НОВИНИ

Държавният глава: Бъдещето на ЕС зависи от способността огромният потенциал на европейската икономика да бъде трансформиран в конкурентно предимство

2025-04-27 21:47:00
 
 
Президентът Румен Радев проведе среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, който е на посещение у нас
 
Бъдещето на ЕС зависи от способността огромният потенциал на европейската икономика да бъде трансформиран в конкурентно предимство, основано на иновации, високи технологии и изкуствен интелект. Това заяви държавният глава Румен Радев в началото на среща в президентската институция с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, който е на посещение у нас. 
 
Държавният глава припомни конструктивния разговор с Антонио Коща на Мюнхенската конференция по сигурността през месец февруари тази година, когато двамата обсъдиха редица важни въпроси в контекста на сложните за Европа предизвикателства. „Невижданата досега динамика в геополитическите процеси изисква решително да преосмислим въпросите на сигурността, да изграждаме адекватни отбранителни способности и да преодолеем фрагментацията в европейската отбранителна индустрия“, подчерта Румен Радев и добави, че е необходимо Европейският съюз да бъде още по-активен и да се утвърждава като гарант на мира и сигурността не само на нашия континент, но и в глобален план. „Постигането на стратегическа автономия в ЕС следва да бъде осъзната цел на всяка страна членка, а това означава силна конкурентоспособна европейска икономика“, посочи президентът.  
 
„България е активно ангажирана с тези процеси, а българската отбранителна индустрия е с богати традиции и утвърдено място на световните пазари“, отбеляза Румен Радев като изтъкна водещото място в Европа на отбранителната промишленост у нас в производството на боеприпаси и леко въоръжение и непрекъснатото увеличаване на произвежданите у нас нови високотехнологични продукти в тази област. Държавният глава изрази и готовността на страната ни да се включи в общи европейски проекти в сектора.
 
Президентът припомни, че на Мюнхенската конференция по сигурността е провел разговор и с изпълнителния директор на най-големия отбранителен концерн в Европа  „Райнметал“ Армин Папергер. „По време на конструктивната ни среща го убедих в огромните предимства на нашата страна за инвестиции, убедих го да дойде в България и в резултат очакваме мащабни инвестиции у нас, които ще допринасят за общата европейска отбрана“, посочи Румен Радев и добави, че България също така продължава да утвърждава своята роля като един от водещите фактори в Източна Европа в областта на изкуствения интелект и IT сектора. 
 
„Не бива и да допускаме зад заявени амбиции за членство в ЕС да се прикриват нарушения на принципите на демокрацията и на човешките права“, подчерта президентът Румен Радев и отбеляза, че страната ни подкрепя разширяването на ЕС като гарант за сигурност, стабилност и просперитет на континента, но за да бъде устойчив и необратим този процес, той следва да се основава на системните усилия на всяка страна кандидат за утвърждаване на ценностите на демокрацията и Копенхагенските критерии за членство. 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Радев: Подобряването на свързаността e от ключово значение за укрепване на сигурността и стабилността в Черноморския регион

24 ноември 2025 | 19:07
Възползвайки се от геостратегическото си положение, България и Грузия имат потенциал да задълбочат свързаността си в различни сфери като транспортния, енергийния, цифровия сектор, което ще допринесе за насърчаване на икономиката, инвестициите и просперитета региона на Черно море. Това заяви президентът Румен Радев, който проведе среща с председателя на парламента на Грузия Шалва Папуашвили.

Вицепрезидентът: В България липсва единна национална политика за бежанците и мигрантите

24 ноември 2025 | 13:01
Бежанските и мигрантските потоци няма да стихнат, а в България липсва единна национална политика по тези въпроси. Необходима е и водеща институция, която да координира целия процес по интеграция. Хоризонталното разпиляване в много институции прави координацията помежду им много трудна. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на кръгла маса „Ефективното социално включване на бежанци и мигранти в приемащите общества – акценти, предизвикателства, перспективи“.

Вицепрезидентът: Новият бюджет ни „обещава“ още 10 млрд. евро дълг

24 ноември 2025 | 11:11
Има един елемент в бюджета, който най-малко се коментира, а той е изключително тревожен. Това е „обещанието“ за още 10 млрд. евро дълг. Очевидно, това е бюджет, който трябва да осигури някому изборите. В него няма никакви реформи, липсва визия за развитие на икономиката. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти. По думите й социалните елементи в бюджета трябва да бъдат свързани с развитието на икономиката, а не само да се изпразва хазната.

Президентът Радев: Гневът от беззаконието ще се стовари върху тези, които го предизвикват

21 ноември 2025 | 20:08
Запазената марка на тартора на правителството, който тайно лети към Дубай с частен „Фалкон“, е да съсипва и разпродава всичко, до което се докосне, заяви Румен Радев

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки