НОВИНИ

Президентът: България допусна много грешки в годините на прехода, но успя да избегне най-голямата – насилието

2025-02-24 18:14:00

Президентът Румен Радев изрази очакване дипломатическите усилия за намиране на решение на военния конфликт в Украйна, които вече започват да заместват снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина Европа да отбележи годишнина,  без да е в условия на война.
 
В отговор на журналистически въпрос днес държавният глава заяви, че както и в началото на войната в Украйна, така три години след това и след стотици хиляди жертви и опустошения, продължава да смята, че този конфликт не може да намери военно решение. „Цялата тази сляпа вяра в победа, във военно решение, това окуражаване на ръководството на Украйна от редица лидери вместо да гради стабилни отбранителни линии, за да съхрани своя потенциал на въоръжените сили на страната, това тласкане към контранастъпление, без да има необходимите условия за успешна настъпателна операция, доведе до катастрофа за Украйна, която има последици за цяла Европа“, каза президентът и отново изрази очакване най-сетне разумът да надделее.
 
Във връзка с безредиците в София държавният глава призова всички партии и гражданите да пазят гражданския мир, защото Европа и светът преминават през изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България. „България допусна много грешки в годините на прехода, но успя да избегне най-голямата – насилието“, подчерта Румен Радев, като посочи, че всеки има право на мнение и протест, но законът е един за всички.
 
В същото време трябва да се осъзнава ясно, че притесненията на голяма част от българите за въвеждането на еврото са реални и те не могат да бъдат високомерно подминавани, каза Румен Радев. Президентът напомни, че отдавна настоява да има не само информационна кампания и да се обясняват ползите и рисковете от еврото, а да има ясни, реални, конкретни мерки, изразени в механизми и органи, които да гарантират покупателната способност на българските гражданин. Засега такива не виждам и бездействието може да допринесе този спор да се решава на улицата. На ход са правителството и парламентът, заяви държавният глава.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Докато правосъдната система продължава да е обвързана с политически влияния, българите няма да дочакат справедливост

21 април 2026 | 18:06
От съдебната власт зависи стабилността и на другите институции и тяхната легитимност пред гражданите, заяви президентът Илияна Йотова на тържественото събрание на Съюза на юристите в България, с което се отбелязват Денят на Конституцията и професионалният празник на юриста.

Президентът: Очаквам най-накрая в България да има сериозна и добре обмислена съдебна реформа

21 април 2026 | 16:04
Президентът отново заяви, че е най-вероятно да свика първото заседание на Народното събрание в сряда или четвъртък другата седмица.

Президентът Илияна Йотова: Априлското въстание е израз на неутолимата жажда за свобода на народ, който пет века в робство не забравя езика и името си

20 април 2026 | 19:07
Държавният глава откри изложбата „За свободата на един народ“ по повод 150-годишнината от Априлското въстание

Президентът: Поздравявам всички българи, които повярваха, че са по-силни от купения вот и търговията с влияние

20 април 2026 | 19:07
Илияна Йотова изрази надежда прокуратурата да се задейства по представените сигнали от МВР за партии, които купуват гласове

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки