НОВИНИ

Вицепрезидентът чества с българите в Унгария Деня на българо-унгарското приятелство

2023-10-20 11:25:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова чества заедно с българите в Унгария Деня на българо-унгарското приятелство – 19 октомври, когато Българската православна църква почита св. Иван Рилски. „В днешния труден свят имаме нужда да черпим от мъдростта на св. Иван Рилски, неговата философия да бъде наш ориентир в кризите. Имаме дълг и отговорност пред нашите деца – да им осигурим мир, спокойствие и възможност да растат щастливи и да се развиват“, се обърна вицепрезидентът към българите, стекли се в българския православен храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Будапеща.

Йотова изтъкна дългите връзки между българския и унгарския народ още от ранното Средновековие. „И двата народа сме възпитани в най-ценните човешки добродетели – когато приятелят изпадне в беда, да си първият, който да му подадеш ръка. Така възпитаваме и децата си“, подчерта вицепрезидентът.

В приветствието си Илияна Йотова цитира мисъл на големия унгарски революционер и поет Шандор Петьофи, от чието рождение тази година се отбелязват 200 години. „Този, който гледа в миналото, вижда бъдещето така, както високото небе се вижда в отражението на дълбоката вода“, казва Петьофи. Аз я разчитам така – за да вървим успешно заедно напред, трябва да знаем своите корени, да искаме да се вгледаме и научим уроците от миналото, за да не повтаряме неговите грешки. Трябва повече хора да препрочитат тази мисъл на Петьофи“, посочи вицепрезидентът.

„Когато дошли българските градинари тук, заварили една пустееща земя. Само след няколко години тези хора превърнали тази земя в райски градини. Преданията говорят за самодивски градини“, акцентира Йотова върху историята на българската емиграция в Унгария. Тя благодари на българите, че далеч от родината пазят своята идентичност и се радват на голямо уважение в унгарското общество. Вицепрезидентът цитира думи на градинаря Лазар Иванов от Тетевен, който преди над 100 години създава Дружеството на българите в Унгария – най-старото българско сдружение в Европа. „Бъдещето се гради не само с мотика, а с вяра в Бога и с отворени очи. А очите се отварят от науката“. Бъдещето е в образованието, културата и духовността. Българският народ и българската държава са създадени от писменост, книжовност, духовност. Вкорененото ни чувство за единство ни крепи през вековете, независимо къде се намираме по света“, заяви Йотова. Тя специално благодари на българския застъпник в унгарския парламент Симеон Варга, на председателя на Българското републиканско самоуправление Данчо Мусев, на председателя на Дружеството на българите в Унгария Димитър Танев. Вицепрезидентът увери българите в подкрепата на българската държава.

Илияна Йотова беше и в град Естергом, където за кратко през 12 век са били мощите на св. Иван Рилски. Там положи цветя пред паметната плоча на св. Иван Рилски в базиликата в града и откри документална фотоизложба „Сърцето на България. Шедьоври от Рилската света обител“. В честването участва и Миклош Шолтес – държавен секретар по църковните, малцинствените и гражданските въпроси в кабинета на министър-председателя на Унгария.

 

 


 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността

13 май 2025 | 17:05
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание.

Вицепрезидентът откри в Националната библиотека изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“

13 май 2025 | 14:02
Илияна Йотова определи Националната библиотека като духовния институт на България и благодари на екипа й за активната дейност, както и за сътрудничеството при отбелязването на двете паметни годишнини – 1170 години от създаването на първата славянска азбука глаголицата и 1160 години от приемането на християнството.

Президентът Радев: България цени високо инвестиционното и икономическо партньорство с Австрия

12 май 2025 | 19:07
България високо цени сътрудничеството с Австрия в сферата на икономиката и инвестициите, като тенденцията за нарастване на стокообмена е доказателство за добрите връзки и потенциала за надграждането им. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на ръководството на австрийската компания „Palfinger“.

Вицепрезидентът: Урокът на Търновските царе – да се грижиш за създаденото преди теб и да надграждаш, а не да обругаваш и рушиш

12 май 2025 | 15:03
Академично слово на тема „Велико Търново – духовност и държавност“ изнесе Илияна Йотова след удостояването й с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки