НОВИНИ

Президентът Румен Радев се срещна с представители на Военновъздушния колеж в САЩ

2025-03-04 16:06:00

Държавният глава Румен Радев проведе днес в президентската институция среща със студенти и преподаватели от Военновъздушния колеж (Air War College) в САЩ. В разговора участва и временно управляващата посолството на САЩ в България Сюзън Фалатко. Във висшето училище през 2003 г. държавният глава завършва с отличие магистърска степен по „Стратегически проучвания“.

Акцент в разговора бе поставен върху средата за сигурност и предизвикателствата в регионален и международен план, които произтичат от многобройните и преплитащи се кризи, включително и военни. Бяха обсъдени различни подходи за прекратяване на военния конфликт в Украйна, както и ролята на Европа в този процес. На фона на предизвикателствата държавният глава Румен Радев напомни мястото на България като гарант за енергийната диверсификация и транспортната свързаност на Балканите и в Югоизточна Европа.

Откроено бе партньорството между България и САЩ в областта на отбраната и сигурността, както и сътрудничеството между страните ни по отношение на модернизацията на Българската армия. Президентът подчерта, че наред с големите модернизационни проекти на Въоръжените сили, е необходима инвестиция и в малки проекти, които гарантират асиметрично превъзходство. Държавният глава посочи и че от ключово значение за развитието на съвременни отбранителни способности освен  придобиването на отбранителна техника е продължаването на съвместните учения и обмяната на опит. Във връзка с това президентът Радев открои и значението на обучението на български военнослужещи в САЩ.

Представителите на Военновъздушния колеж подариха на държавния глава статуетка на орел, а от своя страна президентът подари на висшето училище плакет на Мадарския конник, като символ на многовековната българска държавност и култура.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост на Празника на розата в Казанлък

8 юни 2025 | 14:02
Тя подчерта необходимостта от по-голяма грижа на държавата за развитието на розопроизводството и отглеждането на рози да бъде защитено.

Вицепрезидентът: Българската народна банка е единствената институция, която свърши своята работа по подготовката за въвеждане на еврото

8 юни 2025 | 12:12
Тежка диагноза за обществото и държавата е случаят в старозагорското село Ягода, посочи Илияна Йотова пред журналисти в Казанлък

Президентът: С отказа си от всенародно допитване политическата класа скъса обществения договор с гражданите

8 юни 2025 | 12:12
Властимащите вече не могат да разчитат на българските граждани, а залагат на подкрепа отвън, посочи Румен Радев

Заедно с тракийци от цяла България вицепрезидентът участва в традиционния Национален тракийски младежки събор „Илиева нива“

7 юни 2025 | 17:05
Когато един народ загуби паметта си, губи и бъдещето си, посочи Илияна Йотова пред паметника на избитите през 1913 г. деца на тракийски бежанци

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки