НОВИНИ

Церемония по встъпване в длъжност на новоизбрания президент на Република Българияrn

2012-01-22 12:30:00

С официална церемония Росен Плевнелиев встъпи днес в длъжност като Президент на Република България.

На площад “Св. Александър Невски” президентът Георги Първанов и президентът Росен Плевнелиев приеха рапорта на началника на караула и се поклониха пред националното знаме. Двамата президенти направиха преглед на строя и поздравиха почетния караул.

Президентите Георги Първанов и Росен Плевнелиев произнесоха слова, след което Гвардейският представителен духов оркестър изпълни химна на Република България. По време на химна 21 артилерийски салюта отбелязаха смяната на върховния главнокомандващ на Въоръжените сили.

Двамата президенти положиха венец пред паметника на Незнайния войн и с едноминутно мълчание отдадоха почит на загиналите за свободата на България.

Президентите Първанов и Плевнелиев приеха тържествения марш на почетния караул. Двамата президенти запалиха свещи в храм „Св. Александър Невски“.

Пред парадния вход на президентската институция президентът Георги Първанов и вицепрезидентът Ангел Марин посрещнаха президента Росен Плевнелиев и вицепрезидента госпожа Маргарита Попова.

Президентът Георги Първанов и президентът Росен Плевнелиев проведоха среща в Зелена зала, а двамата вицепрезиденти – в кабинета на вицепрезидента Ангел Марин.

След приключване на срещите президентът Росен Плевнелиев изпрати на парадния вход президента Георги Първанов, а вицепрезидентът Маргарита Попова – вицепрезидента Ангел Марин.

На официалната церемония на площад “Св. Александър Невски” по встъпване в длъжност на президента Росен Плевнелиев присъстваха министър-председателят Бойко Борисов и всички министри, председателят на Народното събрание Цецка Цачева и всички народни представители, председателят на Конституционния съд проф. Евгений Танчев и всички конституционни съдии, председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев, председателят на Върховния административен съд Георги Колев, главният прокурор Борис Вечлев, президентът д-р Желю Желев, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и представители на Министерството на отбраната, столичният кмет Йорданка Фандъкова, представители на дипломатическия корпус, секретарите на президента Георги Първанов и директорите на дирекции, техните приемници от екипа на новоизбрания президент Росен Плевнелиев, както и други официални лица.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Политиката на разширяване на ЕС, основана на собствените заслуги, остава стратегически приоритет за Европейския парламент, заявява в писмо до президента Румен Радев председателят на ЕП Роберта Мецола

11 юли 2025 | 17:05
Роберта Мецола изразява признателност за последователната подкрепа и силно застъпничество на България за присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС

Румен Радев: Учудвам се защо властимащите не слязат долу на улицата да празнуват присъединяването към еврозоната с българите, а ги хокат от екрана

11 юли 2025 | 15:03
Правителството бърза да се хвали и да проси поздравления за еврото, защото знае истината за дупката в бюджета и че не успява да овладее цените, заяви държавният глава пред журналисти

Президентът Румен Радев: Албания е позитивен пример в процеса на европейска интеграция, постигнат със собствени усилия и осъществени реформи

10 юли 2025 | 19:07
Българското национално малцинство е отлично интегрирано в албанското общество и е активен фактор в развитието на приятелските отношения, които споделяме с Албания, подчерта президентът Радев на среща с председателя на парламента Елиса Спиропали

Вицепрезидентът: Работи в братски сговор със съединени сили – този завет на Вазов ни е нужен днес

10 юли 2025 | 10:10
Илияна Йотова беше гост на честванията в Сопот на 175-годишнината от рождението на патриарха на българската литература

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки