РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Изказване на президента Росен Плевнелиев на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, посветено на рисковете и заплахите за сигурността и стабилността на страната, произтичащи от политическата и социална криза

2013-02-26 14:09:00

Добър ден. Добре дошли в президентската институция.

Темата на днешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност е посветена на рисковете и заплахите за сигурността и стабилността на страната, произтичащи от политическата и социална криза, в която се намираме. Доклади ще изнесат вицепремиерът и министър на вътрешните работи в оставка г-н Цветан Цветанов и председателят на ДАНС г-н Константин Казаков.
    
Очакваме също така да чуем мнението и ще помоля за становище, не доклад, а просто становище, на вицепремиера и министър на финансите в оставка г-н Симеон Дянков по състоянието на финансовата система, икономиката и бюджета на страната и неговото изпълнение.
    
Свикването на извънредното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност по тази тема е предизвикано от нарастващото напрежение в страната и от належащата необходимост да се намерят подходящите инструменти за разрешаване на кризата. Ескалират исканията на протестиращите. Те се отнасят с огромно недоверие към политическите сили и протестират за всичко. Хората се обявяват срещу политическата система, партиите, институциите, корупцията, монополите, олигархията, сметките за ток, ниските доходи, безработицата и много други. В неделя протестираха около 150 хил. българи в над 40 града на страната. Трупа се сериозно обществено недоволство в сферите на здравеопазването, образованието, околната среда.
    
Не трябва да допуснем да се дестабилизира фундаментът на държавността, на институциите. Парламентът, за съжаление, преди началото на протестите се ползваше с много ниска степен на обществено одобрение. Мисля, че то беше около 6% преди началото на протестите. Трябва да действаме отговорно. Ситуацията е усложнена не само в България, но и в Европа както в политически, икономически, така и във финансов аспект. Разбира се, това, искам да направя една голяма скоба, че всяка една държава има своите специфики в Европа, но генерално икономическите перспективи пред икономиките за Европа тази година също не са добри.
    
Правителството, макар и в оставка, носи пълната отговорност за управлението на държавата до момента на назначаването на ново правителство. То трябва да положи всички възможни усилия за опазване на гражданския мир, недопускане на по-нататъшна ескалация на напрежението, запазването на стабилността в страната. Необходимо е правителството да отговори на обществените очаквания и да изпълни поетите ангажименти. Например, незабавни проверки на ЕРП-тата и на ДКЕВР, публичност на сключените договори, предприемането на необходимите мерки за намаляването на цената на тока с 8 процента. Хората получават сметките си за ток, днес вече и за следващия месец. Идва февруари, голяма част от тях не са наясно с това какво точно плащат и трябва да се даде ясна и точна информация от регулаторите. Точно в този момент имаме нужда от силен работещ регулатор и аз се надявам, че ДКЕВР ще си свърши работата ефективно и отговорно, въпреки че в момента неговият състав е в оставка.
    
На това заседание на Консултативния съвет за национална сигурност ще търсим консенсус за възможните решения за преодоляване на кризата. Със съвместните усилия на всички трябва да начертаем пътя за постигане на няколко основни цели. Да се противопоставим категорично на всякакви опити да бъде експлоатирано социалното напрежение за постигане на политически, корпоративни или групови цели. Да дадем бързи и адекватни отговори на обществените очаквания. Да укрепим държавността и да осигурим устойчивото функциониране на институциите. Да гарантираме институционалната стабилност - икономическа, финансова, организационна, на държавата.
    
Трябва да си дадем ясна сметка, че тежката социална и политическа криза изправя страната и националната сигурност пред предизвикателства. Реални са рисковете за подкопаване на държавността и нарушаване нормалното функциониране на институциите и ескалация на социалното напрежение, прояви на екстремизъм и насилие.
    
След политическите консултации, които проведох през миналата седмица, стана ясно, че парламентарно представените партии ще откажат мандат за съставяне на правителство. Парламентарната група на ГЕРБ вече направи това вчера. Трябва да подчертая, че парламентарно представените партии трябва да работят до момента на разпускане на Народното събрание, да приемат най-неотложните законови промени, с които да се осигури възможността за едно служебно правителство да може да овладее кризата и да не се допусне задълбочаване на ситуацията, в която се намираме, и на проблемите, с които се сблъскваме.
    
Разбира се, реалните политики, които следва да дадат отговор на справедливите и работещи искания на протестиращите, на тези, които могат да бъдат изпълнени, и тези, които са работещи и справедливи, реалните политики, отговорът ще дойде от едно легитимно, избрано от народа, Народно събрание. И е повече от ясно, че ако процедурата върви по Конституция, така както в момента има очаквания, ние вървим към бърза и отговорна подготовка и произвеждане на парламентарни избори.
    
Днес очаквам членовете на Консултативния съвет за национална сигурност да подходят изключително отговорно към мерките, които трябва да се предприемат от държавните власти и политическите сили за спадане на градуса на напрежение в страната и за решаване на най-належащите въпроси, поставени от протестиращите български граждани. Политическите партии трябва да декларират категорично, че работят за намаляване на напрежението. Всички техни действия трябва да бъдат насочени за утвърждаване на демократичните процеси, стабилността на институциите и запазване на гражданския мир.
    
Призовавам всички партии да мислят за рисковете за държавата, да направят дебат и да вземат необходимите решения. Очаквам представителите на изпълнителната власт да информират членовете на КСНС за реалното състояние и развитието на процесите в страната, да предоставят анализ на рисковете и заплахите за националната стабилност и сигурност.
    
Компетентните институции трябва да посочат основателни ли са съмненията за целенасочено провокиране на насилие сред протестиращите. Ще положим усилия да постигнем консенсус и гаранции за това, че всички действия на парламентарно представените политически партии и на всички останали институции, ще бъдат към утвърждаване на демократичните процеси, стабилността и запазване на гражданския мир в държавата.
    
Очаквам също така на този КСНС да се обединим и да подкрепим конкретни мерки на правителството в оставка, както и в оставащите дни на 41-вото Народно събрание, за опазване на гражданския мир и недопускане на по-нататъшна ескалация на напрежението. Очаквам конструктивен и отговорен подход и дебат от всички, в интерес на сигурността на гражданите и правовия мир в държавата.
    
Благодаря ви, че сме заедно. Благодаря и на медиите.

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

Слово на държавния глава Румен Радев по случай отбелязването на 146 години от Освобождението на България

3 март 2024 | 13:01
3 март 2024 г., връх Шипка

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки