НОВИНИ

Президентът Румен Радев се срещна с представители на Военновъздушния колеж в САЩ

2025-03-04 16:06:00

Държавният глава Румен Радев проведе днес в президентската институция среща със студенти и преподаватели от Военновъздушния колеж (Air War College) в САЩ. В разговора участва и временно управляващата посолството на САЩ в България Сюзън Фалатко. Във висшето училище през 2003 г. държавният глава завършва с отличие магистърска степен по „Стратегически проучвания“.

Акцент в разговора бе поставен върху средата за сигурност и предизвикателствата в регионален и международен план, които произтичат от многобройните и преплитащи се кризи, включително и военни. Бяха обсъдени различни подходи за прекратяване на военния конфликт в Украйна, както и ролята на Европа в този процес. На фона на предизвикателствата държавният глава Румен Радев напомни мястото на България като гарант за енергийната диверсификация и транспортната свързаност на Балканите и в Югоизточна Европа.

Откроено бе партньорството между България и САЩ в областта на отбраната и сигурността, както и сътрудничеството между страните ни по отношение на модернизацията на Българската армия. Президентът подчерта, че наред с големите модернизационни проекти на Въоръжените сили, е необходима инвестиция и в малки проекти, които гарантират асиметрично превъзходство. Държавният глава посочи и че от ключово значение за развитието на съвременни отбранителни способности освен  придобиването на отбранителна техника е продължаването на съвместните учения и обмяната на опит. Във връзка с това президентът Радев открои и значението на обучението на български военнослужещи в САЩ.

Представителите на Военновъздушния колеж подариха на държавния глава статуетка на орел, а от своя страна президентът подари на висшето училище плакет на Мадарския конник, като символ на многовековната българска държавност и култура.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: България има основна роля в гарантиране на енергийната сигурност в Югоизточна Европа

4 март 2026 | 17:05
Президентът Илияна Йотова се срещна с представители на ръководствата на френски компании от сферата на ядрената енергетика

Президентът: Голямата ни отговорност е да върнем стойността на дипломацията, мира и човешките права

3 март 2026 | 21:09
Държавният глава Илияна Йотова беше домакин на традиционния официален прием по случай Националния празник 3 март

Президентът Йотова: 3 март е неизменната мечта на българите за свобода, независимост и наше Отечество

3 март 2026 | 20:08
Националният празник е мерило за принадлежност, за корен, за история и памет, за днес, за утре, каза държавният глава на тържествено отбелязване в София на 148 г. от Освобождението

Държавни глави от цял свят честитиха Националния празник на българите в поздравителни писма до президента Йотова

3 март 2026 | 13:01
Държавни глави и лидери от цял свят честитиха на българския народ Националния празник на страната ни в поздравителни адреси, изпратени до президента Илияна Йотова по повод отбелязването на 148 години от Освобождението на България.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки