НОВИНИ

1 май 2013 г., Вашингтон. Президентът Росен Плевнелиев участва в дискусия, организирана от Европейския институт във Вашингтон на тема: „Бъдещето на Европа“. 1 май 2013 г., Вашингтон. Президентът Росен Плевнелиев се срещна с президента на Световната банка Джим Йонг Ким. Българският държавен глава е на работно посещение в САЩ.

Държавният глава: Всяка страна да си направи реформите, да не чака Брюксел

2013-05-02 10:08:00


Всяка страна сама трябва да направи своите реформи за растеж и заетост, а не политиците да чакат Брюксел да свърши това вместо тях, заяви президентът Росен Плевнелиев по време на дискусия, организирана от Европейския институт във Вашингтон, която се проведе в сряда в  престижния "Космос" клуб. Член на клуба в периода 1957-1995 година е бил изобретателят на дигиталния компютър от български произход Джон Атанасов. Неговият портрет е поставен редом до този на американския президент Удроу Уилсън.

Пред дипломати, бизнесмени и учени държавният глава изложи визията си за политиката на растеж. В момента страната ни е пред финализирането на Националната стратегия „България 2020“, която ще е в основата на Договора за партньорство с ЕК за следващия програмен период. Росен Плевнелиев посочи, че не трябва да се наливат средства за постигането на моментен растеж, а да се инвестира в дългосрочни приоритети. По думите на президента доходите трябва да се изработят, а не да се взимат заеми с тази цел. Според Росен Плевнелиев и в момента България има възможност за развитие и прогрес и посочи като пример секторите земеделие, производство на храни и високи технологии.

На въпрос за европейската перспектива и интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС държавният глава коментира, че предстоящото приемане на Хърватия от 1 юли тази година и постигнатото споразумение между Белград и Прищина е успех за ЕС и положителен пример за останалите страни от региона.

Отношенията на България и Световната банка вече са в нов етап на развитие, финансовата институция е партньор на страната ни и нейните експерти заедно с българската администрация работят по доброто управление на големи проекти и провеждането на ключови реформи. Това констатираха президентът Росен Плевнелиев и президентът на Световната банка Джим Йонг Ким, които се срещнаха в централата на институцията.  Като приоритетни области за сътрудничество двамата определиха здравеопазването, образованието, енергетиката и енергийната  ефективност. Световната банка изрази готовност да подпомогне България и с експертна помощ в тези сфери. Президентът на финансовата институция посочи, че здравеопазването е проблем в много държави и по тази причина предстои  банката да формира експертна група, която да предложи модел за подобряване ефективността на сектора. Държавният глава подчерта, че във водния сектор Световната банка и България вече работят изключително активно и има силен потенциал за прилагане на публично-частното партньорство.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът поздрави Университета по библиотекознание и информационни технологии за 75-годишнината му

16 май 2025 | 16:04
В приветствието си на тържественото отбелязване на празника вицепрезидентът изтъкна ролята на библиотекознанието и значението на библиотеките, които определи като пазители на човешката памет, благодарение на която обществата съществуват

Президентът Радев: Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията и закона, а през урните

16 май 2025 | 12:12
Държавният глава ще сезира КС за отказа на председателя на 51-ото Народно събрание да внесе за разглеждане в парламента предложението за произвеждане на национален референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г.

Държавният глава Румен Радев назначи членове на Комисията за защита от дискриминация

16 май 2025 | 10:10
От квотата на държавния глава за членове на КЗД президентът определя Иво Христов Петков, Лазар Манолов Лазаров, Наско Руменов Атанасов и Бойка Ивайлова Чернева

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници

15 май 2025 | 17:05
Някои от предложените законови положения не представляват коректно транспониране на директивите на Европейския съюз. Не са включени необходимите гаранционни механизми, като на места се стига дори до противоречие с актове на Европейския съюз.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки