НОВИНИ

Вицепрезидентът: Героите на Априлската епопея не развяваха като байрак жертвоготовността си, по-свята от живота им беше свободна България

2024-05-10 08:45:00
 
Заедно с жителите на Перущица Илияна Йотова отбеляза 148-годишнината от Априлското въстание
 
Тук в църквата „Св. Архангел Михаил“ беше записан най-мощният глас за свобода – гласът на бащата, който убива жена, деца и себе си, за да не бъдат повече роби. Жителите на Перущица не развяваха като байрак жертвоготовността си, в нея не се чуваше звънът на монетите, които често са изкупление за греховете. Те се превърнаха във факли, за да осветят пътя към свободата. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към жителите на Перущица на тържественото честване на 148-годишнината от Априлското въстание. Йотова благодари на кмета на Перущица Николай Баков и общинското ръководство, че пазят традицията за отбелязването на Априлската епопея и предават тази памет на поколенията.
 
В словото си вицепрезидентът изтъкна опитите за пренаписване на българската история, за отричане на зверствата върху българския народ. „Нашата история е такава, каквато ни я завещаха нашите родители, такава ще я предадем на децата си“, посочи Йотова. Тя припомни думите на френски журналист, че от над 2000 души след зверствата в Перущица са останали 150 старци и деца.
 
„Априлската епопея отприщва европейското негодувание, много общественици, интелектуалци обръщат внимание на един народ, пет века тъпкан в страшно робство. Хора от Западна Европа до Русия се застъпват за българите. Благодарение на Априлското въстание, на национално-освободителните борби на българите Русия обявява война на Османската империя, която завършва с нашето освобождение“, посочи вицепрезидентът.
 
„Няма враг, който може да ни пребори, само когато сме единни – това е най-важното послание, което трябва да преведем днес в 21 век, за да бъдем достойни за паметта на априлци“, подчерта Йотова.
Вицепрезидентът се включи в шествието, което почете паметта на борци за свободата на Перущица и завърши в църквата „Св. Архангел Михаил“.
 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът към състава на 3-та авиационна база – Граф Игнатиево: Вие сте елит и трябва да имате това самочувствие

21 юли 2026 | 14:02
Върховният главнокомандващ на Въоръжените сили се запозна с дейността на авиобазата

Президентът Йотова: Евентуално разполагане на американски самолети у нас не би направило България част от военните действия в Иран

21 юли 2026 | 13:01
По думите й, американските самолети, за които САЩ са поискали престой, няма да извършват каквито и да било действия в българското въздушно пространство. Държавният глава все пак изрази надежда за спазване на примирието в Близкия изток.

Държавният глава: България може да бъде сред авторите на споразумение за мир в Украйна заедно с европейските партньори

20 юли 2026 | 12:12
Трябва да говорим пред света с единен глас. Само така можем да отстояваме националните си интереси и приоритети, да печелим доверие и да утвърждаваме авторитета на страната ни, заяви Илияна Йотова на Годишната конференция с извънредните и пълномощни посланици и постоянните представители на България

Президентът Йотова в Карлово: За чистата и свята република на Левски трябват още дружни усилия и непримиримост към кривиците

18 юли 2026 | 22:10
Държавният глава участва в тържественото отбелязване на 189-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки