НОВИНИ
Възстановяването на финансовата стабилност трябва да върви ръка за ръка с реформи за насърчаване на устойчивия растеж и заетост
2013-03-15 12:57:00
Държавите членки на ЕС са постигнали „значителен напредък по отношение на структурно балансиране на бюджетите и този процес трябва да продължи”. Това се посочва в заключенията на Европейския съвет, публикувани на 14 март. За първи път президентът Росен Плевнелиев участва в срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в Брюксел, която приключва днес. Лидерите подчертават необходимостта от „ориентирана към растеж фискална консолидация”, като посочват, че страните трябва да се придържат към съществуващите фискални правила в Пакта за стабилност и растеж и в Договора за стабилност, координация и управление.
На национално ниво е необходим подходящ пакет от мерки за стимулиране на растежа и подкрепа за създаването на работни места, особено за младежите, както и за стимулиращи растежа инвестиции. Същевременно Съветът напомня, че е необходим баланс между продуктивните публични инвестиции и целите на фискалната дисциплина.
Фискалната консолидация и възстановяването на финансовата стабилност трябва да вървят ръка за ръка с добре планирани структурни реформи за насърчаване на устойчивия растеж, заетостта, конкурентоспособността и коригирането на макроикономическите дисбаланси, се посочва още в заключенията на Съвета. В контекста на предизвикателствата на фискалната консолидация лидерите от ЕС подчертават необходимостта от гаранции, че всеки плаща данъците си и призовават за повишаване на ефективността на събираемостта на приходите и овладяване на неплащането на данъци и конкретно на злоупотребите с ДДС.
Особен акцент държавните и правителствените ръководители са поставили върху борбата с младежката безработица и Инициативата за младежка заетост, която трябва да заработи от 1 януари 2014 г., засилването на Единния пазар, както и облекчаването на регулациите за малките и средните предприятия на национално и на европейско ниво.
Въпроси на енергетиката и предизвикателствата, които произтичат от високите цени на енергоносителите, ще обсъди Европейският съвет през месец май. След 2015 година нито една държава в ЕС не трябва да бъде изолирана от европейските газови и електрически мрежи, подчертават лидерите от съюза.
Държавните и правителствените ръководители от ЕС са обменили и мнения по връзките на съюза с неговите стратегически партньори.