НОВИНИ

Държавният глава: Думите са домът, в който живеем. Нека не допускаме в него да се засели плесента на невежеството, самодоволството и безкнижието

2020-05-24 08:31:00

Скъпи сънародници,

На 24 май отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Почитаме празника на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата. Гордеем се с цивилизационния принос на българската азбука и книжовност към духовността на славянските народи и културното богатство на света.

Всяка година в шествието рамо до рамо крачат учители, деца, учени, духовници, творци. Този празник пречиства душите на всички българи, обединени от братството на духа и културата, в което санове и възраст нямат значение.

Днес шествие няма да има, но тъкмо в съкровението на сърцето си всеки един ще има възможността да оцени значението на 24 май. Насаме с думите и чувствата си, с мисълта за приятелите и близките, с които го сродяват езика и азбуката, преживените стихове, книги, пиеси и филми, общата историческа и културна памет, които ни правят българи. Дори когато хиляди километри ни делят от Родината.

Думите са домът, в който живеем. Нека не допускаме в него да се засели плесента на невежеството, самодоволството и безкнижието.

България е възкръснала благодарение на просветата и културата и пак те ще ни изведат към хоризонта на свободата и развитието, към общество, в което знаещите ще бъдат ценени, а чистите духом ще водят България. Защото духът надмогва всяко изпитание!

Честит празник!

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава изразява съпричастност към венецуелския народ след опустошителните земетресения

26 юни 2026 | 17:05
Държавният глава Илияна Йотова изразява най-дълбоки съболезнования и искрена съпричастност към народа на Венецуела за загубата на човешки животи и огромните разрушения, причинени от опустошителните земетресения.

Президентът Илияна Йотова разговаря с ръководството на Националния съюз „Безопасност и охрана“

26 юни 2026 | 17:05
Акцент на разговора бяха предизвикателствата пред националната сигурност във всички аспекти – от борбата с насилието между децата през войната по пътищата до отбранителните способности на България.

Илияна Йотова: Честността днес е дефицитна, но изключително високо конвертируема валута

24 юни 2026 | 21:09
Държавният глава удостои с Почетния знак на президента изтъкнатия журналист Любен Генов на откриването на фотоизложба, посветена на неговата 90-годишнина

Държавният глава: Достойните хора са тихи, но успехите им говорят шумно за тях

24 юни 2026 | 16:04
Илияна Йотова участва в церемонията по награждаване на инициативата „Достойните българи“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки