НОВИНИ

Президентът Радев: В здравната система трябва да се засилят политиките на превенция и профилактика

2023-09-08 17:57:00

В системата на здравеопазването у нас трябва да се засилят политиките, насочени към превенция и профилактика на хората. Намирането на баланс между тези мерки и ефективното болнично лечение трябва да залегне в здравния модел, за да се подобри качеството на живот на българите. Това заяви президентът Румен Радев днес по време на среща на „Дондуков“ 2 с Регионалния директор на Световната здравна организация за Европа д-р Ханс Клуге.

Двамата споделиха общата позиция, че качественото здравеопазване следва да бъде основен приоритет на всяко правителство. Президентът Румен Радев и д-р Ханс Клуге отбелязаха необходимостта от повишаване на качеството на болничните грижи, модернизиране на медицинската апаратура и подготовката на здравните работници.

Румен Радев посочи, че в проектите, заложени от служебното правителство в Плана за възстановяване и устойчивост, са залегнали мерки за внедряването на съвременни технологии в системата на българското здравеопазване, за ранна диагностика, профилактика и достъпна медицинска помощ. Държавният глава открои проекта за създаването на спешна медицинска помощ по въздуха (HEMS), създаването на регионални центрове, където стабилизираните пациенти да получават адекватна грижа, за да се предотврати инвалидизация, както и изграждане на амбулатории за доболнична помощ в цялата страна.

Насърчаването на физическата активност на гражданите чрез политики и личен пример като превантивна мярка също беше обсъдено по време на срещата. Д-р Ханс Клуге посочи като добър пример в тази насока кампании като „Спортувай с президента“, която се провежда по инициатива на българския държавен глава.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Без значение в какъв храм се молим, стремленията на човешкото сърце са общи

20 февруари 2026 | 19:07
Държавният глава беше домакин на традиционната вечеря ифтар по случай началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан

Президентът подписа указ за освобождаването на Стоил Цицелков като служебен заместник министър-председател

20 февруари 2026 | 15:03
Указът е подписан на основание чл. 99, ал. 5 от Конституцията

Президентът: Институциите ще върнат доверието в себе си само с конкретни резултати от работата си

20 февруари 2026 | 12:12
Случаят „Петрохан“ оголи много рани в българското общество, оказа се, че около нас има един паралелен и опасен свят, заяви Илияна Йотова

Държавният глава: Служебният кабинет е резултат от конституционните промени, които оставиха президента само да парафира избора му

20 февруари 2026 | 11:11
Научих състава на служебното правителство в момента, в който г-н Андрей Гюров го изчете публично в президентството, още тогава заявих някои резерви, заяви Илияна Йотова

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки