НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Възможностите на 41-то Народно събрание към днешна дата се считат за изчерпани
2013-02-22 19:13:00
Възможностите на 41-то Народно събрание към днешна дата се считат за изчерпани, но до евентуалното сформиране на служебно правителство стриктно ще бъде следвана процедурата, предвидена в Конституцията на Република България. Това обяви президентът Росен Плевнелиев след консултации с представители на парламентарните групи в Народното събрание за връчване на проучвателен мандат за сформиране на правителство в рамките на сегашния парламент. В понеделник, 25 февруари, Росен Плевнелиев ще връчи мандат за съставяне на правителство на ПП ГЕРБ. В случай, че партията върне мандата, такъв ще бъде връчен на политическата сила с втората по големина парламентарна група в Народното събрание. Третата политическа сила, която ще получи мандат за съставяне на кабинет в случай, че предходните мандати бъдат върнати, ще бъде Движението за права и свободи, информира президентът.
Като възможен период за произвеждане на предсрочен парламентарен вот беше определен краят на месец април до средата на месец май 2013 година. Конкретна дата за предсрочни парламентарни избори ще бъде определена след съвместни консултации през следващата седмица между политическите сили, Централната избирателна комисия и Президентската институция. Дотогава работата на сегашното Народно събрание ще продължи с приоритетни с оглед на обществения интерес законодателни промени. Като такива към днешна дата бяха очертани промени в Закона за енергетиката така, че да бъдат отстранени пречките пред възможностите за коригиране на цените на електроенергията, с оглед на социалното напрежение през последните седмици. Сред приоритетните задачи са също така Законът за енергийната ефективност, както и възможното налагане на мораториум върху строителството по Черноморското крайбрежие. До 25 февруари ще продължат разговорите по други приоритетни промени, които следва парламентът да разгледа, за да бъде дадена възможност на бъдещ служебен кабинет да работи нормално през следващите месеци, информира държавният глава.
Сред основните задачи на евентуален служебен кабинет трябва да бъдат овладяването на кризата „във всички нейни аспекти”, пълна прозрачност и демократичност на изборния процес, запазване на финансовата стабилност на страната, гарантиране на приходната част на държавния бюджет, изпълнението на проектите по оперативните програми. В случай, че се стигне до сформиране на служебно правителство, приоритетите му ще бъдат своевременно оповестени, подчерта президентът Росен Плевнелиев.
Участниците в консултациите очертаха като консенсусно предложението за предстоящия парламентарен вот в страната ни да бъде поканена наблюдателна мисия с представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, които да придадат допълнителна легитимност на вота в интерес на гражданите. Следва да бъдат предприети действия за обезпечаване на нуждите на Централната избирателна комисия, за да се гарантират нейната ефективност и безпроблемна работа по реализацията на вота.
Президентът информира още, че предстои обсъждането на ефективни механизми за граждански контрол. Политическите партии също ще се произнесат в рамките на собствените си програми.
За финансова и институционална стабилност и ясен ангажимент за стабилизация на ситуацията се обявиха още участниците в консултациите при президента. По думите на държавния глава, това означава и ангажимент на политическите партии по отношение на техните привърженици. „Ще работя за бързо преодоляване на политическата криза, а институциите ще работят нормално”, категоричен беше още президентът Росен Плевнелиев, който окачестви като честен и открит диалога с представителите на парламентарните групи в 41-то Народно събрание.