НОВИНИ

Президентът Радев: При дебата за промени в Конституцията решенията трябва да вземаме сами

2020-01-16 17:01:00

При дебата за промени в Конституцията може да изучаваме чуждия опит и модели, но решенията трябва да вземаме сами. За тези изменения правя „договорки“ единствено с българските граждани чрез обществените и съсловни организации и чрез институциите в България. Това заяви президентът Румен Радев в началото на разговора с представители на Висшия адвокатски съвет. Срещата е в рамките на инициираните от държавния глава консултации за необходимостта от промени в Конституцията. В разговора участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Румен Радев подчерта, че единствено българските народни представители и българският президент са оправомощени да инициират промени в Основния закон. „Ако някой друг прави някакви други уговорки, искам да напомня, че единствено българските народни представители и българският президент са оправомощени да инициират промени в основния закон. Другото е доброволен отказ от суверенитет“, заяви държавният глава и припомни, че още през септември м.г. в обръщението си пред Народното събрание се е обявил за необходимост от промени в Конституцията, а през ноември е инициирал и широк обществен дебат по темата. Президентът благодари на Висшия адвокатски съвет, че има готовност да съдейства с експертността и практиката си.

По думите му, една от основните задачи на Конституцията е да установи правата на гражданите, а през последните три десетилетия българската адвокатура е натрупала солиден опит в отстояването правата на гражданите и често се е явявала последна бариера пред беззаконието. „След 30 години преход и дълбоки социално-икономически промени и сътресения днес търсим отговор на въпроса дали Конституцията ни гарантира с достатъчна надеждност правата на личността, защитата на собствеността и независимостта на съдебната система, дали е надежда бариера срещу погазването на разделението на властите, колективната безотговорност и авторитарния произвол“, заяви Румен Радев.

По думите на Ралица Негенцова - председател на Висшия адвокатски съвет, промени в Основния закон трябва да бъдат изготвяни изключително прецизно и на експертно ниво. Във фокуса на консултациите с Висшия адвокатски съвет беше възможността за разширяване на достъпа до Конституционния съд, както и засилване на гаранциите за защита правата на гражданите. 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава Илияна Йотова се срещна с д-р Ахмед Маждалани - специален пратеник на президента на Държавата Палестина

15 юли 2026 | 19:07
Президентът Илияна Йотова проведе среща на „Дондуков“ 2 със специалния пратеник на президента на Държавата Палестина и председател на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина Махмуд Аббас.

Президентът Илияна Йотова обсъди следващия многогодишен бюджет на ЕС с членове на Европейската сметна палата

15 юли 2026 | 18:06
На срещата на „Дондуков“ 2 членовете на европейската одитна институция запознаха държавния глава с основните моменти от 12-те становища по предложения бюджет на съюза в неговата цялост, както и по секторните политики в него.

Президентът: С обща визия, решителност и по-тясно сътрудничество Европа ще се справи с безпрецедентните предизвикателства

14 юли 2026 | 21:09
Във време, когато Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства, наследството на Френската революция с идеалите за свобода, равенство и братство ни напомня, че силата ни е в нашето единство. Повече от всякога се нуждаем от обща визия, решителност и по-тясно сътрудничество. С тези думи президентът Илияна Йотова се обърна към гостите на официалния прием по повод Националния празник на Френската република, организиран от френското посолство в София.

Илияна Йотова отличи с Почетния плакет на президента българските спортисти от Световното първенство за атлети със синдром на Даун

14 юли 2026 | 13:01
Успехите на атлетите и техните треньори доказват, че няма преграда пред човешките възможности, когато има упоритост, амбиция и подкрепа, заяви президентът

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки