НОВИНИ

Президентът Радев: При съставяне на правителство партиите трябва да се водят от обществения интерес, а не от страх от изпадане от властта

2024-06-09 14:55:00

Българските политици, макар и по трудния начин, е крайно време да са научили тежкия урок, че трябва да поставят обществените интереси пред своите собствени и партийни интереси. Това е гаранцията да имаме стабилно управление, заяви президентът Румен Радев, след като упражни правото си на глас в предсрочните избори за Народно събрание и за членове на Европейския парламент от Република България.

Държавният глава посочи, че гражданската активност не се изчерпва само с явяване пред урните, а означава избирателите да помнят какво са обещавали политиците и да го търсят. „Ние ще спрем да ходим толкова често до избирателните секции, когато партиите най-сетне започнат трайно да оправдават доверието на гражданите, за което молят днес“, заяви президентът Радев. Държавният глава посочи, че това дали, как и при какви условия ще се състави правителство, зависи изцяло от партиите. „Отказът от защита на националните интереси води неизбежно до партийна и личностна делегитимация, уронва доверието в институциите и в самите устои на демократичния процес“, подчерта още Румен Радев.

В отговор на въпрос за президентски политически проект, държавният глава посочи, че преди всеки пореден вот „партийни оракули плашат с „партия на президента“ само и само да може после да си сглобят по-добре собствената сглобка“. Крайно време е партиите да се стремят да съставят правителство, базирано на ценности и на споделени програми, като водещ е общественият интерес, а не страхът, че ще излязат извън властта. Ако продължават безпринципни коалиции, политическа алтернатива рано или късно ще се появи, допълни президентът Радев. По думите на държавния глава, последните няколко избори и „сглобки“ са разсъблекли безжалостно дрехите на много партии и политици, които в момента се чудят как да прикрият собствения си срам, но без успех.

Президентът Радев, който гласува с машина, отново заяви, че машинното гласуване е бариера за недействителните бюлетини, което е и основният проблем при изборите у нас. По думите му, дали служебното правителство се е справило с организацията на вота ще стане ясно след приключване на изборния ден.


 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Нарастващият език на омразата и отстъплението от човешките права обсъди президентът Илияна Йотова с директора на Американския еврейски комитет Теодор Дойч

14 февруари 2026 | 14:02
Нарастващият език на омразата и отстъплението от защитата на човешките права бяха сред основните теми на разговора между българския държавен глава Илияна Йотова и главния изпълнителен директор на Американския еврейски комитет Теодор Дойч. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът Илияна Йотова се срещна с хърватския министър-председател Андрей Пленкович

14 февруари 2026 | 13:01
Българският държавен глава Илияна Йотова разговаря с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентите Илияна Йотова и Илхам Алиев обсъдиха енергийното сътрудничество между България и Азербайджан

14 февруари 2026 | 11:11
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха българският президент Илияна Йотова и азербайджанският ѝ колега Илхам Алиев. Двамата проведоха среща в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът: Вписването на българите в Конституцията на Северна Македония е неотменимо условие за нейното европейско членство

13 февруари 2026 | 20:08
Илияна Йотова проведе срещи в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с върховния представител за Газа Николай Младенов

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки