НОВИНИ

Вицепрезидентът: В Одрин расте интересът към българския език

2022-09-17 17:14:00
 
 
Илияна Йотова посети двете български църкви в пограничния турски град, подари български книги на читалище „Просвета“
 
Расте интересът към изучаване на български език, стана ясно при срещата на вицепрезидента Илияна Йотова с директорката и учителка в Българското неделно училище „Иван Вазов“ и Мария Чъкърък, която ръководи читалище „Просвета“, което функционира към църквата „Св. Георги“. „Все повече деца и техните родители искат да учат български не само заради връзката с България, а защото езикът ни е модерен и предоставя възможности за развитие“, посочи Йотова.
 
Тази година в българското училище ще учат 52 ученици, броят им нараства всяка година. Необходимо е изпращането на преподаватели от България. Учебните занятия се извършват в помещение на читалище „Просвета“ – единственото българско читалище зад граница, поради повишения интерес към уроците и заниманията се подготвят още две помещения.
 
В Деня на Вяра, Надежда и Любов и майка им София Илияна Йотова беше в Одрин, където посети двете български православни църкви „Св. Георги“ и „Св. св. Константин и Елена“, изградени с дарения на българи и възстановени с помощта на българските институции, български сдружения и граждани. Църквата „Св. Георги“ се нуждае от изографисване. Вицепрезидентът положи цветя пред паметника на Антим I – първият български екзарх, в двора на църквата „Св. св. Константин и Елена“. Паметникът е поставен през 2010 г. от Съюза на тракийските дружества в България. Икони на Вяра, Надежда, Любов и майка им София Йотова подари на отец Чъкърък, чиято фамилия стопанисва „Св. Георги“, и на Христо Христов, уредник на „Св. св. Константин и Елена“ и преподавател в Тракийския университет.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Вместо да бъде съюзник, държавата избра да е опонент на българския бизнес

20 ноември 2025 | 11:11
Илияна Йотова беше гост на церемонията по връчването на наградите „Мистър и Мисис Икономика“

Президентът: Сухопътните войски носят непобедимия български дух и са гарант за сигурността и суверенитета на България

19 ноември 2025 | 14:02
Държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва в отбелязването на бойния празник на Сухопътните войски и 140 години от победата на Българската армия при Сливница

Президентът: Ако народните представители все още имат някакво останало достойнство, трябва да гласуват предложението за референдум, което и в този момент е в деловодството на парламента

19 ноември 2025 | 11:11
Решението на Конституционния съд е победа на правото над произвола на политическата класа. Това решение е задължително и с обратно действие, заяви президентът Румен Радев пред журналисти днес, попитан за тълкувателното решение на Конституционният съд (КС) от вчера.

Президентът Радев: Силата на българската пехота винаги е произтичала от нейните традиции и приемствеността между поколенията

18 ноември 2025 | 13:01
Силата на българската пехота винаги е произтичала от нейните традиции и приемствеността между поколенията, заяви държавният глава Румен Радев на церемония, на която отличи с Почетния знак на президента трима военнослужещи по повод бойния празник на Сухопътните войски – 19 ноември. Офицер от резерва генерал-лейтенант Захарин Илиев, подполковник Иван Иванов и ефрейтор 1-ви клас Васил Марков бяха удостоени с отличията за значимия им принос към националната сигурност в мирно време. На церемонията в Гербовата зала на президентската институция присъстваха и курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки