НОВИНИ

Вицепрезидентът Илияна Йотова: Сигурността на европейските граждани трябва да е приоритет за политиците и институциите в ЕС

2024-08-29 14:32:00

Илияна Йотова се срещна с делегация на местния парламент на германската федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия

В контекста на продължаващите конфликти в близост до ЕС и предвид предстоящото структуриране на европейските институции в мандата на новата Европейска комисия темата за сигурността на гражданите трябва да бъде приоритет за политиците, защото това засяга не само опазването на живота и здравето на хората, но и гарантирането на икономическа и социална сигурност. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на среща с делегация на местния парламент на федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия (Германия), водена от председателя на Ландтага Андре Купер. Членовете на местния парламент, които представляват различни политически сили и ресори, са на посещение у нас.  

Илияна Йотова открои отличните двустранни отношения и добро сътрудничество между България и Федерална Република Германия, като посочи, че  сред 16-те федерални провинции Северен Рейн-Вестфалия е най-големият външнотърговски партньор у нас и водещ инвеститор от германска страна. Повече от 100 000 са българските граждани, които живеят във федералната провинция. Илияна Йотова благодари на германската страна, че сънародниците ни имат условията и възможността да изучават български език и да съхраняват традициите си.

Вицепрезидентът изрази съболезнования за загиналите при нападението в Солинген, като посочи, че България осъжда категорично бруталния акт на насилие. По думите на Илияна Йотова, трагичното събитие е повод да се анализира ефективността на политиката на ЕС в областта на миграцията и убежищата и необходимостта от адекватно управление на миграционните потоци, борба с незаконния трафик на хора, работещи механизми и процедури при предоставяне на убежище и при релокация. „Като държава, разположена на външната граница на ЕС, България очаква подкрепата и солидарността на европейските институции и на страните членки за укрепване на капацитета за справяне с мигрантските потоци“, заяви Илияна Йотова. Вицепрезидентът постави въпроса за членството на България и Румъния в Шенгенското пространство, като посочи, че след отварянето на морските и въздушните граници са се разсеяли страховете сред държавите членки за присъединяването ни. Илияна Йотова изрази благодарност за подкрепата на Германия по темата и настоя за пълноправното приемане на страната ни, включително и по сухопътни граници, което ще направи съюза още по-сигурен.

Вицепрезидентът отбеляза значението на политиките, касаещи енергийната сигурност на Европа и гражданите й, в процеса на преход към зелена икономика. При прилагането на амбициозните зелени мерки е необходимо да се отчитат различни рискове и да не се забравя, че тази трансформация засяга милиони човешки съдби и тяхното благосъстояние, заяви Илияна Йотова. Във връзка с политиките в областта на селското стопанство вицепрезидентът също фокусира внимание върху защитата на собственото производство и конкурентоспособността на европейските земеделски производители.

По отношение на конфликта в Украйна Илияна Йотова заяви, че Европа трябва да има лидерската роля при разрешаването му в преговорите за мир и възстановяването на Украйна. Според нея и този конфликт показва, че вече е належаща необходимостта от собствена отбранителна политика на ЕС в партньорство с НАТО.


 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: Още по-актуални са днес посланията на Франкофонията за мир, сигурност, свобода, равноправие

20 март 2026 | 20:08
Илияна Йотова беше гост на концерт, организиран от Министерството на външните работи по повод Международния ден на Франкофонията

Илияна Йотова отбеляза Международния ден на Франкофонията заедно с ученици от Гимназията за преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ в Перник

20 март 2026 | 17:05
Илияна Йотова подчерта, че българският модел на обучение на френски език е сред най-добрите

Президентът Йотова: Държа правителството да разработи цялостен пакет с мерки срещу покачването на цените и защита на бизнеса

20 март 2026 | 14:02
Международната конюнктура се променя всеки ден и, за съжаление, не за добро. Не можем да стоим, да чакаме и да наблюдаваме само процесите. Време е за активна дейност, каза Илияна Йотова

Президентът Йотова поздрави Националната организация „Малки български хора“ за 30-годишнината й

19 март 2026 | 21:09
Когато имаш голямо сърце и голяма мечта, няма значение колко висок си. Широката душа няма рамка, която да я загради и ограничи, а вашата организация вече три десетилетия дава кураж на хората с нисък ръст. Това заяви президентът Илияна Йотова, която участва в отбелязването на 30-ата годишнина от основаването на Националната организация „Малки български хора“.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки