НОВИНИ

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател Росен Желязков, който представи проект на кабинет

2024-07-01 10:03:00

Държавният глава: Необходими са системни усилия за защита на обществения интерес и легитимността на институциите
 

В съответствие с конституционната процедура държавният глава Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на 50-ото Народно събрание на Росен Желязков - кандидат за министър-председател, излъчен от най-голямата парламентарна група – тази на ГЕРБ-СДС. Росен Желязков върна изпълнен мандата и представи структура и състав на проект на кабинет.

При връчване на мандата за сформиране на редовно правителство държавният глава заяви, че това е голяма отговорност и изпитание предвид силно фрагментирания парламент и факта, че мнозинството български граждани не са упражнили правото си на глас. „Това неизбежно се отразява на легитимността на институциите, за което преодоляване ще са необходими системни усилия в защита на обществения интерес“, посочи президентът Радев.

В съответствие с Конституцията държавният глава подписа указа, с който предлага на 50-ото Народно събрание да избере кандидата за министър-председател.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Нарастващия език на омразата и отстъплението от човешките права обсъди президентът Илияна Йотова с директора на Американския еврейски комитет Теодор Дойч

14 февруари 2026 | 14:02
Нарастващият език на омразата и отстъплението от защитата на човешките права бяха сред основните теми на разговора между българския държавен глава Илияна Йотова и главния изпълнителен директор на Американския еврейски комитет Теодор Дойч. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът Илияна Йотова се срещна с хърватския министър-председател Андрей Пленкович

14 февруари 2026 | 13:01
Българският държавен глава Илияна Йотова разговаря с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентите Илияна Йотова и Илхам Алиев обсъдиха енергийното сътрудничество между България и Азербайджан

14 февруари 2026 | 11:11
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха българският президент Илияна Йотова и азербайджанският ѝ колега Илхам Алиев. Двамата проведоха среща в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът: Вписването на българите в Конституцията на Северна Македония е неотменимо условие за нейното европейско членство

13 февруари 2026 | 20:08
Илияна Йотова проведе срещи в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с върховния представител за Газа Николай Младенов

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки