ИНТЕРВЮТА

Фазата, в която се намираме, е по-опасна от времето на Студената война

2016-11-13 10:29:00

Как ще се отрази изборът на Доналд Тръмп върху отношенията между Европа и САЩ?

Росен Плевнелиев: Аз съм шокиран, както и след Брексит. Тръмп не само обяви, че ще издигне стена на границата с Мексико, но постави НАТО под въпрос. Това беше най-погрешният сигнал, който един нов американски президент  може да изпрати. 

 

Ще отслаби ли Тръмп НАТО?

Росен Плевнелиев: Надявам се, че новият президент на САЩ ще преосмисли някои от своите обещания. 

 

Тази неделя в България се провежда вторият тур на президентските избори. Как да си обясним, че води един про-руски кандидат като Румен Радев?

Росен Плевнелиев:  Като държавен глава действам надпартийно. Българските избиратели ще решат мъдро. България е страна, в която про-руската политика традиционно има вековни основи. Аз водех друга политика. 

 

Бяхте упрекван, че критиките Ви към Русия навредиха на отношенията с Москва.

Росен Плевнелиев: Мой основен приоритет е интеграцията на България в Европа. Ако трябва да избирам между политика, съобразена с Москва или с ЕС, избирам проевропейската политика. Ние всички имаме доказателства, че Русия се опитва да дестабилизира Европа. 

 

Какви доказателства?  

Росен Плевнелиев: На последния Европейски съвет 28-те държави членки часове наред обсъждаха различните доказателства.

 

Какви средства използва Москва, за да дестабилизира Европа?

Росен Плевнелиев: От пропаганда до финансиране на враждебни към ЕС ултранационалисти и леви екстремисти. Това се случва и в България. Много от противниците на ЕС получават финансови инжекции от Русия. Или помислете за кибер-атаките, които бяха насочени и срещу България.

 

Особена цел ли е България за Русия?

Росен Плевнелиев: Балканите са стратегически важни за руските интереси. България е важна за Европа, защото е незаобиколим фактор в региона. Който иска да дестабилизира Европа, опитва най-лесно през Балканите. Винаги е било така: фитилът на Първата световна война беше запален именно там.  

 

Надвисва ли нова Студена война?

Росен Плевнелиев: Геополитическият ред днес не е нова Студена война. Аз наричам тази нова фаза Студен мир.  Плуваме в непознати води. Някога Съветският съюз бе изградил със Запада едно базисно доверие. Ние знаехме, че руските генерали няма да активират „червеното копче“ на ядрените оръжия. 

 

А днес?

Росен Плевнелиев: Днес президентът Путин много добре знае какво ние не бихме направили. Но ние изобщо не знаем той какво би направил. За мен историята на Европа се дели на преди и след анексията на Крим. Никой не вярваше, че в Европа граници все още могат да бъдат променяни със сила. Русия вече дори не спазва правила, които важаха за Съветския съюз.  

 

Непредвидима ли е сегашната ситуация?

Росен Плевнелиев: Тази нова фаза е по-опасна от Студената война. За мен е ясно, че Путин гледа на ЕС като на противник и иска да го отслаби. 

 

В ЕС тече дискусия да се отслабят санкциите срещу Русия.

Росен Плевнелиев: Украинската криза не е разрешена. Един нов замразен конфликт решение ли е? С този метод Русия иска да постави в зависимост някои страни. Аз съм срещу смекчаването на санкциите. Ние трябва да покажем характер и при определени обстоятелства дори да задълбочим санкциите. 

 

В момента Европа има проблеми и с Турция. Подготвена ли е България за провал на Споразумението за бежанците?

Росен Плевнелиев: Това не би било в интерес нито на Европа, нито на Турция. ЕС трябва да подсигури защитата на външната си граница. България допринася за това.    

 

Австрийското правителство, предвид масовите арести в Турция, настоява за  спиране на разговорите за присъединяване на  Турция към ЕС. А Вие?

Росен Плевнелиев: Още не бих отишъл толкова далече. Първо: ние трябва да гледаме на Турция като на партньор в миграционната криза. Не е решение да затворим Европа като средновековна крепост. Трябва да си сътрудничим със „стражите пред портите“ – Турция, Египет, Либия. Второ: Турция е регионална сила, чието развитие ние трябва да наблюдаваме и подкрепим в дългосрочен план. За нарушенията да човешките права трябва да се говори ясно. Но не трябва да прибързваме с потенциалното прекратяване на разговорите за присъединяване към ЕС. 

 

Защо не се кандидатирате отново за президент?

Росен Плевнелиев: Аз своевременно се аргументирах пред българския народ, че по лични причини няма да участвам в тези президентски избори.

 

Имате нужда от пауза?

Росен Плевнелиев: Да го кажем така: в българската конституция ясно е регламентирано, че един президент може да има максимум два мандата. 

 

Ще наследите ли Гюнтер Оетингер като европейски комисар по дигиталната икономика?

Росен Плевнелиев: Готов съм да направя всичко, което би допринесло за засилването на Европа. Кой ще бъде следващият български комисар не зависи от мен. Ще го предложи българското правителство.  

 

 

 

ОЩЕ ОТ ИНТЕРВЮТА

Румен Радев за ANA-MPA: Гърция и България са "стратегическа ос на стабилност" на Балканите

13 септември 2023 | 16:04
Интервю на президента Румен Радев за Атинско-македонската информационна агенция и София Пападопулу, 12.09.2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков - втора част

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Румен Радев: Модернизацията на Въоръжените сили не е еднократен акт, а непрекъснат процес на повишаване на отбранителните способности и на инвестиции във военнослужещите

7 януари 2022 | 10:10
Интервю на държавния глава за в. „Българска армия“ 7 януари 2022г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки