НОВИНИ

Президентът: Неравенствата в заплащането в здравеопазването изкривяват професионалната реализация на медиците в България

2020-09-22 20:21:00

Никоя амбициозна национална цел не може да бъде постигната без здрава нация, а това изисква ефективно и иновативно здравеопазване, насочено към бъдещето и с фокус към младите хора в системата и тяхното развитие. Това заяви президентът Румен Радев при учредяването в Пловдив на фондация „Млади медици за България“. Организацията има за цел да подкрепя настоящи и бъдещи медици, да ги мотивира да остават и да се развиват професионално в България.

Държавният глава изрази убеденост, че материалната и морална подкрепа, която младите медици ще получат, ще им даде сила и мъдрост да намерят правилния модел за развитие на ефективно, хуманно и общественоотговорно българско здравеопазване. „Всеки лекар и медицински работник има нужда от свобода в своето професионално израстване, която не бива да бъде ограничавана от настоящите недостатъци на системата – било то финансови, административни, организационни“, посочи Румен Радев. По думите на президента, същността на фондацията е развитието на млади и независими български граждани, а нейната цел има важно значение не само за българското здравеопазване, но и за обществото ни като цяло.

„Здравеопазването е обществената ни система, която ражда чудовищно неравенство в заплащането на труда, които изкривяват целия механизъм за професионална реализация. Нарушеният баланс трябва да се възстанови, а това може да стане само с подчиняване на системата на принципите за справедливост“, подчерта президентът.

Румен Радев посочи, че учредителите и съмишлениците във фондацията дават надежда не само за младите медици и здравеопазването, но са и пример за останалите професионални общности как могат да се задържат младите кадри в България.  

Д-р Динко Младенов –  председател на Управителния съвет на фондацията и неин учредител, подчерта, че 22 септември – Денят на Българската независимост, неслучайно е избран за официалното откриване на фондацията. Убеден съм, че само независимият човек може да бъде свободен, а само истински свободният човек може да работи, да твори за общото и лично благо, заяви той. Д-р Младенов посочи, че допълнителен стимул да създаде организацията са били всички млади медици, които са влезли в „огъня“ на кризата с Covid-19. Той подчерта, че фондацията ще осигурява финансова подкрепа за настоящи и бъдещи медици, но в България все още е труден достъпът до специализация. „Младите медици си плащат, за да специализират, което е абсурд. Затова те трябва да се преборят за по-добри условия за реализацията си“, допълни д-р Младенов.

По време на церемонията бяха представени членовете на Управителния съвет на фондацията, както и седем от първите 25 млади специалисти, които от началото на октомври ще започнат да получават финансова подкрепа в размер на половин заплата от тази на начинаещ лекар.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Споменът за генерал Нейко Ненов ще продължи да живее като олицетворение на родолюбие, чест и дълг

15 ноември 2025 | 14:02
Държавният глава откри възпоменателен турнир по тенис в памет на генерал-майор Нейко Ненов

Президентът: Управляващите си гласуваха индулгенции за безконтролната дейност на особения търговски управител в „Лукойл“, които им развързват ръцете за безобразия

15 ноември 2025 | 13:01
Когато изчезне дебатът в парламента, изчезва и политиката и на нейно място идва диктатурата, заяви държавният глава

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря с новия френски посланик в България Мари Дюмулен

14 ноември 2025 | 15:03
Вицепрезидентът и посланикът обсъдиха високото ниво на контактите между България и Франция във всички сфери с фокус върху икономиката и интереса на френските предприемачи към страната ни, върху сътрудничеството в областта на железопътния транспорт и на енергетиката

Румен Радев: Гласът на младите хора в Европа е важен за отстояването на върховенството на правото и демокрацията

13 ноември 2025 | 17:05
Младите европейци трябва не само да бъдат активно включени в процеса на взимане на решения, свързани с бъдещето на континента, но и да се чувстват ангажирани с отговорността да отстояват демокрацията и върховенството на правото в своите държави. Това заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския младежки форум Рареш Войку.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки