НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев изрази надежда на среща с президента Гордана Силяновска конструктивният диалог на най-високо равнище между България и РСМ да бъде възприет и на нивото на изпълнителната власт и парламента

2024-11-13 13:29:00

Румен Радев призова държавното и политическо ръководство на РСМ да не губи историческо време в процеса на своята европейска интеграция

Конструктивният диалог на най-високо равнище, който задават президентските институции на България и РСМ, да бъде възприет и на нивото на изпълнителната власт и парламента. Това заяви президентът Румен Радев на среща с президента Гордана Силяновска в Баку в рамките на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP29). Разговорът се проведе по инициатива на президента на РСМ и е продължение на съдържателната и конструктивна среща на двамата държавни глави в София през септември т.г.

Президентът Радев призова държавното и политическо ръководство на РСМ да не губи историческо време в процеса на своята европейска интеграция, да демонстрира политическа воля и възможно най-скоро да изпълни Европейския консенсус от 2022 г. и в съответствие с преговорната рамка да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз. Президентът Силяновска направи от своя страна анализ на позициите на РСМ в процеса на европейска интеграция.

Според държавния глава освен позитивни сигнали в двустранните отношения, президентските институции на България и РСМ могат да подпомогнат и конкретни прагматични действия в различни области. Румен Радев открои насърчаването на контактите между бизнеса и взаимните инвестиции, двустранния културен обмен и туризма. Българският президент призова също така за засилен диалог между институциите и за обмен на информация при прояви на език на омразата в обществените медии и в учебниците в югозападната ни съседка и за своевременна реакция за неговото изкореняване.

Официалните посещения на най-високо равнище между България и РСМ да допринасят както за задълбочаване на политическия диалог, така и за всестранното развитие на двустранните отношения, провеждането на бизнес форуми и медийния обмен, отбелязаха още по време на срещата двамата президенти.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Априлското въстание е израз на неутолимата жажда за свобода на народ, който пет века в робство не забравя езика и името си

20 април 2026 | 19:07
Държавният глава откри изложбата „За свободата на един народ“ по повод 150-годишнината от Априлското въстание

Президентът: Поздравявам всички българи, които повярваха, че са по-силни от купения вот и търговията с влияние

20 април 2026 | 19:07
Илияна Йотова изрази надежда прокуратурата да се задейства по представените сигнали от МВР за партии, които купуват гласове

Президентът: Гласувах за икономически и високотехнологично развита България с грижа и за най-уязвимите хора

19 април 2026 | 12:12
Държавният глава призова българите масово да упражняват правото си на вот

Обръщение на държавния глава Илияна Йотова към българския народ по повод изборите за Народно събрание

17 април 2026 | 19:07
Трябва да гласуваме, защото знаем, че след деня на изборите ще имаме нужда от силни хора, от силни лидери. Ще имаме нужда от силна външна политика - европейска, предвидима за нашите международни партньори, но и в интерес на българските граждани, посочи държавният глава.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки