НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова разговаря с ръководството на Асамблеята на народа на Казахстан

2019-10-07 18:11:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря с ръководството на Асамблеята на народа на Казахстан и представители на различни етнически общности. Илияна Йотова е в Казахстан по покана на българската общност.

В централноазиатската държава в разбирателство съжителстват около 140 националности и етнически групи и 17 вероизповедания. Държавата има много добре развита и институционализирана политика за тях.

Българската диаспора в Казахстан е с над 100-годишна история. По официални данни около 4500 души се самоопределят като българи. Имат статут на национално малцинство и се ползват с висок авторитет.

В Асамблеята на народа на Казахстан вицепрезидентът представи приоритетите на президентската институция за работа с нашите сънародници зад граница. Илияна Йотова подробно разказа за възможностите за висше образование в България по постановление на Министерски съвет №103, чрез което държавата подпомага студентите от български произход със стипендии. „В България те могат да получат качествено образование, европейска диплома, които ще им отворят вратите към кариера и бъдеще”, подчерта вицепрезидентът.

„Добре е младите хора да учат където искат, да получават качествено образование, а след това да се върнат и да работят за страните си. България е една от най-древните държави в Европа. Ние сътворихме кирилската азбука, благодарение на нашата държава тя оцеля, създавайки една от най-могъщите средновековни култури. Днес на нея пишат над 300 млн. души по целия свят.“ С тези думи вицепрезидентът Йотова подари на ръководството на Асамблеята позлатена плочка с изрисувани кирилските букви.

Родопска носия – дар от Илияна Йотова, вече ще краси Асамблеята на народа на Казахстан. Българската експозиция в Дома на дружбата в столицата Нурсултан е една от 30-те национални мини музея, представени в него.

С прекрасно изпълнение на български народни песни и танци бе посрещната вицепрезидентът в Асамблеята на народите. „Стараем се да учим езика. И малки, и големи, не пропускаме български празник и милеем за нашата прародина”, каза Олга Андриевска, председател на българското дружество в Нурсултан.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: България цени високо усилията на Катар за деескалация на конфликта в Близкия Изток и приноса за освобождаването на екипажа на „Galaxy Leader“

7 юли 2025 | 16:04
Държавният глава Румен Радев проведе среща на „Дондуков“ 2 с държавния министър на външните работи на Държавата Катар Султан бин Саад Ал-Морейхи

Вицепрезидентът: Третият неуспешен вот на недоверие показа, че правителство ще има, докато каже г-н Пеевски

5 юли 2025 | 10:10
Цените непрестанно растат и са нормални притесненията на хората от приемане на еврото, коментира Илияна Йотова пред журналисти

Румен Радев: Без решаващата роля на Оман казусът с освобождаването на екипажа на „Galaxy Leader“ не би могъл да бъде разрешен и нашите сънародници да се завърнат невредими

4 юли 2025 | 17:05
Държавният глава удостои с Почетния знак на президента министъра на външните работи на Султаната Оман Сайид Бадр бин Хамад Албусайди

Възможностите за задълбочаване на партньорството между България и Турция в сферата на свързаността и отбраната обсъди президентът Радев на среща с ръководството на компанията Pasifik Teknoloji

4 юли 2025 | 16:04
Държавният глава подчерта, че Турция е важен съсед, партньор и съюзник на България, а през последните години е налице увеличаваща се динамика в двустранния икономически и търговски обмен и в редица други сфери

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки