НОВИНИ

Румен Радев: Институциите в РСМ трябва да докажат с резултати, че наистина се стремят към европейска интеграция

2023-02-09 17:36:00

Институциите в РСМ трябва да докажат с резултати, че наистина се стремят към европейска интеграция. Това заяви президентът Румен Радев на среща днес в Брюксел с президента на Френската република Еманюел Макрон. Двамата обсъдиха теми от дневния ред на двустранното сътрудничество и в рамките на ЕС.
 
Поредната антибългарска кампания в РСМ, довела до редица престъпления от омраза – палеж и стрелба срещу български културни клубове, както и насилие над македонски българи, будят въпрос за ролята и отговорността на институциите в страната, подчерта президентът Радев. Държавният глава напомни, че както България, така и РСМ са приели предложената в рамките на Френското председателство на Съвета на ЕС преговорна рамка, като вписването на българите в конституцията на РСМ е задължителна стъпка преди началото на преговорния процес. „Наблюдаваме отсъствие на политическа воля за реформи и промяна на конституцията, а вместо това в страната се води поредната антибългарска кампания“, посочи Румен Радев.
 
Двамата президенти отбелязаха доброто партньорство между България и Франция в енергетиката, както и перспективите за неговото последващо развитие.
 
По време на срещата българският държавен глава изрази интереса на страната ни да придобие изтребители на лизинг от своите съюзници като временно решение за осигуряване на защитата на българското въздушно пространство до получаването на ескадрилата F-16.
 
Присъединяването на България към Шенген и възможните подходи за постигане на това, също беше акцент на срещата.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Гласът на младите хора в Европа е важен за отстояването на върховенството на правото и демокрацията

13 November 2025 | 17:05
Младите европейци трябва не само да бъдат активно включени в процеса на взимане на решения, свързани с бъдещето на континента, но и да се чувстват ангажирани с отговорността да отстояват демокрацията и върховенството на правото в своите държави. Това заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския младежки форум Рареш Войку.

Президентът: Високите достижения на българските спортисти доказват, че човешките възможности нямат предел, когато са резултат на посветеност в името на България

13 November 2025 | 14:02
Румен Радев удостои с Почетния знак на държавния глава големите български спортисти Стоян Димитров, Любомир Ганев, Серафим Бързаков и Мария Петрова

Перспективите на Европа за справяне с предизвикателствата, пред които е изправена, обсъди президентът Румен Радев с министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто

13 November 2025 | 14:02
Възстановяването на мира в Европа със средствата на дипломацията е първостепенна задача на ЕС и единствената възможност за устойчиво гарантиране на сигурността и стабилността на Стария континент, бе общата позиция по време на срещата

Вицепрезидентът поздрави Русенския университет „Ангел Кънчев“ за 80-годишнината му

12 November 2025 | 18:06
Не се задоволявайте с униформеното мислене, обърна се Илияна Йотова към студентите

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки