НОВИНИ

Президентът Радев: Надявам се държавното ръководство на РСМ да прояви мъдрост и политическа смелост за решаване на основните въпроси

2022-01-20 13:44:00
 
 
Наред с всички усилия за подобряване на свързаността и икономическото сътрудничество, да не забравяме основните въпроси, които трябва да бъдат решени, за да започнат преговорите за членство на РСМ в ЕС, посочи държавният глава
 
Надявам се държавното ръководство на Република Северна Македония да прояви мъдрост и политическа смелост за решаване на основните въпроси, които реално ще отключат вратата за начало на преговори за членство в Европейския съюз. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти и открои проблемите, свързани с правата на македонските българи, като ключови за изграждането на пълноценни двустранни отношения и отваряне на вратата за начало на преговори за  членство.
 
По думите на държавния глава от посещението на българския министър-председател в югозападната ни съседка има позитивни сигнали и всяка стъпка, която води до задълбочаване на нашите отношения, трябва да бъде подкрепяна. „Наред с всички усилия за подобряване на свързаността, инвестиции, икономика и сътрудничество, да не забравяме основните въпроси, които трябва да бъдат решени“, подчерта президентът и припомни кои са те - вписването на македонските българи в Конституцията, наравно с другите части от народи, като защита на техните права и даване на възможност за тяхното пълноценно интегриране в културния и политическия живот на страната, прекратяването на езика на омразата и всякакви посегателства върху българската история и култура. „Като отговорен член на ЕС, трябва да интегрираме не проблеми, а партньори“, подчерта Румен Радев.
 
В отговор на въпрос държавният глава определи като абсолютно несъстоятелни твърденията, че щом България иска равноправие на македонските българи, гарантирано в Конституцията, на свой ред РСМ реципрочно може да поиска македонско малцинство в България. „Нека не забравяме, че нашите конституционни уредби са коренно различни – българската Конституция предвижда закрила на индивидуални права, докато македонската Конституция се основава на защитата на колективни права на части от народи, така че няма как това изобщо да се случи“, поясни президентът.
 
Помолен за коментар по евентуални промени в българския основен закон, държавният глава посочи, че преди да бъде отворена Конституцията, е необходимо да има консенсус, дебат, обществено съзряване за нуждата от промените и парламентарно мнозинство. По думите му в основата на Конституцията следва да стои човекът и неговите права, гаранции за ефективна и отговорна прокуратура, както и други промени, които трябва да бъдат дебатирани, а моментът за това е назрял. Според държавния глава поисканата чрез декларация от парламентарното мнозинство оставка на главния прокурор е израз на необходимата политическа воля за започване на законови и конституционни промени.
 
 
 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Държавата и обществото дължим ежедневна подкрепа, разбиране и уважение към българските лекари

17 февруари 2026 | 14:02
Държавният глава приветства абсолвентите от випуск 2025 на Медицинския факултет към Медицинския университет-София

Нарастващия език на омразата и отстъплението от човешките права обсъди президентът Илияна Йотова с директора на Американския еврейски комитет Теодор Дойч

14 февруари 2026 | 14:02
Нарастващият език на омразата и отстъплението от защитата на човешките права бяха сред основните теми на разговора между българския държавен глава Илияна Йотова и главния изпълнителен директор на Американския еврейски комитет Теодор Дойч. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът Илияна Йотова се срещна с хърватския министър-председател Андрей Пленкович

14 февруари 2026 | 13:01
Българският държавен глава Илияна Йотова разговаря с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентите Илияна Йотова и Илхам Алиев обсъдиха енергийното сътрудничество между България и Азербайджан

14 февруари 2026 | 11:11
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха българският президент Илияна Йотова и азербайджанският ѝ колега Илхам Алиев. Двамата проведоха среща в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки