НОВИНИ

Президентът Румен Радев призова представителите на китайския бизнес да инвестират в България

2019-07-03 18:05:00

България и Китай имат отлични политически отношения, основани на взаимно доверие и дългогодишно приятелство. Имате пълната политическа подкрепа и от двете страни за разширяване на инвестициите и икономическия обмен. Това заяви президентът Румен Радев днес на икономически форум в Пекин с участието на български и китайски компании и институциите, насърчаващи диалога между деловите среди.

Държавният глава подчерта, че в рамките на инициативите „Един пояс, един път“ и „17+1“ предстои да бъдат реализирани редица проекти, които предоставят много възможности за успешни бизнес начинания. По думите на президента, с увеличаването на инвестициите в България китайските компании ще изпълнят стратегията на президента Си Дзинпин за задълбочаване на икономическите връзки на Китай с държавите от Централна и Източна Европа.

„Условията за нашето бизнес партньорство непрекъснато ще се подобряват“, посочи Румен Радев и открои обсъдените на срещите си с президента Си Дзинпин, премиера Ли Къцян и председателя на парламента Ли Джаншу проекти за откриване на пряка въздушна линия, на клон на китайска банка в България, на българо-китайски център за научни изследвания и иновации в подкрепа на бизнеса, както и интереса на китайски компании да инвестират в развитието на транспортната инфраструктура у нас.

Пред участниците във форума президентът изтъкна и преимуществата на страната ни като бизнес дестинация, която предоставя достъп до общия пазар на ЕС, държавата с най-нисък плосък данък в Съюза, със стабилна банкова  система и висококвалифицирана работна сила.

„За тези от вас, които не смятат да разкриват производство в България, има и други привлекателни опции“, посочи още президентът Румен Радев и добави, че страната ни е най-доброто място в Югоизточна Европа за изграждане на логистични центрове за компаниите, желаещи да изнасят стоките си за Европа и ЕС. „Приканвам ви да използвате тази прекрасна възможност и да инвестирате в България, както много държави от Западна Европа, които създават на място предприятия и имат огромен успех“, заяви още в словото си пред представителите на бизнеса държавният глава.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Необходима е обществена нетърпимост срещу сивата икономика

12 март 2026 | 19:07
Държавният глава участва в церемония по връчване на наградите „Икономика на светло“

Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“

11 март 2026 | 14:02
Победителките ще имат възможност да участват в работното ежедневие на президента Илияна Йотова и на британския посланик Натаниел Копси, да се срещнат с представители на законодателната и изпълнителната власт, на гражданския сектор и на бизнеса.

Илияна Йотова: Днес молитвата ни е за мир, разум и диалог

10 март 2026 | 12:12
Държавният глава участва в отбелязването на 83 години от спасяването на българските евреи

Държавният глава удостои посланика на Република Аржентина в България с орден „Мадарски конник“ първа степен

9 март 2026 | 16:04
В приветствието си Илияна Йотова открои професионалния опит и ползотворната работа на посланик Майер в България, като по думите й неговите усилия са насърчили културните и образователни връзки между двата народа

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки