НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Недопустимо е държавни органи да възпрепятстват работата на Конституционният съд да се произнесе по законността на изборите

2025-03-11 13:51:00
От всички нас зависи дали ще допуснем задкулисието да погълне цялата държава, или ще намерим сили да го отхвърлим, заяви държавният глава
 
Недопустимо е държавни органи да възпрепятстват работата на Конституционният съд да се произнесе по законността на изборите.  Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти на учебен полигон „Ново село“ в отговор на въпрос за  преизчислението на резултатите от проведените през октомври м.г. парламентарни избори. 
 
„Настоявам всички отговорни институции да положат максимални усилия за незабавно разрешаване на този случай, защото залогът вече не е само честността на изборите. Залогът е функционирането ни като демокрация“, посочи президентът. По думите му е изключително важно в тази ситуация да се намери вярното решение, а то е Конституционният съд и всички, които му помагат, да изпълнят своите задачи. 
 
„Явно тези, които ни казват всеки ден с наглостта си какво и как да правим, а в същото време ни влекат от скандал в скандал и от криза в криза, имат интерес от подобно развитие“, посочи Румен Радев и подчерта, че има опит на задкулисието да погълне цялата държава. От всички нас зависи дали ще го допуснем, или ще намерим сили да го отхвърлим, каза още той. Държавният глава допълни, че все повече се засилва усещането във все повече хора, че се минава една граница, отвъд която демокрацията става невъзможна. Затова той подчерта необходимостта компетентните институции да решат възможно най-бързо казуса и то в интерес на истината, справедливостта и демокрацията.
 
В отговор на въпрос дали ще свика Консултативен съвет за национална сигурност по темата президентът Радев посочи, че може да се стигне до свикване, ако отговорните институции се провалят в своите задължения да разрешат казуса.
 
По думите на държавният глава, когато този случай бъде приключен, трябва  внимателно обмисляне на изборното законодателство, за да не се допускат избори като последните през октомври м.г., които преминаха под сянката на купения и корпоративен вот при множество нарушения и манипулации и в резултат се стигна до безпрецедентни искания за касиране на вота.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: За да си върнем демокрацията, не трябва да пилеем енергията и надеждата от площадите и възможността да променим България

1 януари 2026 | 11:11
Народният консенсус срещу мафията е голямото политическо събитие на 2025 година, заяви президентът Румен Радев в новогодишното си обръщение

Вицепрезидентът: Българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул е символ на българското национално единство

27 декември 2025 | 13:01
Преди 155 години Българската екзархия постави началото на българската държавност, заяви Илияна Йотова, която беше гост на храмовия празник на Желязната църква

Над 3 720 000 лева достигнаха даренията за „Българската Коледа” от началото на двадесет и третото издание на благотворителната кампания

26 декември 2025 | 09:09
На коледния благотворителен спектакъл „Българската Коледа“ присъстваха президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева, представители на държавни институции, дипломати, дарители, посланици на кампанията и деца, подпомогнати от „Българската Коледа”

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки