НОВИНИ

Вицепрезидентът: Има епидемия на езика на омразата

2018-06-22 16:25:00

Най-тежката битка пред нас е за душите на младите хора, които са лесна плячка на радикални елементи, убедена е Илияна Йотова
 

„Днес има епидемия на езика на омразата. Интернет е нов, още по-могъщ инструментариум за разпространението му, затова и битката срещу езика на омразата е още по-трудна.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в приветствието си към участниците в международната конференция „Да живеем заедно в мрежата: посланици на толерантност в интернет“. Във форума, организиран от „Асоциация за развитие на София“, участват представители на национални, местни и европейски институции, активисти за правата на човека, представители на неправителствени организации и медии, студенти и партньори по проекта „Коалиция от посланици за противодействие на езика на омразата в интернет“ от България, Хърватия, Чехия, Гърция, Германия, Грузия, Италия, Румъния и Великобритания.

Вицепрезидентът определи генезиса и причините за ръста на езика на омразата – световната финансово-икономическа криза и миграционната криза. „Националните и световните лидери не успяха да посочат причините за кризата и да предложат работещи политики. Най-лесното решение бе да използват уязвимите групи от обществото, за да оправдаят собствените си грешки, да насъскват едни групи срещу други“, отбеляза Илияна Йотова.

„Агресията, отрицанието, отчуждението и омразата избуяха в миграционната криза. Търсещите закрила се превърнаха в силно политическо оръжие в предизборни битки, станаха лесна плячка на крайни настроения“, подчерта вицепрезидентът.

Илияна Йотова посочи голямата роля на медиите в битката срещу езика на омразата. По думите на вицепрезидента във виртуалното пространство е най-лесно да се демонстрира нетърпимост и да се пропагандира противопоставяне. Социалните мрежи, които стават все по-силни лидери на мнение, се превръщат в удобна платформа за разпространение на крайни настроения.

Децата и младите хора Илияна Йотова определи като най-уязвимата група към езика на омразата. „Днес най-тежката битка пред нас е за душите на младите хора, които са необременени от предразсъдъци, които са лесна плячка на радикални елементи“, заяви вицепрезидентът.

Илияна Йотова обърна внимание на причините за агресията сред децата и начините за справяне с нея. Вицепрезидентът открои ролята на семейството и образованието.

По думите на Илияна Йотова враждебното слово е първата крачка към по-опасните последствия – престъпление от омраза и насилие към другия.

„Днес, в XXI век, след като преди много години сме ги записали в харти, отново говорим за защита на основни човешки права. До това доведе девалвацията на политиката, която залага на гръмкото и скандалното, за да привлича симпатизанти, но без да предлага реални и работещи решения за по-добър живот“, отбеляза вицепрезидентът.

По думите на Илияна Йотова битката за права е най-трудната, но в нея е смисълът на политическото и общественото лидерство.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия

6 март 2026 | 17:05
Акцент в разговорите беше и административно-териториалната реформа в страната

Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността

6 март 2026 | 17:05

Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете

6 март 2026 | 12:12
Равнопоставеността не е кух лозунг, а стратегически интерес, заяви президентът на откриването на форум по повод Международния ден на жената

Президентът Илияна Йотова: За България няма непосредствена заплаха от ситуацията в Близкия изток, няма основание за напрежение сред хората

6 март 2026 | 10:10
Всеки риск се следи много внимателно и при първия сигнал за промяна в ситуацията в Близкия изток и региона, както и по отношение на сигурността на България, ще свикам незабавно заседание на КСНС. В момента няма непосредствена опасност за България, тя не е страна в този конфликт. Няма никакво основание да напрягаме хората.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки