НОВИНИ

Президентът: Увеличението на приходите на местната власт ще я направи по-дееспособна и независима

2020-06-26 18:04:00

Държавният глава посети Нови пазар, където се срещна с кмета Георги Георгиев и неговия екип
 


Увеличението на приходите на местната власт ще я направи по-дееспособна и независима, заяви днес президентът Румен Радев на среща в Нови пазар с кмета Георги Георгиев и неговия екип.

„Трябва да вървим в тази посока – към по-големи административни и финансови правомощия на местната власт“, подчерта държавният глава. По думите му, когато по-голяма част от данъчните постъпления остават за местните власти, това ще отвори път за реализация на идеите и политиките най-близо до хората. Така ще има истинско състезание между българските градове да създават по-добро качество на живот и да насърчават  повече хора да избират да живеят в тях.

Кметът Георги Георгиев открои амбицията на ръководството на Нови пазар да създаде индустриален парк в града, който да привлича и работници от съседните населени места. Като основни проблеми пред Нови пазар бяха откроени тежкото състояние на местната болница и на спешния медицински център. За изграждането на модерен спешен център Община Нови пазар е получила уверение за съдействие от Министерството на здравеопазването, но до момента не са предприети реални действия в тази насока.

По-късно президентът разгледа новопостроения храм „Св. Димитър“ в с. Стан и посети старата българска столица Плиска.

„Това е свято място за всички нас, от тук започва България“, каза държавният глава, след като разгледа Голямата базилика в Националния историко-археологически резерват Плиска. „От уважение към нашите предци трябва да влагаме повече и разум, и просветеност, и отговорност в дните си днес“, посочи Румен Радев.

Държавният глава посети и „Двора на кирилицата“ в Плиска, създаден от Карен Алексанян, и участва в тържественото откриване на бюст-паметник на Захари Стоянов. В церемонията взеха участие и представители на българските общности зад граница, включително наши сънародници от Тараклия в Република Молдова.

Румен Радев припомни заветите на големия български революционер и публицист Захари Стоянов. „Когато сме обединени от идеята за свободата, няма какво да ни спре. Когато сме готови да жертваме всичко в името на свободата, равенството и бъдещето на българския народ, ние можем смело да гледаме напред!“, подчерта държавният глава в изказването си при откриването на бюст-паметника на Захари Стоянов в „Двора на кирилицата“.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова отбеляза Международния ден на Франкофонията заедно с ученици от Гимназията за преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ в Перник

20 март 2026 | 17:05
Илияна Йотова подчерта, че българският модел на обучение на френски език е сред най-добрите

Президентът Йотова: Държа правителството да разработи цялостен пакет с мерки срещу покачването на цените и защита на бизнеса

20 март 2026 | 14:02
Международната конюнктура се променя всеки ден и, за съжаление, не за добро. Не можем да стоим, да чакаме и да наблюдаваме само процесите. Време е за активна дейност, каза Илияна Йотова

Президентът Йотова поздрави Националната организация „Малки български хора“ за 30-годишнината й

19 март 2026 | 21:09
Когато имаш голямо сърце и голяма мечта, няма значение колко висок си. Широката душа няма рамка, която да я загради и ограничи, а вашата организация вече три десетилетия дава кураж на хората с нисък ръст. Това заяви президентът Илияна Йотова, която участва в отбелязването на 30-ата годишнина от основаването на Националната организация „Малки български хора“.

Президентът Йотова: Реформата в здравеопазването ще бъде успешна, когато в нейния център са и лекарят, и пациентът

18 март 2026 | 16:04
Държавният глава участва в откриването на форума „Приоритет: Здраве – от обществени нагласи към политически решения“, организиран от Българския лекарски съюз

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки