НОВИНИ

Президентът: Трябва да се гарантира, че на изборите ще бъде зачетен истинският глас на всеки български гражданин

2026-02-10 14:10:00
 
Държавният глава проведе консултации с представители на парламентарната група на „Величие“ преди назначаването на служебен кабинет  
 
Изборите трябва да бъдат проведени така, че да се върне доверието на българските граждани в изборния процес и да бъде зачетен истинският глас на всеки. Правото на избор е и конституционно, и човешко право. Това заяви държавният глава Илияна Йотова на консултации с представители на парламентарната група на "Величие". Срещата е част от поредицата срещи с политическите сили в 51-вото Народно събрание в рамките на процедурата по назначаване на служебно правителство, определена в чл. 99, ал. 5 от Конституцията.
 
Държавният глава припомни, че именно партия „Величие“ остана първоначално извън парламента заради злоупотреби в изборния процес. „Благодарение на работата на медиите по разкриването на грешки в изборния ден „Величие“ успя да влезе в Народното събрание“, посочи тя.
 
Президентът открои стабилизирането на финансите на държавата като приоритетна задача пред народните представители и бъдещия служебен кабинет. „Работим в условия на удължен бюджет, който не е бюджет в евро, нямаме никакви защитни мерки за най-уязвимите, а цените скачат всеки ден“, посочи държавният глава. Тя подчерта, че резултатите от контрола на ценовия ръст не са обнадеждаващи. 
 
„България трябва да бъде максимално предвидима и за нашите партньори в Европа и в света“, заяви Илияна Йотова. Тя отбеляза, че страната ни има външнополитически ангажименти, част от които трябва да бъдат обсъдени и приети от Народното събрание.
 
„Много са жестоки предизвикателствата пред нас и са тревожни дните, които изживяваме“, посочи Илияна Йотова по повод трагедията в хижа „Петрохан“. По думите ѝ случилото се е сериозна травма за всички българи и компетентните органи трябва да свършат своята работа. „Нуждаем се от прозрачност, решения и от много дълбок и съдържателен диалог“, изтъкна държавният глава.
 
 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: С потенциала си България ще гради конкурентоспособна Европа

1 юни 2026 | 10:10
Новите европейски приоритети не трябва бъдат реализирани за сметка на кохезионната политика, заяви президентът на откриването на тазгодишния форум „Green Transition“

Илияна Йотова: България е във възход, все повече българи се връщат да живеят, работят и мечтаят у нас

30 май 2026 | 14:02
Държавният глава откри шестото издание на кариерния форум „България на пет океана“, организиран от платформата “Bulgaria wants you”

Президентът Илияна Йотова изпрати писмо до румънския си колега Никушор Дан във връзка с инцидента в Галац

29 май 2026 | 16:04
„Като съюзник в НАТО и член на Европейския съюз България винаги ще подкрепя действията на Румъния по защита на нейната територия и на живота на нейните граждани“, пише държавният глава.

Президентът Илияна Йотова посрещна в президентската институция деца на загинали служители от системата на МВР

29 май 2026 | 15:03
Държавният глава открои дейността на фондация "Емил Шарков", усилията и грижите, които полага, и общността, която е успяла да създаде

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки