НОВИНИ
За по-ефективно изразходване на публичните ресурси по националните приоритети се обяви президентът Плевнелиев
2012-03-29 09:30:00
Ограничените публични ресурси трябва да бъдат използвани за реализацията на няколко стратегически приоритета, по които да търсим решения и да ги изпълним. Това каза днес президентът Росен Плевнелиев на Седмата годишна конференция “Стратегическа инфраструктура, България 2012”. Според него това ще даде тласък на икономиката през следващите десетилетия. Като „тотални” приоритети държавният глава открои енергийната ефективност, строежът на магистралите „Хемус” и „Струма”, ж.п. транспортът, ВиК секторът, туризмът, електронното правителство.
Трябва да развиваме не само традиционни за България сектори, но и сектори с висока добавена стойност, подчерта президентът. Като такива той определи биоземеделието, производството на храни, информационните и комуникационни технологии, индустриите, свързани с човешкото здраве. Според президента, за целта са необходими конкретни и ясни решения в рамките на дебата за развитието на България до 2020 година.
Държаният глава се обяви за създаването на регионални клъстери за логистика и логистични центрове в по-големите български градове, които разполагат с летища, като Стара Загора, Пловдив, София, Русе. Трябва да се използва стратегическото им местоположение по отношение на трансевропейските транспортни коридори и по направленията между Азия и Европа, смята Росен Плевнелиев. Според президента, Русе има потенциал да се превърне в клъстер за биоземеделие, а градовете Велико Търново, Варна и Бургас - в туристически клъстери.
Росен Плевнелиев припомни значението на Дунавската стратегия и идеята за изграждането на велоалея по протежение на реката в българския й участък. „Представяме си това като един красив и природосъобразен начин за развитие на туризма в тези региони на България”.
София би могла да се позиционира като уникален град, в който хората могат да ходят на ски с метро, след като то достигне до лифтената станция в столичния квартал „Симеоново”. Според Росен Плевнелиев тази възможност ще привлече туристи от съседните страни.
Държавният глава отново подчерта, че е важно Законът за публично-частното партньорство да бъде приет бързо, за да могат неговите възможности да се използват пълноценно, например при въвеждането на ТОЛ системата в България. Заедно с ресурса от ЕС, от държавния бюджет и инвестиционни заеми, механизмите на публично-частното партньорство ще дадат възможност да се реши проблемът с липсата на средства за рехабилитация на пътища ІІ и ІІІ клас, посочи още държавният глава в изказването си пред участниците във форума.