НОВИНИ

Държавният глава: Транспортната, енергийна и дигитална свързаност между страните влияе върху стандарта на живот на техните граждани

2021-06-08 16:35:00

Трябва да използваме по-ефективно инструментите, които насърчават инвестициите и икономическия растеж, заяви Румен Радев на конференция, посветена на инициативата за регионална свързаност „Три морета“ 

 

Нивото на свързаност в транспорта, инфраструктурата и дигитализацията между държавите влияе върху качеството на живот на техните граждани. Именно в тези сфери са необходими усилия, за да догоним развитието на страните от Западна Европа. Това заяви президентът Румен Радев, който днес в София откри конференцията „Инициатива „Три морета“ - единство, иновации, свързаност“. В събитието участва вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, министърът на икономиката Кирил Петков, както и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров.

Държавният глава призова за много по-ефективно използване на инструментите, които насърчават инвестициите и икономическия растеж като Инициативата за регионална свързаност „Три морета“. Според президента, ускореното социално и икономическо сближаване с партньорите ни от Западна Европа е обща цел за страните от Източна Европа чрез усъвършенстване на транспортната, енергийна и дигитална свързаност в нашия регион.

Инвестиционният фонд на „Три морета“ вече финансира проекти в страните-участнички и това е важен знак и към партньори извън нейния географски обхват, стана ясно от думите на държавния глава. Заявен е интерес за сътрудничество от страна на Япония, Южна Корея, Великобритания и Катар. „Целта, която сме си поставили, е да привлечем интереса на бизнеса и инвестиционните фондове, за да бъде нашият регион все по-разпознаваем в световен мащаб“, заяви президентът. Държавният глава посочи също така, че мащабните проекти в областта на транспортната, енергийна и дигитална инфраструктура изискват огромни финансови средства, които следва да бъдат привлечени в Инвестиционния фонд.

Държавите-участнички в инициативата трябва да работят така, че наличните средства да бъдат изразходвани по най-добрия и интелигентен начин, за да носят добавена стойност, посочи Румен Радев. По думите му, най-важната свързаност е в областта на науката и образованието, която да обедини научния и изследователски потенциал на младите хора от Източна Европа, които заедно да търсят общи решения за бъдещето на региона. „Това е големият успех и този приоритет се добавя към инициативата по време на българското председателство“, подчерта президентът. На предстоящата среща на върха в София се очаква да бъде инициирано създаване на мрежа от образователни, иновативни и научно-изследователски организации в страните-участнички, което да стимулира привличането на инвестиции и разработката на нови технологии в Източна Европа.

Румен Радев открои и приноса на страната ни за разширяване на географския обхват на Инициативата „Три морета“. „Не можем да говорим за ефективност в  свързаността, докато има ограничения по оста Север-Юг, където тя е на-слабо развита“. В този смисъл включването на Гърция е от ключово значение, защото на границата между България и южната ѝ съседка се пресичат важни енергийни, транспортни и дигитални трасета“, заяви държавният глава.

Форумът „Инициатива „Три морета“ - единство, иновации, свързаност“ се състоя под патронажа на държавния глава в рамките на българското домакинство на регионалната инициатива за свързаност „Три морета“. Организатори са Институтът по транспортно строителство и инфраструктура, сдружение „Български форум по транспортна инфраструктура“ и Факултетът по транспортно строителство към УАСГ. В събитието взеха участие водещи експерти от транспортния и инфраструктурен сектор.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента председателя на Конфиндустрия България Роберто Санторели за приноса му в развитието на българо-италианските икономически отношения

9 декември 2025 | 21:09
Италианският бизнес има важен принос за растежа на българската икономика и развитието на нейната конкурентоспособност и модернизация. Това заяви държавният глава Румен Радев в рамките на церемония, на която удостои с Почетния знак на президента председателят на Конфиндустрия България Роберто Санторели.

Президентът: В момента службите и специализираните структури на МВР са впрегнати от олигарсите срещу техните политически опоненти – това е груба злоупотреба с власт и за нея ще се търси отговорност

9 декември 2025 | 20:08
Президентът посочи, че в момента олигарси консумират цялата власт в държавата и правят опити за етническо разделение, но подчерта, че който дели българите на етнос или на поколение работи за своите партийни интереси, но не и за България

Вицепрезидентът Йотова поздрави създателите и участниците в международната академична програма „Живописна България“ за 10-годишнината й

9 декември 2025 | 18:06
В приветствието си Илияна Йотова изтъкна, че изследванията в програмата за изключително ценни и за българите

Вицепрезидентът: Контрапротестите са партийни

9 декември 2025 | 17:05
Изключително безразсъдно е да се вади етническата карта, етнически проблеми в България не съществуват, заяви Илияна Йотова

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки