НОВИНИ

Партньорството на България и Швейцария в икономиката, образованието и сигурността, обсъдиха на среща в Катовице президентите Румен Радев и Ален Берсе

2018-12-03 18:19:00

България цени високо двустранното сътрудничество и обмяната на опит с Швейцария в сферата на сигурността и отбраната, образованието и науката, както и добрите резултати, които се постигат в рамките на Българо-Швейцарската програма за сътрудничество за намаляване на икономическите и социални различия в Европа. Това заяви днес президентът Румен Радев на среща в Катовице със своя колега президента на Конфедерация Швейцария Ален Берсе. Президентът Ален Берсе потвърди готовността на Швейцария да продължи да си сътрудничи активно със страната ни в сфери от взаимен интерес. 

Според българския президент страната ни има потенциал да привлече повече инвестиции от Швейцария в науката, отбраната, информационните технологии и транспорта. За изминалите две десетилетия швейцарските инвестиции у нас достигат 1.9 млрд. евро, което наражда страната на 8 място по размер на преките чуждестранни инвестиции в българската икономика.

Партньорството с Швейцария за въвеждането на дуалното обучение у нас също беше откроено като особено перспективна сфера от българския държавен глава, като финансираните с швейцарска подкрепа проекти в България обхващат 16 училища, 63 фирми и 11 града.

Румен Радев подчерта и интереса на България за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на отбраната и за обмен на програми за обучение между Военно-въздушните сили на двете държави.

Президентът Ален Берсе подчерта, че двете страни имат отлично сътрудничество по много общи проекти, в медицината и в обмяната на студенти, като Швейцария е готова да обсъди перспективите за последващо разширяване на сътрудничеството с България по време на визитата на българския държавен глава в Конфедерация Швейцария през 2019 г.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: Конституцията е гарант за правовата държава, обединява и пази своите граждани

16 април 2026 | 12:12
Президентът Йотова участва във Велико Търново в отбелязването на 35-ата годишнина от основаването на Конституционния съд на Република България и Деня на Българската конституция

Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите

8 април 2026 | 15:03
Президентът Йотова посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите.

Илияна Йотова: С експертизата на медиците и учените ще постигнем по-доброто управление на здравеопазването

7 април 2026 | 19:07
Президентът беше гост на Празника на научноизследователската и преподавателска дейност на Медицински университет – София

Президентът Илияна Йотова за конфликта в Близкия изток: Хората очакват диалог, а не заплахи, мир, а не война

7 април 2026 | 16:04
Призовавам всички страни, които участват в конфликта, да проявят разум, сдържаност и отговорност

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки