НОВИНИ

Интеграцията на българската отбранителна индустрия и наука в общи проекти в рамките на ЕС обсъдиха президентът Румен Радев и генералният директор на Airbus Defense and Space Дирк Хоке

2019-05-14 17:45:00

Съвременните предизвикателства пред сигурността изискват общ европейски подход в сферата на научните изследвания и отбраната, който да се гради върху потенциала на всички държави-членки на ЕС. Тази позиция споделиха държавният глава Румен Радев и генералният директор на Airbus Defense and Space Дирк Хоке, които проведоха днес среща на „Дондуков“ 2. Възможностите за интеграция на българската отбранителна индустрия и наука в перспективни общи проекти в рамките на ЕС бяха водещите акценти на срещата.

Индустриалното сътрудничество е фактор за отстояване на позициите на Европа в изследването на космоса, иновациите, наблюдението на климата и опазването на природата. Другата важна сфера, където Европа трябва да търси единодействие е в сферата на сигурността,  включително създаването на нов общ европейски изтребител, беше подчертано по време на разговора. По думите на Румен Радев със своя опит и доказана експертиза, българските инженери и софтуерни специалисти могат да предложат най-добрите условия за реализация на общите европейски проекти в тези области. „България е готова да подкрепи проекти, които дават възможност  българските учени да остават в страната ни и да получат тук възможност за своята професионална реализация“, подчерта държавният глава.

Държавният глава отбеляза възможността България да засили партньорството си с Airbus за модернизиране на системите за наблюдение на реките и язовирите у нас за предотвратяване на наводнения, за опазване на горските масиви и в борбата с незаконната сеч.

От своя страна Дирк Хоке открои перспективите за задълбочаване на сътрудничеството с България и при охраната на външните граници на ЕС чрез предоставяне на съвременни интегрирани системи за наблюдение и контрол и предотвратяване на трафика на хора и нелегалната миграция.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Радев: Утвърждаването на статута на парамедиците ще укрепи капацитета на спешната медицинска помощ в България

5 декември 2025 | 17:05
Президентът Румен Радев се срещна с ръководството на Съюза на парамедиците в България – председателят му Ива Пехливанска и заместник-председателят д-р Теодор Цанков. На срещата присъстваха и представителите на българския отбор, който воден от д-р Цанков представи за първи път страната ни тазгодишното състезание за спешна медицинска помощ „Eurosim Cup“ във Виена и се класира сред петте най-добри екипа.

Румен Радев: Системата на пожарна безопасност и защита на населението олицетворява стремежа към отговорност и високи стандарти, доказани в борбата с огнената стихия през лятото

5 декември 2025 | 13:01
Държавният глава отличи с Почетния знак на президента огнеборци и доброволци за активното им участие в овладяването на пожарите през 2025 г.

Вицепрезидентът: Българските банки могат да заявят, че са готови за приемане на еврото

4 декември 2025 | 20:08
Правителството от страх избяга от откровения разговор с българските граждани за възможностите и рисковете от единната европейска валута, заяви Илияна Йотова

Румен Радев: Вписването на българите в конституцията на РСМ значително ще ускори пътя на страната към ЕС

4 декември 2025 | 20:08
Надяваме се РСМ да спре да използва българската общност като алиби да не извършва реформите, водещи страната ни към ЕС, призоваха на среща с държавния глава представители на българската общност в югозападната ни съседка

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки