НОВИНИ

Франк-Валтер Щайнмайер на среща с Румен Радев: Германия ще подкрепи усилията на България за защита на външните европейски граници

2017-09-14 15:52:00

Президентът Румен Радев проведе среща с германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер в рамките на 13-та среща на държавните глави от групата „Арайолуш“

В динамичната ситуация в Европа България се утвърди като основен и надежден партньор на Германия в рамките на Европейския съюз. Ще подкрепим усилията на страната за гарантиране на сигурността на външната граница на Съюза. Това заяви германският президент Франк-Валтер Щайнмайер на среща с българския държавен глава Румен Радев в Малта.

Двамата държавни глави пристигнаха във Валета специално по-рано преди началото на форума "Арайолуш", за да се срещнат и обсъдят състоянието и перспективите пред двустранните отношения.

Президентът Румен Радев изрази благодарност за доброто партньорство с Берлин в областта на сигурността и преодоляването на миграционната криза. "България е наясно с важната си отговорност и стриктно изпълнява задълженията си да охранява границите. На фона на непредсказуемата ситуация в региона обаче, е необходима повече европейска солидарност. Националният бюджет на страната ни няма да бъде способен самостоятелно да обезпечи европейската сигурност в случай на нова мащабна миграционна вълна", заяви българският държавен глава.

Германският президент прояви интерес към създаването на нов орган  за борба с корупцията в България. Франк-Валтер Щайнмайер увери Румен Радев, че германският бизнес проявява силен интерес към инвестиции в България, но счита за важно условие предприемането на ефективни антикорупционни мерки и работеща правосъдна система в страната. "Колкото по-решителна е България в борбата с корупцията и колкото по-солидна е правосъдната система, толкова повече ще се засилват търговско-икономическите отношения между двете ни страни", заяви германският държавен глава.

Двамата президенти се съгласиха, че са необходими единство и решителни мерки в ЕС за защита на демократичните ценности в държавите членки и предотвратяване на външни влияния върху политическия и изборен процес.
 
Франк-Валтер Щайнмайер прие поканата на българския държавен глава да посети страната ни през следващата година.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия

6 март 2026 | 17:05
Акцент в разговорите беше и административно-териториалната реформа в страната

Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността

6 март 2026 | 17:05

Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете

6 март 2026 | 12:12
Равнопоставеността не е кух лозунг, а стратегически интерес, заяви президентът на откриването на форум по повод Международния ден на жената

Президентът Илияна Йотова: За България няма непосредствена заплаха от ситуацията в Близкия изток, няма основание за напрежение сред хората

6 март 2026 | 10:10
Всеки риск се следи много внимателно и при първия сигнал за промяна в ситуацията в Близкия изток и региона, както и по отношение на сигурността на България, ще свикам незабавно заседание на КСНС. В момента няма непосредствена опасност за България, тя не е страна в този конфликт. Няма никакво основание да напрягаме хората.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки