7 ноември 2022 | 00:12

Програма на президента и вицепрезидента за 7 ноември

На 7 и 8 ноември 2022 г. държавният глава Румен Радев ще ръководи българската делегация за участие в 27-ата Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP27), домакин на която е Египет. Президентът ще участва в Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители по покана на египетския си колега Абдел Фатах ас-Сиси.

На 7 ноември президентът Радев ще участва в церемонията по официалното откриване на международния форум на най-високо равнище. Повече от 100 лидери от цял свят ще се включат в срещата на върха в египетския град Шарм ел-Шейх.

Българският президент ще направи изказване пред държавните и правителствени ръководители на 8 ноември.

В рамките на международния форум се предвижда българският държавен глава да проведе двустранни срещи и да участва в дискусии на високо равнище.  Сред членовете на ръководената от президента делегация са министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова и министърът на енергетиката Росен Христов.

За участие в конференцията на ООН в Египет са се регистрирали повече от 45 000 представители на държавите, които са страни по конвенцията, международни и регионални организации, на бизнеса, научната общност, гражданското общество. Сред целите на форума е да се обсъди ускоряването на съвместното изпълнението на ангажиментите в областта на климата за смекчаване на последиците от климатичните изменения.  Общо 198 държави са ратифицирали Рамковата конвенция на ООН.

Държавният глава Румен Радев ще бъде придружаван от съпругата си Десислава Радева.

***

На 7 ноември, понеделник, вицепрезидентът Илияна Йотова организира Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“. Събитието ще се проведе от 9.00 часа в зала 6 на Националния дворец на културата.

Форумът ще събере известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и техни български колеги. Те ще дискутират ролята на България за създаването на славянската книжнина и култура. Докладите ще разгледат създаването и утвърждаването на кирилицата като нова графична система и значението й за православието, за духовността през Средновековието. Тема на дискусиите ще бъде и перспективата пред лекторатите по български език и култура в чуждестранни университети. Събитието ще завърши с кръгла маса „Кирилицата в ХХI век“.

За 8 и 9 ноември е подготвена програма за чуждестранните гости в старопрестолните столици Плиска, Велики Преслав и Велико Търново. Освен това ще посетят Историческия музей в Провадия, където ще се запознаят с археологически експонати от манастира край село Равна – един от знаковите през Първото българско царство. Програмата включва и посещение на Скалния манастир край търговищкото село Крепча, където наскоро е открит най-старият датиран надпис на кирилица от 921 г.

 

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки