НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Иновациите отразяват амбициите за конкурентоспособност на нациите

2020-01-30 16:34:00

Иновациите отразяват амбициите за конкурентоспособност на нациите и да бъдат част от икономиката на бъдещето. Държавите, които развиват технологиите, владеят бъдещето и задават дневния ред. Това заяви президентът Румен Радев на церемонията по отличаване на фирмите-финалисти в Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“ с марката „Високи постижения в иновациите“. На церемонията със запазения знак за иновативност бяха отличени 21 утвърдени лидери и стартиращи предприятия в сферата на услугите, високите технологии и производството.  

По думите на държавния глава иновациите не само създават много по-добра среда за живот, но и изграждат хората на бъдещето, възпитават ги да имат силата да отстояват своите идеи и да мислят креативно и перспективно.  „Иновациите са за умните и смелите и аз много се радвам, че днес вашият брой расте. Иновациите трябва да бъдат поощрявани от държавата, обществото и всички нас“, каза Румен Радев и допълни, че процентът, който държавата отделя за научно-изследователска и развойна дейност не е удовлетворителен.

„Най-важно е да възпитаваме поколения на млади, мислещи, иновативни и смели българи“, посочи държавният глава и призова във всеки областен град да бъде създаден център за дигитални технологии и иновации с оборудване на високо технологично ниво, в който учениците да могат безплатно да придобиват иновационна култура, да експериментират и да виждат резултатите от своите експерименти. По думите му това ще има ефект не само върху развитието на иновационната култура в България, но и върху демографията.

Националният конкурс „Иновативно предприятие на годината“ се организира от фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и се провежда под патронажа на президента.  Марката "Високи постижения в иновациите” е знак за иновативност, с който се отличават върхови постижения, въздействие и ефективност на авангардни иновации, разработени от български предприятия.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Обръщение на държавния глава Илияна Йотова към българския народ по повод изборите за Народно събрание

17 април 2026 | 19:07
Трябва да гласуваме, защото знаем, че след деня на изборите ще имаме нужда от силни хора, от силни лидери. Ще имаме нужда от силна външна политика - европейска, предвидима за нашите международни партньори, но и в интерес на българските граждани, посочи държавният глава.

Президентът: Институциите и политиците да се вслушват в гласа на интелектуалния ни елит, пожънал национална и световна слава

17 април 2026 | 14:02
Илияна Йотова удостои с висши държавни отличия дейци на науката и образованието

Държавният глава: Конституцията е гарант за правовата държава, обединява и пази своите граждани

16 април 2026 | 12:12
Президентът Йотова участва във Велико Търново в отбелязването на 35-ата годишнина от основаването на Конституционния съд на Република България и Деня на Българската конституция

Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите

8 април 2026 | 15:03
Президентът Йотова посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки