НОВИНИ

Държавният глава: Можем да имаме успех като нация, само когато имаме обща цел и единство на усилията

2019-06-22 15:34:00

С организацията на Петропавловския събор на народното творчество красивите български градове Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец ни дават много силен пример, че можем да имаме успех като нация, само когато имаме обща цел и единство на усилията. Това заяви президентът Румен Радев, който откри Петропавловския събор на народното творчество в Община Лясковец. Националният събор има характер на всенародни игри и надпявания и повече от две десетилетия заема значимо място в духовния живот на хората от региона.

„За магията на българския фолклор няма възраст, а участието на състави от чужбина показва, че за нея няма и граници“, посочи държавният глава и подчерта, че съборът се е утвърдил като национална среща на единния български дух, който може да бъде открит в красивите носии, музикалните ритми и песните.

Румен Радев заяви, че усещането за непреходната България, силното българско творчество и устойчивия български характер е особено силно в деветвековната сянка на манастира „Св. Св. Петър и Павел“. По думите на президента манастирът помни епохални исторически събития и национални герои, приютявал е славни апостоли, с него е свързана и съдбата на видни възрожденски дейци. От него води началото си първото българско богословско училище.

„Този бележит български манастир е вграден здраво в нашата история и е един от нейните вековни стожери. Затова и днес покровителството на християнските апостоли и първоучители Петър и Павел се простира над обединението около нашите традиции, дух и българска национална идентичност“, каза още държавният глава.

Румен Радев пожела на организаторите, участниците и гостите на фолклорния фестивал да продължават да разкриват автентичното, красиво и достолепно лице на България, да пазят и укрепват нашия дух и традиции и да ги предават на следващите поколения.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Нарастващият език на омразата и отстъплението от човешките права обсъди президентът Илияна Йотова с директора на Американския еврейски комитет Теодор Дойч

14 февруари 2026 | 14:02
Нарастващият език на омразата и отстъплението от защитата на човешките права бяха сред основните теми на разговора между българския държавен глава Илияна Йотова и главния изпълнителен директор на Американския еврейски комитет Теодор Дойч. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът Илияна Йотова се срещна с хърватския министър-председател Андрей Пленкович

14 февруари 2026 | 13:01
Българският държавен глава Илияна Йотова разговаря с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентите Илияна Йотова и Илхам Алиев обсъдиха енергийното сътрудничество между България и Азербайджан

14 февруари 2026 | 11:11
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха българският президент Илияна Йотова и азербайджанският ѝ колега Илхам Алиев. Двамата проведоха среща в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът: Вписването на българите в Конституцията на Северна Македония е неотменимо условие за нейното европейско членство

13 февруари 2026 | 20:08
Илияна Йотова проведе срещи в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с върховния представител за Газа Николай Младенов

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки