НОВИНИ

Румен Радев: Искрата на родолюбието на въстаниците от 1876 г. освети пътя към свободна, независима и достойна България

2021-05-09 10:14:00

Държавният глава участва в отбелязването на 145 години от Априлското въстание в село Петрич

Искрата на родолюбието, която разпали огъня на непокорството на въстаниците от 1876 г., освети нашия път към свободна, независима и достойна България. Това заяви президентът Румен Радев в словото си по случай отбелязването на 145-ата годишнина от обявяването на Априлското въстание в село Петрич, Община Златица. Държавният глава подчерта, че като наследници на героите от Априлската епопея, сме длъжни да водим и днес своите борби с апатията, забравата, страха, примирението и разделението.

Президентът припомни историческото значение на бунтовния и мъченически Петрич, като един от основните въстанически пунктове в решителните месеци на 1876 г., както и думите на Захари Стоянов, че петричани са на първо място между ония села, които изградиха темела на българската свобода от пепелището на своите домове.

„В този прекрасен български край, на земя, напоена с кръв, сред хребети, свидетели на чутовен героизъм, саможертва и достойнство, човек осъзнава, че да си българин е гордост и чест“, подчерта Румен Радев. Тук е жива родовата памет за възторга от победите, но и за ужаса на погромите и още се помнят себеотдайността и жертвоготовността на петричани,  дали имот и живот за българската свобода, допълни още той. 

В село Петрич държавният глава почете паметта на загиналите Априлци, полагайки венец пред Паметника „Камбана“ в местността „Боището“, който символизира претопените за направата на куршуми църковни камбани и оттам, заедно с жителите и гостите, се включи в празничното шествие до центъра на селото. Там се проведе възстановка на посещението през 1877 г. на лейди Емили Странгфорд в пострадалото след потушаването на Априлското въстание село.

Президентът посети църквата „Свети Георги Победоносец“ и поднесе в двора на историческия храм цветя пред паметника на Петър Балов – първият жител на селото, загинал по време на въстанието.

В читалище „Оборище – 1897“ Румен Радев разгледа експозицията в картинната галерия, посветена на Априлското въстание. Сред експонатите на изложбата беше и личният медальон на лейди Странгфорд. 

По-късно държавният глава прие почетния строи и се състоя тържествената проверка-заря, посветена на 145-годишнината от Априлската епопея. При посещението си в село Петрич президентът беше придружаван от съпругата си Десислава Радева.

 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Развитието на модерна икономика, отбранителни способности и дори нашето ежедневие е немислимо без постиженията в космическата наука, технологии и индустрия

30 октомври 2025 | 18:06
Президентът Румен Радев участва в откриването на новия космически център на „ЕндуроСат“

Вицепрезидентът: Хората на науката и интелигенцията трябва да участват активно във взимането на националните решения

29 октомври 2025 | 15:03
Трети Международен форум за кирилицата организира през март 2026 г. Илияна Йотова

Румен Радев: Европа се нуждае от сигурни и непрекъснати доставки на енергийни ресурси и от инвестиции в разширяването на свързаността

29 октомври 2025 | 13:01
Румен Радев проведе срещи в Рияд с управителя на Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия Ясир ал Румаян, който управлява активи от 1 трлн. долара, и с министъра на икономиката и планирането на Саудитска Арабия Фейсал ал Ибрахим

Румен Радев: България високо цени приноса на Йордания за деескалация на военния конфликт в Близкия изток и за укрепване на стабилността в региона

29 октомври 2025 | 09:09
Българският държавен глава разговаря в Рияд с престолонаследника на Кралство Йордания Н.Кр.В. принц Ал Хюсеин бин Абдула

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки