НОВИНИ

Илияна Йотова: Чрез просвета и култура ще имаме отново Златен век

2021-07-17 09:15:00

Международният културен форум „Велики Преслав – история на цял един народ“ за поредна година се проведе под патронажа на вицепрезидента

„Как да стигнем отново до Златния век на България? Отговорът е един – чрез просвета и култура. На тях заложи Симеон Велики и изгради велика и богата България. Най-ценна е победата на копието на знанието и културата.“ С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства участниците в четвъртото издание на Международния културен форум „Велики Преслав – история на цял един народ“, който за поредна година се проведе под неин патронаж.

„Празник е всеки път, когато идваме във Велики Преслав – тази свещена земя дава много енергия. От Велики Преслав тръгва най-старата държавническа традиция в Европа. Оттук се разпространява спасената от прозорливи български държавници славянска писменост. Оттук тръгва третата християнска цивилизация – славянската. Преславската книжовна школа се разпростира далеч извън границите на тогавашната голяма България“, подчерта Илияна Йотова.

Вицепрезидентът благодари на всички, съпричастни към провеждането на форума – идея, родена в една класна стая, а днес превърнала се в дълго очаквано международно събитие. Илияна Йотова поздрави учителите и родителите, които мотивират децата и им вдъхват самочувствието, че са българи. „Благодаря ви, че направихте и невъзможното, за да не прекъсва учебният процес по време на трудните времена на ограничения“, заяви вицепрезидентът.

В тазгодишното издание на конкурса се включиха с литературни и художествени творби близо 300 деца и младежи от цялата страна, от Канада, Испания, Великобритания, Унгария и Молдова. „Не е важно колко красива е една картина или колко звучно е едно стихотворение – важно е колко любов към родината лъха от тях“, изтъкна Илияна Йотова.

„Където и да изберат да се развиват децата ни, да ги възпитаваме да носят България в сърцата си и да разказват за славната й история и богата култура“, призова вицепрезидентът.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: България е във възход, все повече българи се връщат да живеят, работят и мечтаят у нас

30 май 2026 | 14:02
Държавният глава откри шестото издание на кариерния форум „България на пет океана“, организиран от платформата “Bulgaria wants you”

Президентът Илияна Йотова изпрати писмо до румънския си колега Никушор Дан във връзка с инцидента в Галац

29 май 2026 | 16:04
„Като съюзник в НАТО и член на Европейския съюз България винаги ще подкрепя действията на Румъния по защита на нейната територия и на живота на нейните граждани“, пише държавният глава.

Президентът Илияна Йотова посрещна в президентската институция деца на загинали служители от системата на МВР

29 май 2026 | 15:03
Държавният глава открои дейността на фондация "Емил Шарков", усилията и грижите, които полага, и общността, която е успяла да създаде

Илияна Йотова се срещна със стажантки в Администрацията на президента, стипендиантки на инициативата „Подкрепи една мечта“

28 май 2026 | 16:04
Президентската институция се подготвя за ежегодния благотворителен абитуриентски бал на 4 юни

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки