НОВИНИ

Бъдещето на обединена Европа е немислимо без съхраняването на културната идентичност на европейските народи

2019-03-19 17:34:00

Бъдещето на обединена Европа изисква силното културно присъствие и съхраняването на културната идентичност на всички държави-членки на ЕС. Европа ще загуби много ако културните достижения на европейските държави бъдат накърнени в резултат на глобализацията и ЕС остане пространство, лишено от своите духовни традиции. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и на Елен Карер Д’Анкос, пожизнен секретар на Френската академия, които разговаряха днес на „Дондуков“ 2. В срещата участва и посланикът на Франция в България Ерик Льобедел.

Президентът Радев благодари на Елен Карер Д’Анкос за нейния принос за присъединяването на страната ни към ЕС и в процеса на европейска интеграция. „Когато България се нуждаеше от приятели и съмишленици, Вие бяхте един от тях със своя силен глас“, подчерта Румен Радев.

По-старите държави-членки на ЕС да подкрепят стремежа на държавите от Източна Европа да докажат своя икономически и обществен потенциал, призова президентът. По думите на държавния глава, със своите икономически възможности и култура Франция може да има много по-активна роля на Балканите и в България.

„Със сигурност инвеститор номер 12 не е мястото, което следва да заема Франция в българската икономика“, посочи президентът и в отговор на въпрос в каква степен търговете у нас стигат до резултат, той добави, че президентската институция ще продължи да работи за подобряване на бизнес средата в България и за изсветляване на икономическите процеси у нас. „Ако наистина искаме да сме интегрална част от Европа, трябва да следваме прозрачните европейски процедури и практики и в икономиката, и при възлагането на обществени поръчки“, подчерта още държавният глава.


 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова посрещна в президентската институция ученици от Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря

18 юни 2026 | 14:02
Президентът разговаря с младите посетители за смисъла от познаването на миналото, опазването на националната памет и необходимостта от високи идеали в живота

Илияна Йотова: Грижата за психичното здраве не е само медицински въпрос, а и въпрос на обществена устойчивост

18 юни 2026 | 10:10
Инвестицията в превенция, достъпна терапия и емоционална интелигентност от ранна възраст е най-добрата застраховка за бъдещето ни, заяви президентът на 16-ата Международна научна конференция на Европейската мрежа за оценка на психичноздравните услуги

Илияна Йотова: В коалиция между потребители и производители срещу високите цени може да преборим злоупотребите

17 юни 2026 | 13:01
Държавният глава участва в официалното откриване на прибирането на зърнената реколта в ловешкото село Дренов

Президентът: Партньорството между науката и бизнеса не трябва да е еднократна инициатива, а стратегически избор за бъдещето на България

16 юни 2026 | 12:12
Богатството на съвременните общества се създава там, където знанието среща предприемаческия дух, а научните открития се превръщат в производство и конкурентно предимство. България има всичко необходимо за това – талантливи учени, креативни инженери, предприемчив бизнес и традиции в науката. Нужно е да превърнем тези предимства в обща национална цел. Това заяви президентът Илияна Йотова при откриването на шестото издание на форума „Наука за бизнес“.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки