НОВИНИ
Росен Плевнелиев: Активното дарителство и доброволчеството са черти на силното гражданско общество
2013-02-13 12:34:00
Утвърждаването на дарителската култура в България и отговорното отношение към дарителството изисква ефективно сътрудничество между всички институции - бизнеса, неправителствения сектор, държавните институции и гражданите. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който откри дискусията „Отговорното дарителство”, организирана от в. „Труд”. Активното дарителство и доброволчеството са черти на силното гражданско общество и приносът на всеки е от значение, каза президентът на форума, който събра в столицата представители на неправителствени организации, на държавните институции и на медиите. „Няма големи и малки дарители, всеки е ценен и има своето място в едно солидарно общество”, подчерта държавният глава.
Акценти на дискусията, която е под патронажа на президента Росен Плевнелиев, са стимулите за дарителството и как то да бъде направено по-ефективно. Президентът подчерта успеха на текущата кампания на благотворителната инициатива „Българската Коледа”, като припомни, че около 1 млн. лева бяха дарени само за няколко часа в рамките на благотворителния концерт през декември миналата година. За първи път при осъществяването на кампанията се прилага интегриран подход, който търси системни решения за решаване на проблемите, в тясно взаимодействие с държавните институции и с дарителите и при повече прозрачност. През 2013 година се очаква „Българската Коледа” да подпомогне рекорден брой деца, които се нуждаят от лечение и рехабилитация, допълни президентът. Държавният глава припомни, че президентството вече разгърна няколко благотворителни инициативи, сред които е инициативата „Подкрепи една мечта” в подкрепа на младежите, които напускат специализирани институции. Бяха учредени и еднократни стипендии за част от тях, за да завършат обучението си във висше училище.
Президентът посочи, че устойчиво расте броят на дарителите в България, както и разнообразието на формите на благотворителност. През миналата година беше отбелязан рекорден ръст както на индивидуалното, така и на корпоративното дарителство и корпоративната социална отговорност. „Много фирми у нас доказват, че корпоративната социална отговорност вече не е само практика, но и традиция”, посочи Росен Плевнелиев. „Българите имат нужда от каузата и от успеха на дарителството”, каза още президентът и подчерта, че президентската институция ще продължи и занапред да подкрепя каузи на дарителството и на доброволчеството у нас.
Главният редактор на в. „Труд” Светлана Джамджиева посочи, че около 100 млн. лева годишно даряват българите за различни благотворителни каузи. На дневен ред обаче стоят въпросите какво още могат да направят държавните институции в полза на дарителството в България и как то да бъде по-ефективно.
Като добри примери за работата на институциите бяха откроени отпадането на лимитите за подпомагане от Фонда за лечение на деца, както и решаването на проблема с Данъка върху добавената стойност върху дарителските кратки текстови съобщения. От „Българския дарителски форум” посочиха още, че със свои указания Съветът за електронни медии позволи на електронните медии да назовават имената на дарителите. От „Работилница за граждански инициативи” откроиха като проблеми неравнопоставеността на дарителите по отношение на данъчните облекчения и липсата на ясна дефиниция за фондация в Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Необходими са и правила за отчетност на гражданските благотворителни организации.