ИНТЕРВЮТА

Интервю на президента Росен Плевнелиев за Българската национална телевизия

2013-06-15 12:59:00

Водещ: Днес предаването трябваше да започне с „Дунав мост 2”, но сутринта падна истинска информационна бомба и нещата вече са други. Става дума за назначаването на новия шеф на ДАНС Делян Пеевски, неговия избор в парламента и всичко, което произтече от това. Както разбрахте, тук е президентът Росен Плевнелиев. Добър вечер.

Росен Плевнелиев: Добър вечер.

Водещ: Какво се случи днес, господин президент?

Росен Плевнелиев: Днес снех в политически аспект доверието си от министър-председателя Пламен Орешарски, както и от лидерите на двете управляващи партии – БСП – Сергей Станишев и ДПС – г-н Местан. В чисто професионално експертен план днес изгубих някои илюзии и оттук нататък ще внимавам доста повече с аргументите за целите, които се поставят и обосновките от гледна точка на реформите в сектор „Сигурност”. А в чисто граждански план, личен план като човек и гражданин на държавата, се чувствам измамен, чувствам се омерзен. Защото това, което се случи днес пред нацията, е една, бих го нарекъл демонстрация, бих го нарекъл арогантна демонстрация на нещо, от което гражданите в последните 23 години много ясно сигнализираха, че е крайно време да се отървем. Политика, която е поставена на принципна основа; процедури, които са прозрачни, които дават възможност на хората да видят в парламента от най-високата трибуна кандидата, неговия интегритет, неговата компетентност, неговия професионализъм, неговата концепция за това как да управлява една от най-важните институции в държавата. Вместо това на нацията беше направена една ярка демонстрация за политика на задкулисие, за политика на сделки, а не на политика на принципност.

Водещ: Защо точно това събитие трябва да стане този праг – да изгубите, казвате, доверието в премиера, Станишев, Местан.

Росен Плевнелиев: Защото това, което се случи днес, за мен е символ на един порочен модел, който много се надявам да отиде в миналото, но за съжаление не; един модел, в който ние трябва да си задаваме въпроса не на база на ясно и точно поставените аргументи защо това е най-добрата кандидатура, защо тя ще придвижи нацията напред, ще направи по-сигурна средата, ще направи по-висока репутацията на България и в без това много консервативния свят на хората, които са в сектор „Сигурност” в България, в Европа и по света. Но нямаше такъв дебат. Това е един порочен модел, в който ние трябва да се догаждаме, да се съмняваме, да се чудим защо и как. И преди всичко, все пак нека да е ясно – моралът има значение. Моралът във вземането на решенията също има значение в парламента и в политиката. Това, което ние виждаме е, че един човек, който е свързан с частни медийно и финансови структури, на него му се сервира на тепсия целият сектор „Сигурност”.

Водещ: Всеки е свързан с нещо. И вие сте били в бизнеса.

Росен Плевнелиев: Безспорно е така. И именно затова е важно да се чуе обосновката за точното място на точния човек.

Водещ: Вие срещу личността ли възразявате или срещу процедурата? Срещу личността Делян Пеевски или срещу процедурата?

Росен Плевнелиев: За мен е важен подходът. За мен е важна процедурата като такава. Защото аз имах среща с господин Станишев и господин Местан и самият аз подкрепих идеята и се отказах от едно мое правомощие. То не е по Конституция, то е по закон.

Водещ: А защо го направихте?

Росен Плевнелиев: Защото аз вярвам, че това е добро решение. Аз вярвам, че е по-добре за нацията председателят на ДАНС да може да се избира публично в парламента пред очите на всички, да се чуе опозицията, да се чуят управляващите, да се чуе кандидатът, да се чуе неговата концепция, да се чуят професионалистите. Има комисии по сигурност в парламента, има толкова много компетентни органи в парламента. Считам, че е по-добре за нацията да има такъв подход. Вижте избора на главния прокурор – два месеца публичност, концепции, защита, дискусии по интернет. Защо не го направихме по същия начин? И вярвам, че това е по-добрият начин. Това, което считам, че е по-добре за нацията, е да има публични дебати, ясна обосновка и тогава да имаме избран кандидат.

Водещ: Пак повтарям, вие сам подкрепихте прекрояването на службите. Вие сам се отказахте да назначавате шефа на ДАНС. Вие сам казахте, че това, което се случи днес, е по-хубаво. Казахте го предишния ден. Много хора се учудиха, но вие сам отстъпихте власт.

Росен Плевнелиев: Заставам зад тезата, че е по-добре за нацията шефът на ДАНС да бъде избиран от парламента. И вече обясних защо. Също така като президент още в първите месеци на моя мандат аз посочих и постигнах консенсус заедно с всички парламентарно представени политически сили и съм им благодарен и много пъти съм го казвал - че реформата в сектор „Сигурност” трябва да продължи. Подготвиха се четири закона. Тези закони дори влязоха в 41-то Народно събрание. За съжаление, не можаха да бъдат приети. Какво пречеше днес в новото 42-ро Народно събрание, на база на постигнатия консенсус, на база на обещанията на много хора, които днес имат и трябва да обяснят какво се случи днес, които казаха, че ще има интегриран подход, които казаха, че няма да се работи на парче, ние ще седнем, ще направим дебатите и съответно ще приемем този пакет законопроекти. Случи се точно обратното.

Водещ: Какво ще се случи обаче оттук нататък? Защото, за разлика от случая „Марковска”, вие нямате ход да напуснете и да спрете процедурата.

Росен Плевнелиев: Аз дълбоко вярвам, че това решение, според мен погрешно решение, ще бъде прегласувано. Разбира се, парламентът, както и управляващите, носят отговорността за своите действия.

Водещ: Обаче това да призовавате към прегласуване не е ли надскачане на конституционните ви правомощия?

Росен Плевнелиев: В политиката, освен правила, трябва да има и морал. Аз го доказах с действията си в последната година и половина, включително и по казуса „Марковска”. Тогава, когато правилата не могат да ни помогнат, моралът може. Усещането, че всички ние, политиците, сме изправени пред лицето на гражданите, че ние трябва да вземаме решенията пред тях, а не под масата и зад кулисите. Това е важно, срещу това се опълчвам.

Водещ: Господин президент, докъде може да стигне ескалацията? Казахте тежки думи: „свалям доверието си”, но докъде може да стигне тази ескалация? Как ще работят институциите без взаимно доверие?

Росен Плевнелиев: Не участвам в каквито и да било битки. Не вярвам, че институциите трябва да се състезават или да се състезават. Дълбоко вярвам, че институциите в България трябва да си сътрудничат и трябва да бъдат полезни на хората. Убеден съм, че в следващите дни ще има много дебати и също така вярвам, че и погрешни решения могат да бъдат поправени. Вярвам, че едно „извинете” от политик може да свърши много повече работа, отколкото да се опънеш на инат. Също така дълбоко вярвам, че тези времена, на които ние в момента сме свидетели, са много специални и много различни от всичко, в което България досега се е намирала. Това означава отговорно отношение, това означава не да разделяме нацията, а да обединяваме нацията.

Водещ: И какво ще стане, ако не бъде прегласувано? Вие какво ще направите?

Росен Плевнелиев: Самият аз ще спазвам, разбира се, Конституцията, така, както досега. Самият аз ще продължавам да бъда силен глас. Тогава, когато виждам несправедливост, неморалност, ще говоря. Защото народът ме е избрал директно и ми е гласувал доверие да бъда негов глас. Разбира се, отново казвам, зависи от управляващите. Зависи от парламента. Много често се случва така, че мислим, че номерът ще мине, че това е една буря в чаша вода, която ще отмине. Но аз мисля, че това, което се случва днес, и това безпринципно назначение, и тази арогантна показност, с която беше направено, е нещо много повече. То е тренд, то е задаване на посоката и това ме притеснява много.

Водещ: Консултираха ли се с вас по този и по другите въпроси новите управляващи?

Росен Плевнелиев: По отношение на моите правомощия да назначавам шефа на ДАНС и съответно оттук нататък той да бъде избиран от парламента – да, имах разговори с господин Станишев и с господин Местан и подкрепих тази идея. И сега вярвам, че е по-добре за нацията да бъде така. Но за всичко останало не. Самото лице, кандидатурата на конкретния човек, който днес бе избран, по никакъв начин не е съгласувана с мен.

Водещ: Какво ви казват сега? Сега говорите ли с тях, в момента?

Росен Плевнелиев: В последните часове не. Аз мисля, че като че ли оттук нататък и позицията на управляващите ще дефинира и следващите стъпки. Казвам го със съжаление, защото аз подходих с изключителна добронамереност и продължавам да действам така. Аз вярвам, че ние трябва да мислим проектно ориентирани. Да посочваме проблемите. И когато има проблем, да търсим решението, ако трябва, да се извиним за допуснатата грешка. Но не вярвам, не обичам и по никакъв начин не мога да подкрепя играта зад кулисите. Усещането, че всичко, което казваме на гражданите няма значение, защото всъщност правим нещо друго. Къде са обещанията на госпожа Манолова за това, че ще поканят гражданите, че всяка промяна в закона ще бъде публична, къде са обещанията за прозрачност? Къде са думите на министър-председателя Орешарски и на господин Станишев за прогнозируемост, каква прогнозируемост? Когато за 15 минути избираме шеф на една от най-важните институции в държавата, на това отгоре натоварена с двойни правомощия. Този подход не е добър, надявам се да се промени.

Водещ: Тук въпросът е кой по-голям? Избраният от народа президент или също така избраното от народа Народно събрание?

Росен Плевнелиев: Няма война. Аз не съм този, който ще води война с когото и да било. Вярвам, че войните по принцип в дългосрочен аспект не работят и са безсмислени. Но вярвам в аргументите и вярвам в морала, и вярвам в честната позиция, и преди всичко в професионализма. А най-вече в прогреса. Ние искаме да работим за прогрес. Ние искаме в сектор „Сигурност” българите да имат още по-голямо доверие на следващите управляващи, на следващия министър, на следващия шеф на ДАНС. За съжаление това, което се случва в момента не е според мен стъпка в правилната посока.

Водещ: Как възприехте фактът, че вашият бивш шеф на кабинет Цветлин Йовчев стана вътрешен министър, а сега вече и вицепремиер?

Росен Плевнелиев: Не съм участвал в създаването на каквито и да било правителства или коалиционни уговорки. Не е съгласувано с мен, както назначението на днешния шеф на ДАНС, така и назначението на господин Йовчев. Отново подходих с доверие, с добронамереност, дадох своите 100 дни доверие. Пожелах, успях, бях градивен и подкрепях всяко едно действие. Ще продължавам да го правя, но ще бъда много фокусиран върху всяко едно действие. Ще бъда много по-внимателен и ще се отнасям с една много по-голяма доза недоверие. Всеки законопроект оттук нататък ще се гледа внимателно, за всяко едно действие ще се пита, ще се очаква ясен ангажимент. Защото към момента виждам предпоставки за неизпълнение на важни за нацията въпроси, а считам и за трудната среда, в която се намира днес българската политика, ситуация. А именно повече прозрачност, повече професионализъм и повече вяра. Повече доверие. Доверие, доверие - говорили сме сто пъти. Доверие в нашите международни партньори. Доверие в Брюксел. Доверие в институциите, с които работим заедно по целия свят, и доверие на гражданите.

Водещ: Това не е ли защита на наследството на Бойко Борисов и ГЕРБ и щит пред Цветан Цветанов?

Росен Плевнелиев: Доказах с действията си в последната година и половина, че наистина браня независимостта на президентската институция, дълбоко вярвам в това. Вярвам, че в нашата Конституция много точно е предписана ролята на президента и много вярно още преди 20 години е прогнозирано колко важно е той да бъде равно отдалечен и надпартиен. Така, както не завися от Станишев и Доган, не завися и от Борисов и Цветанов.

Водещ: Господин президент, нали вие харесвахте някои от мерките, програмите, ходовете на новата власт. Стори ми се, че подкрепихте и отделна агенция за подслушванията. Ще оттеглите ли всички тези подкрепи, които дадохте? Деликатни, гласни, негласни, ясни или, да речем, на четири очи?

Росен Плевнелиев: Не. Отговорът е не. Няма да оттегля цялостно своята подкрепа. Обещах преди малко, казвам го още веднъж. Ще гледам оттук нататък под лупа всеки проект, всяка идея, всяко предложение. Добрите, смислените, ще бъдат подкрепени, разбира се.

Водещ: Какво става на този фон, на фона на този скандал с най-важния въпрос – излизането от мизерията? Какво става с него?

Росен Плевнелиев: Знаете ли, трудно е да излезем от мизерията тогава, когато хоризонтът продължава да е много скъсен. Тогава, когато от 23 години назад винаги търсим само кой е виновният. Въпросите са много по-различни. Въпросите са кое е смисленото, кое ни движи напред? Кое ще даде на нацията възможност да се развива, да просперира. И от тази гледна точка аз вярвам, че надграждането, приемствеността, са изключително важни. Но и днешния акт, който ние виждаме, е всичко друго, но не надграждане и приемственост.

Водещ: Чакайте. За това, че българската политика е изключително токсична в момента, нали смятате, че вина имат и сегашните, и предишните? Или смятате, че вината е само на сегашните?

Росен Плевнелиев: Вина имат всички. И точно това казах преди малко. От 23 години ние само се чудим кой е виновният и търсим да посочим виновния.

Водещ: Това е важно. Важно е кой е виновен, ако някой е крал, е важно.

Росен Плевнелиев: Разбира се, че е важно. Справедливост трябва да има и тя минава през доказаната вина на всеки, който не е спазвал правилата и всеки, който е ощетил обществото. Но търсейки винаги виновния, пропускаме по-важното. По-важното е каква е смислената посока. Как ден по ден, не да гледаме назад и да търсим винаги удобно виновни, а всеки ден по една крачка напред. По-модерна, по-богата, по-приветлива държава и по-справедлива, а и по-морална.

Водещ: Мен не ми е ясно как сега говорите за любимите ви теми – санирането на панелките, енергийната ефективност, България, „Европа 2020”, електронното правителство, как въобще ще е възможно да говорите за тези неща, след като вие ще държите една лупа и ще гледате всеки акт на кабинета под нея?

Росен Плевнелиев: Надявам се на приемственост, защото това са много, много смислени приоритети на нацията и разбира се, ако по тях се постигне прогрес, аз ще стисна ръката на всеки, наистина на всеки, но се притеснявам, притеснявам се, защото в политиката и в икономиката не всичко е просто конкретни проекти, които са облечени в пари и обществени поръчки, на база, на които се избират изпълнителите и се върши нещо. Отново се връщам на голямата тема – европейските фондове, които са ни жизнено важни, за да можем да финансираме именно тези неща – енергийна ефективност, магистрали, пречиствателни станции, чисто море, туризъм за България, подкрепа на малките и средни предприятия за България. Те са и функция на доверие. Те са и функция на морал.

Водещ: Все пак защо българската политика е толкова токсична днес? Защо, заради това, че търсим вината ли, или за това, че не можем да намерим същността й, или за това, че не можем да намерим съгласие?

Росен Плевнелиев: Вече говорих по тази тема, но много се надявам, че идеята за постигане на национален консенсус около дългосрочна програма за развитие, всички политици да застанат зад нея, реформи, които са синхронизирани с Националната програма за развитие, включително и тези в сектор „Сигурност”, но и в много други направления – здравеопазване, образование, много дълго можем да говорим на тези теми. Има много смислени реформи, които трябва да се случат. Това е голямата тема, която трябва и сега да се случи в нашия парламент. Жалко за това, което се случи днес, но аз се надявам, аз съм по природа реалист, но оптимист. Едно извинение, едно, бих казал, по-добре обосновано и по-професионално решение ще свършат много работа. Един фокус в парламента, върху тези важни за нацията въпроси, реформи, ще свърши много работа. Нека да се хванем с двете ръце и пред очите на нацията да вършим смислени неща, да приемаме смислени законопроекти и да покажем морална отговорност, а не политически игри и странни сделки.

Водещ: На фона на това, което става, още ли вярвате, че служебното правителство е успокоило страната?

Росен Плевнелиев: Ето, вижте как историята така или иначе ще каже своята тежка дума, но дори в рамките на няколко седмици, днес, хората вече могат да преценят някои от действията на служебното правителство и някои от действията днес в парламента, защото служебното правителство с идеята за граждански борд, с обществените съвети, които работиха много добре, с това, че сложи 200 договора в енергетиката – най-страшно пазените тайни в тази наша прословута енергетика, ги сложи на сайта, даде заявка за прозрачност и за отговорна позиция. Дано да продължи и оттук нататък така.

Водещ: Защо днес не отидохте на „Дунав мост” 2? Този мост, за който се говори толкова дълго време, той какъв символ е – дълго правен, пътищата към него не са наред? Толкова бавно и мъчително ли стават общините ни работи, господин президент?

Росен Плевнелиев: Но все пак е символ на приемственост. Този мост е строен от шест правителства. Едното го е приоритизирало и договорило, другото е подписало договора и стартирало изпълнението. Третото е ускорило здраво изпълнението и е спасило еврофондовете. Другите по веригата са го довършили. Този мост е символ на приемственост, но този мост трябва да е символ и на нещо по-важно, че има едни много по-важни неща в дейността на всеки един от политиците. Те са свързани да показваме всеки ден на нацията – смисъла на нашите действия, а по резултатите те да отсъдят – кой е крив и кой е прав.

Водещ: За тази приемственост имаше пак проблеми, защото нямаше покани, хора не бяха поканени, не бяха уважени, публично стана ясно това. Защо?

