезидентът отново се обяви за повече политическа интеграция в Европейския съюз и изрази удовлетворение от набиращия скорост дебат за изграждането на обща европейска прокуратура. „Особено силен акцент поставям върху кадрите в националните съдебни системи, върху техния подбор. Знаем отлично колко осъзнато е изкушението на политическата класа да аранжира съдебната власт така, че последната да я обслужва. Всъщност благодарение на този „аранжимент” сега изживяваме тази криза“, коментира още българският вицепрезидент.

Маргарита Попова ще има среща днес с държавния глава на Малта Джордж Абела.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Реализмът измества наивността и невежеството по отношение на ситуацията в Украйна

14 февруари 2025 | 15:03
Налице е най-сетне политическа воля на най-високо ниво за урегулиране на конфликта със средствата на дипломацията и този процес трябва да се подкрепя, подчерта президентът преди откриването на Мюнхенската конференция по сигурността

Вицепрезидентът отбеляза Деня на лозарите и винопроизводителите заедно с жителите и гостите на Сухиндол

14 февруари 2025 | 15:03
Илияна Йотова изтъкна необходимостта от по-голям ангажимент на държавата към местната власт и натрупаните с години проблеми, към развитието на българските региони.

Държавният глава Румен Радев проведе среща с представители на Националния университет по отбраната на САЩ

13 февруари 2025 | 19:07
Държавният глава Румен Радев проведе в президентската институция среща с представители на Националния университет по отбраната на САЩ, които са у нас в рамките на визита в региона и като част от военната обучителна програма CAPSTONE.

Държавният глава Румен Радев проведе телефонен разговор с избрания днес за президент на Гърция Константинос Тасулас

12 февруари 2025 | 15:03
По време на разговора президентът Радев и новоизбраният президент Тасулас обсъдиха състоянието на отношенията между България и Гърция в различни сфери, като изразиха общо удовлетворение от постигнатото отлично ниво на сътрудничество между двете държави

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки