НОВИНИ

Приключи „месецът на политическите консултации”, иницииран от президента Росен Плевнелиев

2012-03-22 11:00:00

Държавният глава се срещна с ръководството на ПП „Атака”

Приключи „месецът на политическите консултации”, иницииран от президента Росен Плевнелиев. През следващите седмици държавният глава ще обобщи пред Народното събрание резултатите от поредицата срещи с ръководствата на парламентарно представените политически сили и на основата на очертаните консенсусни приоритети на парламента ще бъде предложен конкретен план за реализация на мерките през 2012 година, обяви президентът. В края на годината той ще отчете пред депутатите постигнатия напредък по всяка от мерките, които предстои да бъдат предложени на народните представители.

Президентът проведе заключителна среща в рамките на „месеца на политическите консултации” с ръководството на ПП „Атака”. „Позицията на партията и конструктивните разговори дават надежда, че консенсус по националните приоритети може да бъде постигнат”, подчерта Росен Плевнелиев.

Необходимостта от промени на Изборния кодекс, мерките за насърчаване на икономическия растеж и заетостта, насърчаването на индустриите с висока добавена стойност и иновациите, както и реформите в ключови сектори като сигурността, администрацията и водният сектор, бяха сред основните теми по време на срещата на държавния глава с ръководството на партията. Единно бе мнението, че за постигане на икономически растеж не трябва да се разчита единствено на средствата от ЕС, но и на по-ефективно използване на публичните средства за развитие на инфраструктурата, науката и иновациите и за повишаване на жизнения стандарт в страната. Трябва да бъдат подкрепяни инвестиции не в МОЛ-ове, а в технологии, обобщи държавният глава след срещата.

Лидерът на партията Волен Сидеров запозна президента Плевнелиев с позициите на партията по реализацията на големите енергийни проекти и възможностите за диверсификация на енергийните източници. Необходимо е намаляване на енергоемкостта на българската икономика, а енергийната ефективност трябва да бъде национален приоритет, припомни позицията си президентът.

Според лидера на „Атака” Волен Сидеров допитването до народа като инструмент за постигане на национален консенсус трябва да се използва по-активно. Според него, могат да бъдат инициирани референдуми за строежа на нови ядрени мощности в България, както и по въпроса за членството на Турция в Европейския съюз.

Пред държавния глава ПП „Атака” представи и позициите си по възможностите за финансиране на външния дълг с падеж в началото на 2013 година. Росен Плевнелиев коментира, че ситуацията на международните пазари е спокойна и моментът е добър за страната ни да емитира външен дълг, като същевременно се запази консервативно управление на средствата в т.нар. „Сребърен фонд”.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите

8 април 2026 | 15:03
Президентът Йотова посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите.

Илияна Йотова: С експертизата на медиците и учените ще постигнем по-доброто управление на здравеопазването

7 април 2026 | 19:07
Президентът беше гост на Празника на научноизследователската и преподавателска дейност на Медицински университет – София

Президентът Илияна Йотова за конфликта в Близкия изток: Хората очакват диалог, а не заплахи, мир, а не война

7 април 2026 | 16:04
Призовавам всички страни, които участват в конфликта, да проявят разум, сдържаност и отговорност

Държавният глава Илияна Йотова удостои медийната платформа „24 часа“ с Почетния знак на президента

7 април 2026 | 16:04
Вестник „24 часа“ и изданията от групата му започнаха да излизат в началото след промените и запечатаха върху своите страници най-големите вълнения, мечти, очаквания и надежди на българите. Медията беше една от първите, които изгради успешно моста от хартията към дигиталното пространство, а многобройните инициативи на платформата показват осъзнатата им обществена роля. Това заяви държавният глава Илияна Йотова, която удостои медийната платформа „24 часа“ с Почетния знак на президента.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки