НОВИНИ

Президентът: Нужни са общи усилия постигнатото от служебните правителства да бъде надградено в интерес на всички граждани

2021-12-06 12:47:00

Румен Радев проведе консултации с парламентарната група на ГЕРБ-СДС

Последните две служебни правителства стабилизираха страната и показаха, че е възможно управление, което да обединява опита и усилията на хората с различни политически възгледи. Нужни са общи усилия, за да може постигнатото през последните месеци да бъде надградено и да вървим напред, а не назад. Това касае всички български граждани. Това заяви държавният глава Румен Радев, който се срещна с представители на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Президентът провежда днес и утре, съгласно конституционната процедура, консултации с парламентарно представените политически сили в новоизбраното 47-о Народно събрание. Вицепрезидентът Илияна Йотова също взе участие в срещата.
 
„Убеден съм, че на база на вашия богат политически опит, вие разбирате новите реалности след изборите и очаквам, както и обществото, наистина силно и отговорно поведение на опозиция“, обърна се към представителите на политическата формация Румен Радев.
 
Председателят на парламентарната група Десислава Атанасова изрази готовност втората по численост политическа сила в парламента да представи своята експертиза. Тя заяви, че от ГЕРБ-СДС ще бъдат знаеща, можеща и непримирима опозиция, която ще отстоява демокрацията, законността и спазването на конституцията. „Считаме, че предстоят кризи и трябва единение и нов тип диалог между партиите в Народното събрание“, допълни още тя.
 
По думите на Десислава Атанасова политическите партии, политиците, президентската институция трябва да бъдат гарант не само на свободата на гражданите, тяхното право на изразяване, но и свободата на словото в медийното пространство. Тя призова за позиция президентската институция по отношение на случая с вестник "Труд".

Румен Радев посочи, че президентската институция не се намесва в работата на изпълнителната власт. „Спазвам строго Конституцията и никое правителство, било то служебно или редовно, не ми е подчинено“, посочи той. Държавният глава припомни, че темата за медията и казусът с неплатените от нея наеми към Министерството на културата вече е била повдигана публично, включително от трибуната на Народното събрание. „Още тогава, вместо да ме призовавате, можехте да помогнете финансово на тази медия, мисля, че имахте достатъчно ресурси“, коментира президентът Радев.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев се срещна с ученици от 90 СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“, които представят в президентската институция изложбата „1170 години от създаването на глаголицата“

30 юни 2025 | 13:01
Президентът поздрави учениците за вдъхновението и труда, който са вложили в произведенията.

Стартира конкурсът за отличията в президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ – 2025 г.

30 юни 2025 | 10:10
Крайният срок за кандидатстване за отличията в отделните категории на инициативата Награда „Джон Атанасов“ е 10 септември 2025 година.

Илияна Йотова удостои с почетния плакет на вицепрезидента Представителния младежки духов оркестър и мажоретен състав „Димитър Мечев“ във Велинград

29 юни 2025 | 10:10
Вицепрезидентът беше гост във Велинград на тържественото честване по повод 60-годишнината на оркестъра и мажоретния състав

Президентът Румен Радев изрази признателността си за личната ангажираност на Н.В. султан Хайтам бин Тарик и ключовата роля на Оман за освобождаването на българските моряци от кораба Galaxy Leader

27 юни 2025 | 17:05
Посланикът на Оман Юсуф Ахмед Хамeд Алджабри предаде на българския държавен глава писмено послание от Н.В. Султан Хайтам бин Тарик

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки