НОВИНИ
Вицепрезидентът Маргарита Попова: Не може да има социален напредък, ако правилата не важат за всички
2013-02-28 15:19:00Вицепрезидентът Маргарита Попова бе специален гост на студентите от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където връчи дипломите на бакалаври и магистри от специалността „Администрация и управление”. Вицепрезидентът призова младите хора да работят за доброто бъдеще на страната ни с „вяра, разум и просвещение”.
По повод актуалната обществено-политическа обстановка в страната и гражданските протести, вицепрезидентът Маргарита Попова подчерта, че днес „българските граждани показват, смислено, задружно и с доверие един към друг, че искат да продължим в избраната посока честно, ясно и по правилата в защита на най-важния принцип, заложен още в Преамбюла на Конституцията – достойнство на живота и спазване на гражданските права”.
Вицепрезидентът оцени като „много силен ход” обръщението на президента Росен Плевнелиев към народа и народните представители. “Много важно беше това, че президентът стъпи здраво на Конституцията, защото не може да има никакъв социален напредък, ако правилата и законите не се спазват от всички”, посочи Маргарита Попова. Българският вицепрезидент открои яснотата и уважението, с което президентът се е обърнал към протестиращите, „показвайки, че е чул, прочел и осмислил техните искания, защото не е важно само да напишем листата с правата, а е важно гражданите да ги упражняват”.
Според вицепрезидента, сериозен и уважителен ход към обществото е фактът, че президентът е задал параметрите за работата на бъдещото служебно правителство – подготовката на честни избори и важните действия, които следва да облекчат тежкото положение на хората и да гарантират по-висок социален стандарт. „Президентът отиде още по-далеч, като даде и визията на нашата институция за това кои да са приоритетите на следващото Народно събрание”, заяви Маргарита Попова.
Запитана как може да се гарантира по-видимо гражданско участие в управлението на страната вицепрезидентът напомни, че възможности за това съществуват и сега. „Важно е да го поискат и двете страни и да го направят по реда, описан в закона и съобразен напълно с Конституцията. От една страна, партиите и техните лидери, ако пожелаят, да разгърнат представителството на гражданите и да ги поставят на избираеми места в своите листи. От друга страна, възможността гражданите да упражняват контрол е чрез граждански сдружения, за да бъдат ефикасен коректив на политическата система и на управлението. Имаме залог да се случат и двете неща”, посочи още вицепрезидентът Маргарита Попова във Велико Търново.