Росен Плевнелиев: Винаги ще има недоволни, забелязах го още от първия ден като министър. По-важното е друго – мостът е готов, Видин получава една съвсем друга перспектива, Северозападна България – също. И едно по едно в рамките на тази последователност, на която се надявам, дългосрочно планиране и консенсус, за който винаги съм се борил, повече прозрачност и предсказуемост, е време, след като е обещан скоростният път Видин-Ботевград, да се случи. След това е време да се случат и специалните мерки в подкрепа на Северозападна България, също така да се направи тунела под шипка, магистрала „Хемус” – тези неща, които наистина ни помагат да виждаме смисъла, но и другите, които не искам да пропускаме и се връщам на голямата тема от днес – морал и прогнозируемост, доверие.

Водещ: Съжалявате ли, че сте опитвали да се еманципирате от Бойко Борисов и ГЕРБ, ако въобще сте се опитвали да се еманципирате?

Росен Плевнелиев: Лесно ми е да ви отговоря на вашия въпрос, защото не съм правил никога такива опити. Отново казвам, че моите отношение с Бойко Борисов винаги са били много мъжки, много ясни, много често сме спорили, понякога е било да, понякога е било не. Аз искам да имам такива отношения и със Станишев, и с Местан, и с Орешарски. Искам да имам такива отношения, но днешното действие не е в правилната посока.

Водещ: Възможно ли е да имате такива отношения оттук нататък?

Росен Плевнелиев: Все още вярвам, че мога да имам, но се надявам, че вече не го поставям като условие, защото вярвам, че в живота и в политиката е най-важно всеки да си носи кръста, да си носи отговорността. Аз посочих и ще кажа пак ясно – те ще носят отговорността за своите действия така, както и аз нося за моите действия, но все пак се надявам…

Водещ: Все пак вие казвате: „снемам доверието си от тях”, посочихте ги по име, как това нещо може да се прекрачи въобще?

Росен Плевнелиев: Посочих много ясно как – днес аз снех доверието си поради тяхно действие. Оттук нататък всеки ден ще видим какво правят, как го правят и същевременно отново, като президент, аз, ако виждам смисъла, ако съм сигурен, че това е добре за нацията и разбира се в рамките на моите конституционни правомощия, все пак аз не съм изпълнителна власт, не съм парламент, не мога да нося тяхната отговорност, нямам и намерение, не искам да им казвам какво да правят, не им нареждам. Аз ги моля за морал и за прогнозируемост. Считам, че днешното действие беше неправилно. Разбира се, те ще преценят, ще вземат своето решение, ще носят своята отговорност.

Водещ: Вашата роля оттук нататък – помирител или воюващ?

Росен Плевнелиев: Мога да бъда и помирител, но мога да бъда и боец – тогава, когато правата на гражданите са застрашени, тогава, когато искрено вярвам, че върви към лошо и считам, че е мой дълг и мой ангажимент да посоча. Разбира се, ще посочвам и успехите. Аз не се натискам да режа лентички. Не искам моят рейтинг да е висок и по-висок. За мен това няма голямо значение, но има огромно значение да спя спокойно с това, което правя, с вярата, че има морал в политиката, с вярата, че съм полезен на нацията и с вярата, че всички ние днес в тази много трудна и тежка ситуация за държавата вършим правилните неща, включително и в сектор „Сигурност”.

Водещ: В началото казахте, че сте изгубили някои илюзии. Накрая да ви попитам – коя е най-голямата, която загубихте?

Росен Плевнелиев: Много пъти съм се укорявал и упреквал, че съм добър човек, който е не само добронамерен. Аз ще продължавам да бъда добронамерен, но и понякога, може би леко наивно добронамерен. Надявам се да съм си взел поуки и от това, което се случва днес в държавата и се надявам също така всички ние да си изведем изводите, защото ние искаме да работим всички за стабилност, но стабилността минава през прогнозируемост, а такава няма за съжаление днес.

Водещ: Господин президент, благодаря ви за разговора.

ОЩЕ ОТ ИНТЕРВЮТА

Румен Радев за ANA-MPA: Гърция и България са "стратегическа ос на стабилност" на Балканите

13 септември 2023 | 16:04
Интервю на президента Румен Радев за Атинско-македонската информационна агенция и София Пападопулу, 12.09.2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков - втора част

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Румен Радев: Модернизацията на Въоръжените сили не е еднократен акт, а непрекъснат процес на повишаване на отбранителните способности и на инвестиции във военнослужещите

7 януари 2022 | 10:10
Интервю на държавния глава за в. „Българска армия“ 7 януари 2022г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки