ИНТЕРВЮТА

Интервю на президента Росен Плевнелиев за бТВ

2015-03-20 22:46:00


Водещ: Добър вечер. Аз съм Жени Марчева и се намирам в Гербовата зала, където мой домакин е президентът на страната ни Росен Плевнелиев. Радвам се да Ви видя, господин Президент. Как сте?

Росен Плевнелиев: Много добре. Добър вечер и добре дошли в президентската институция.

Водещ: Добре заварил. Знаете ли, радвам се, че за разлика от Вашия руски колега, който изчезна за няколко дни, Вие не само, че не сте изчезнал, а сте във фокуса на медийното внимание през последните дни. Нали така?

Росен Плевнелиев: Така е. Имах обръщение в парламента съвсем наскоро. Много благодаря на БТВ и на зрителите на БТВ за възможността да направим това интервю.

Водещ: Няма защо. Ще ли Ви се обаче понякога да изчезнете наистина, поне за една седмица?

Росен Плевнелиев: Вижте, президентът няма право на отпуска, той е винаги на разположение. Но дали ми се ще? Със сигурност ми се ще.

Водещ: Добре. Готов ли сте да отговаряте на зрителските въпроси? А те са много.

Росен Плевнелиев: Да, готов съм.

Водещ: Добре. Нека преди това обаче да видим няколко от акцентите във вчерашното обръщение на президента Росен Плевнелиев в Народното събрание.

/Видео/ Обръщение на президента Росен Плевнелиев пред Народното събрание: Консултациите показаха, че няма спор за това кои са секторите, които следва да реформираме. И политици, и граждани сме наясно – реформи ще се правят. Има и ресурс, и съгласие за реформи. Реформите се базират на политически диалог, реформи се постигат чрез политически кураж и широко политическо съгласие за национално отговорно действие. Икономиката е в основата на решението на всеки от проблемите, с които се сблъскваме. Големият проблем вече седма година е ниските инвестиции и растеж. За да дойдат инвеститорите, обаче, а не олигарсите, трябва правна сигурност и работещи регулатори. Държавата трябва да може да гарантира справедливост и равенство пред закона за всеки. Българското общество посочи системата на правораздаване правораздаване като ключов приоритет. Народът е жаден за справедливост. Когато не я получава, попада в клопката на безперспективността и популизма. По крещящи престъпления като възродителния процес, фалита на банките от 1997 година, аферата САПАРД, аферата КТБ, няма нито един наказан и нито един върнат лев до момента. От изчезнали тефтери до неслучайно разпределение на делата, системата произведе достатъчно скандали. Време е за промяна.

Водещ: И така, господин Президент, част от акцентите ви във вчерашното Ви обръщение към народните избраници. Започваме веднага със зрителски въпрос. Признавате за пореден път, пише нашият зрител, че в България има олигарси. Ще посочите ли най-сетне техните имена?

Росен Плевнелиев: България има проблем с олигарсите. И не само България. И, ако си спомняте, преди време в едно интервю отново за БТВ ние дадохме и дефиницията какво е олигархията. Това са бизнесмени, които забогатяват за сметка на държавата и нямат устойчив модел.

Водещ: Колко сериозен е обаче проблемът ни с олигархията?

Росен Плевнелиев: Дадохме дефиниция и за кои предприемачи. Предприемачите са бизнесмени, които имат устойчив бизнес модел и забогатяват по правилата. Посочихме трите източника, от които олигархията се обогатява. Нарекохме ги трите каци с мед. Първи източник – приватизация. Втори източник – държавните пари къде се съхраняват, кой ги управлява? Трети източник – обществените поръчки. Аз твърдя, че стъпка по стъпка в правилната посока ние можем да стигнем много далече. Кои са правилните стъпки, за да преборим олигархията? Спомнете си правителството на Марин Райков – служебното правителство, което направи за пръв път правила за държавните пари. Резултата го виждаме. Ако въведем електронното правителство, ще имаме и пълна прозрачност за обществените поръчки. Ако направим либерализацията в българската енергетика, ние няма да имаме олигарси, които седят по пътя на тръби или посредници за продажба на газ, а ние ще имаме пълна либерализация. Гражданите и фирмите ще купуват свободно ток, газ от пазара, от борсата, на конкурентни пари. Тези конкретни стъпки в тяхната съвкупност ще ни придвижат много напред.

Водещ: И питам се все пак колко сериозен е проблемът ни с олигарсите, след като за пореден път признавате, че ги има?

Росен Плевнелиев: Аз не само признавам, но и давам решение. Надявам се всички останали политически партии да ме последват. Много държави имат проблем и всяка една от тях е успявала по един или по друг начин да се справи. Аз съм убеден, че в България са на прав път, а мерките, които изредих, са едно добро начало.

Водещ: А име дали ще чуем все пак от Вас?

Росен Плевнелиев: Не очаквайте от президента да посочва имена. Президентът е за това, за да се фокусираме върху принципи и решения.

Водещ: Нещо много важно, отново от вчерашната ви реч. Говорехте в нея за икономически кръгове и за това, че политическата класа, гражданите, магистратите, трябва да са независими от тези икономически кръгове. Кои са икономическите кръгове?

Росен Плевнелиев: Отново, не очаквайте от президента да посочва един, или втори, или трети. Това, което е важно, е системите в държавата, институциите. Много пъти съм казвал: не вярвам на силни хора, лидери, които ще дойдат на бял кон и ще ни оправят. Вярвам в силните институции, в институционалната култура. Ако има кръгове в българското правосъдие, не очаквайте от президента да ги посочи, но очаквайте от президента да дава решения как да подобрим и да търси консенсус. Приветствам това, че ние имаме стратегия за подобряване и за продължаване на реформата. Но очакваме конкретни действия.

Водещ: Можете ли, господин Президент, да сложите ръка на сърцето си и да кажете, че вие не сте част от нито един икономически кръг?

Росен Плевнелиев: Категорично го заявявам. Слагам ръка на сърцето си и го потвърждавам със своите действия в продължение на вече не просто три, а повече от шест години в българската политика. Аз съм доказал своята независимост. Примерите са много. Доказателствата – също.

Водещ: Още нещо много важно казахте вчера – българите са жадни за справедливост. Зрителски въпрос – защо у нас няма осъден нито политик, нито магистрат, както е в Румъния например?

Росен Плевнелиев: Вижте как добре работещи институции успяха да върнат доверието на хората в справедливостта и в това, че държавата може да гарантира правилата и тяхното спазване от всеки. В случая – в Румъния. Разбира се, Румъния е в началото на един процес. Ние се надяваме, че той ще стигне още по-далеч, защото останалите държави в Европейския съюз отдавна са постигнали това – правила, които важат за всички, и институции и регулатори, които ги гарантират. Тук България изостава. Трябва да си дадем сметка защо това се случва и да наваксаме.

Водещ: Добре. Към политическите консултации, които направихте и които приключиха само до преди месец и лидерите на основните политически партии не само, че не можеха да говорят за проблемите ни като държава, те не можеха да седят на една маса и да се гледат. Сега как е? Сложи ли се точка на политическата омраза и конфронтация, какви са вашите впечатления?

Росен Плевнелиев: По отношение на конфронтацията се надявам това, което видяхме в последните две години да е зад нас и да сме си направили изводите. Смениха се пет правителства и три парламента за две години – това не е нормално, нека да остане в историята. Виждам заявката от политическите партии за нов диалог, виждам отново сблъсък в парламента, но той е принципен – сблъсък на идеи, на решения. Виждам една нова коалиционна култура, която се задава, защото бяхме свидетели как в парламента забележете, не в някое ловно стопанство или в някоя резиденция, а в парламента. Спомнете си – политиците влизаха, излизаха, накрая излязоха с подписано споразумение. За мен това е едно много добро начало. Пред очите на народа, там, където му е мястото в парламента се роди една коалиция, която си има коалиционно споразумение, която си има и програма за действие. Оттук нататък обаче това е само заявката. Народът е жаден за справедливост, но и за резултати. Искаме да видим резултати, искаме да видим спокоен тон, аргументи, национално отговорно действие и резултати по националните приоритети. По отношение на конфронтацията дано всеки да си е извадил изводите.

Водещ: Не знам дали със следващото видео няма да ви опровергая, но нека да го изгледаме заедно. Реакциите на лидера на БСП Михаил Миков и лидерът на ДПС Лютви Местан след вчерашното ви обръщение в Народното събрание.

Михаил Миков: (…)

Лютви Местан: (…)

Водещ: Така, от ДПС директно, господин Президент, ви обвиняват, че самият Вие говорите на езика на омразата и по този начин провокирате терористични актове срещу самото движение. Мисля, че трябва да отговорите на господин Местан.

Росен Плевнелиев: Всичко, което съм казал е публично и е на сайта.

Водещ: Говорите ли с езика на омразата?

Росен Плевнелиев: Когато се говори, нека да се дават и доказателства, и конкретни аргументи. За мен е важно какво правим ние като политици. Като държавен глава аз бях първият, който отиде в Мюфтийството, за да пие едно кафе с тях и да ги уважи. Като държавен глава аз бях първият, който отиде на вечерята ифтар, спомнете си какво се изля против мен при онова събитие в Пловдив, когато аз отидох, за да уважа българските мюсюлмани в техния най-свещен празник. Не се уплаших от това. Нещо повече – на следващата година още веднъж организирах вечеря ифтар, на която имах честта и гордостта да присъства и патриарха на Българската православна църква, и главния мюфтия, и представителите на всички религиозни общност в България, включително и господин Местан, за което му благодаря. С действията си аз показвам.

Водещ: Говорите ли на езика на омразата днес? Да или не?

Росен Плевнелиев: Нека да бъде посочено дори едно доказателство. Аз твърдя, че такива доказателства няма.

Водещ: Близко ли сме до етнически конфликт, ако лидерите на различни партии говорят за част от етносите като човекоподобни същества, а пък друга част им отговарят, че те са евреите на 21 век?

Росен Плевнелиев: Учудвам се на подобен дебат в парламента. Той е абсолютно недопустим. Вярвам, че от всеки един от политическите лидери може да се изисква и той трябва да демонстрира с действията си уважение към това, с което най-много се гордее. Нашият модел, нашата толерантност, това, което ние направихме за света – да спасим евреите си, да покажем мирното съжителство на различни религии и да го обогатим с демократична и европейска перспектива. Дълбоко се притеснявам, когато такива дебати вървят в парламента, зависи от всеки един да можем да гарантираме толерантност и демократичност в нашето общество.

Водещ: Колкото до тревогата на господин Местан за външния дълг, тук има един зрителски въпрос, който веднага ви задавам – защо, господин Президент, не наложихте вето върху последния заем, който Народното събрание гласува, а наложихте вето върху заема, който Орешарски изтегли?

Росен Плевнелиев: Това са два различни акта. Добре е да се направи разликата. През 2014 година правителството на Пламен Орешарски ревизира бюджета на държавата, като същевременно изкуствено завишиха приходите, за да могат да завишат изкуствено и разходите и в крайна сметка произведоха един нереален бюджет. Това, което аз направих е да изляза пред целия народ и да изложа своите аргументи защо налагам вето над този бюджет. Фактите доказаха, че съм бил прав в края на годината, когато държавата изпадна в свръхдефицит и се оказа, че е точно така – приходите бяха нарочно завишени, за да може да се произведат много повече разходи, които доведоха до свръхдефицит. През 2015 година е коренно различно. Ние имаме бюджет, който е приет в парламента, който почти всички оценяват, включително и тук ние в президентската институция като реалистичен. Бюджетът се изпълнява, заложени са приходи разумни, а растеж от 0,8 - аз вярвам, че ние можем да имаме и по-висок растеж. Същевременно по темата за дълга, която току-що се дебатира трябва да е ясно, че този дълг, който правителството тегли в момента е заложен в бюджета. Той е част от един национално отговорен процес, а именно приемането на бюджета за 2015 година.

Водещ: Добре. Нека да видим още реакции в Народното събрание след вчерашното ви изявление. Този път реакцията на националистите.

Валери Симеонов: (…)

Волен Сидеров: (…)

Водещ: Така, ако трябва да перефразирам лидерът на НФСБ Валери Симеонов трябва да Ви попитам защо лъжете, господин Президент?

Росен Плевнелиев: Очевидно тези хора не са се задълбочили в това какво съм казал. Моите думи там много ясно и категорично са – има съгласие. Те трябва да направят разлика между пълен консенсус и съгласие. В рамките на месеца на политическите консултации ние постигнахме съгласие с някои от политическите партии за това този референдум да се проведе и то две в едно с местните избори. Такова съгласие има и аз съм убеден, че то ще проличи, когато като държавен глава се възползвам от своето конституционно право и инициирам референдум, който трябва да мине разбира се през дебати и решение на Народното събрание. Нека да видим дали там ще го има това съгласие. Същевременно обаче забележете в моята реч, когато аз говоря за пълен консенсус – да, има пълен консенсус по приоритетите на Националната програма за развитие България 2020, има пълен консенсус за доброто и коректно управление на еврофондовете. Очевидно виждате по-малко аргументи, повече емоции, но едно последно изречение. Благодаря на всички политически партии, които участваха в месеца на политическите консултации. Единствените, които не участваха бяха „Атака“.

Водещ: Липсваха ли Ви?

Росен Плевнелиев: Вижте, за мен всяка партия добавя стойност. Всяка тя е част от палитрата. За мен е важно да чуя всеки и да търся пресечните точки между тях. Месецът на политическите консултации отново бе успешен и той обогатява стъпка по стъпка българската демокрация.

Водещ: Добре. Минаваме отново към зрителските въпроси. Нека да чуем последните реакции. Те са на Цветан Цветанов и Радан Кънев.

Цветан Цветанов: (…)

Радан Кънев: (…)

Водещ: Да се върнем към въпросите на зрителите. Безкрайно много зрителски въпроси, господин Президент, бяха свързани с пенсиите, социалните помощи, въобще начинът, по който ние живеем, стандартът ни на живот. И зрителски въпрос – как се чувствате като президент на най-бедната държава в целия Европейски съюз? Докога ще сме най-бедните?

Росен Плевнелиев: Зле. Не мога да се чувствам добре тогава, когато народът не се чувства добре. Знаете ли, бедността не е порок. Бедността не е присъда. Никой не е казал, че ти трябва цял живот да бъдеш беден. Богатството се изработва. И то се изработва с посветеност, с добро образование, с честен труд ако щете и преди всичко обаче с колективно усилие. Една нация само така може да успее. Аз съм благодарен на това, че правителството като че ли се поучава от някои грешки от предишен мандат и обръща много повече внимание на социалната политика. Държавата трябва да е близо до хората тогава, когато те бедстват. Тогава, когато имат непреодолими проблеми. Същевременно обаче държавата трябва да даде път на предприемчивите, на можещите, на тези, които искат да инвестират, да поемат рискове. И преди всичко на тези, които са готови по правилата да движат нацията напред.

Водещ: Знаете ли обаче – преди месец и половина в разговор с мен вицепрезидентът Маргарита Попова разкритикува кабинета, че социална политика не се прави като се раздават пари на калпак. Днес е Великден, ще дадем за Великден. Утре е Коледа, ще дадем и за Коледа. Така ли е?

Росен Плевнелиев: Това е част от социалната политика. Не съм сигурен, че е на калпак, защото има ясни критерии, по които се дават помощите както за енергийно бедни семейства, така и по отношение на пенсиите, които са недостатъчни. Също така всяка една заявка на правителството да направи нещо, независимо дали е за Коледа или за Нова година, сама по себе си е достойна за уважение, защото на хората наистина им е тежко. По-важно обаче е друго – истинската социална политика е тази, която дава шанс на хората сами да изкарат хляба си. Истинското развитие в едно общество е това, което не прави всеки богат. Но дава възможност на всеки да живее скромно, но достойно.

Водещ: Добре. Зрителски въпрос и за здравеопазването, свързан с актуално предложение от тази седмица на здравния министър Петър Москов. Господин Президент, какво смятате за инициативата на министър Москов във връзка със здравните вноски? Тази негова идея за плащане на вноски 15 години назад и разделяне на здравеопазването на пакети не нарушават ли конституционните и човешките права на всички онези, които не могат, а не че не искат да си платят здравните вноски?

Росен Плевнелиев: Тук принципа е същият както при сметките за ток. Всеки е длъжен да си плаща сметката за ток. Държавата обаче трябва да осигури прозрачност, ефективност и възможност сметките да са разумни. Също така държавата пак трябва да подкрепи всички тези семейства, стотици хиляди в България, които се затрудняват да си платят сметките за ток поради ниски доходи и там държавата отива и подава ръка. По същия начин трябва да бъде и с осигурителната система. Ние трябва да си плащаме, за да получаваме услуга. Това плащане трябва да е разумно и то трябва да е масово. Същевременно тези, които не могат, държавата ще ги подкрепи.

Водещ: Добре. Нека сега да ви срещна и с една представителна извадка от личности, която не само ще ви бъде любопитно да чуете, но според мен и двамата имаме какво да научим от тях. Нека да ги видим.

Репортер: Теодосий Теодосиев – мъж на годината за 2014. Известен като златния физик на България. Със собствените си спестявания ремонтира изоставено училище в Габровския балкан, където създава школа по приложна математика и физика. Там помага на много млади български таланти да спечелят златни медали на световни олимпиади.

Теодосий Теодосиев: (…)

Михаил Христов: (…)

Водещ: И така, господин Президент, сетивен ли сте към това, което каза параолимпиеца, че по улиците се разхождат политици с ей такива вратове и коли за по 200 хил. и охрана колкото един взвод? Възмущава ли ви това, нормално ли е това?

Росен Плевнелиев: Знаете ли, като едни от най-охраняваните хора в държавата, мога да споделя с Вас моите мечти. Аз много обичам да карам кола. За мен това е висша форма на свобода. Знаете ли как ми се иска да закарам децата си, да закарам приятелите си някъде, но от три години не мога да си го позволя. Много бих искал и постоянно се опитвам да преразгледаме едно или друго правилно, но бъдете сигурни, че аз като държавен глава винаги ще подкрепя институциите, правилата като такива, и виждам по целия свят – правилата са почти еднакви за всички. Аз съм дисциплиниран човек. Може да ми се иска да правя едно, но същевременно спазвам правилата такива, каквито са, които се трупат в продължение на десетилетие поколения, за да може пък да се гарантира сигурността през институциите на висшите държавници. Много би ми се искало, но не бива да изпадаме в популизъм – има правила, има институции.

Водещ: Така е. Тук по-скоро става въпрос за прекрачването на границата, как да кажа, на това, което е нормално за обществото, това, което не боде очите, не предизвиква гняв…

Росен Плевнелиев: Не бива да се харчат пари излишно. Вижте, това е така. Но ето, аз днес попитах момчето, което ме караше в колата, нито си ги избирам, нито ме интересуват, но колата е 10-годишна. Те са на по стотици хиляди километри. Ние в България не можем да си позволим, и по никакъв начин не би следвало да си позволяваме излишен разкош, за какъвто и народът няма да ни разбере, а и не вярвам, че някой го демонстрира. По-важното е друго, по-важното е, че винаги си спомням думите на един мъдър президент, който ми каза: Виж, когато се хванеш с политика, половината от хората веднага считат, че ти си се хванал с политиката, за да правиш всички лоши неща на света за власт, за пари. Голямата битка е за другата половина – тези, които ти трябва да спечелиш, които се интересуват, които питат, и които искат да видят, че в политиката има морал,има честност, че има хора, които се посвещават, че правенето на избори, например местни, на есен не би следвало да бъде свързано, както в миналото с някой, който пали черджета пред джамии и друг, който хвърля камъни по джамии. А изборите трябва да са едно нормално демократично упражнение по да си напишем домашното за това как ние гласуваме за бъдещите си лидери.

Водещ: Има и такъв въпрос към Вас, господин Президент – какво бихте си купил с 35 лева, колкото са детските надбавки в България?

Росен Плевнелиев: Много бих искал те да са по-големи. Тук е въпрос, обаче, на приоритети, и на баланс, и разбира се отново се връщам на проблема на проблемите за всички – това е колко произвеждаме, как произвеждаме, доколко сме ефективни; икономиката, какво прави, какво произвежда, за да може оттам политиците да преразпределят. Някои от тях ще бъдат десни, ще се опитат да форсират още повече икономическото развитие. Други ще бъдат леви – ще дават повече за социални политики. Всичкото това е правилно. В основата си обаче стои до това как ние произвеждаме.

Водещ: Колкото до призива на "Мъжа на годината" да търсим всички ние българското, за да насърчаваме българската икономика, което е и вашата теза. Всъщност, костюмът, с който сте в момента, български ли е?

Росен Плевнелиев: Винаги нося български костюми. Знаете ли, аз съм прагматичен човек, който обича качеството, и вярвам, че българското текстилно производство е на световно ниво. Аз нося и ще продължавам да нося български костюми, защото те са качествени, и защото те заслужават да бъдат показвани по целия свят. По същия начин за мен няма по-вкусно нещо от българския розов домат с малко сирене, с малко зехтин. Това е моята мечта – да мога, разбирате ли, да имам свободата да отида да си го купя, и да го сервирам и на децата си. От друга гледна точка в миналото си много често си купуват употребяван немски автомобил. Няма нужда да се изхвърляш – трябва да купиш нещо, което ще те закара от точка А до точка Б, което е качествено, което е разумно. Много ми се ще българите да бъдат отворени и да избират качеството, а българското производство да бъде все по-качествено, и все по-търсено.

Водещ: Хайде към една от най-парливите теми – енергетиката. Още зрителски въпроси, свързани с тази тема: Кой е виновен вече години наред енергетиката ни да се намира в почти пълна зависимост от Москва?

Росен Плевнелиев: Държавата -най-големият виновник….

Водещ: Не, не е държавата. Колко правителства се изброиха и изредиха, г-н Президент с идеята?

Росен Плевнелиев: Да, да. Вижте, може би аз започнах по-общо. В енергетиката има огромни драми. Държавата е виновна за всичко, което се случва в българската енергетика. Когато казвам „държавата“, слагам и себе си, слагам и всички политически лидери. От друга гледна точка се гордея, че съм първият български президент, който промени приоритетите в българската енергетика. От голям шлем, още в първия ден аз заговорих за енергийна либерализация, енергийна ефективност и енергийна диверсификация. Радвам се, че 3 години по-късно този приоритет е вече припознат като стратегически приоритет за държавата. Все още обаче трябва да постигнем резултати.

Водещ: Нали знаете, че няма колективна вина, не може всички да са виновни затова, че енергетиката ни е зависима от Москва? Очевидно трябва да има конкретни виновници затова, затова, че работата не е свършена, затова,ч е няма изградени газови връзки със съседите си? Затова, че днес излезе поредният доклад от Европейската комисия, според който ако сега Москва дръпне шалтера на газа, ние сме най- ощетените в целия Европейски съюз.

Росен Плевнелиев: Абсолютно съм съгласен с вашата теза и мога само да се притеснявам, да настоявам и да изисквам това да се промени. Аз съм този президент, който от ден 1-ви промени приоритетите. Либерализацията е и много силна антикорупционно действие. Тя създава съвсем нова икономическа среда. Тя прави възможността много повече фабрики да се случват в България. Когато имате само една тръба и един доставчик на газ, имате много голяма несигурност, следователно и инвеститорите ви избягват. Убеден съм, че България този път е на прав път. По същия начин може да зададем въпросът: „А защо до сега 20 години България не разработи своите източници на газ, защо? Кой ни забраняваше – "Терес", "Хан Аспарух", "Силистар" – нашата собствена газ. Защо никой до сега не до направи? Защо имаше посредници „Топенерджи”, „Мултигруп” и който се сетите по цената на газа”. Именно това посочих в моята реч от вчера. Ако трябва да избирам между това да транзитирам газ, избирам ниската цена на газта за българските семейства и за българските компании., за да могат те да се развиват. Много, много години имаме зад гърба си на погрешни действия. Дано този път да сме извадили изводите си.

Водещ: За Москва, зрител Ви пита: „Защо сте толкова краен, безкрайно краен в оценката си за Русия. Не бъркате ли? Нарекохте Русия националистическа и агресивна държава?

Росен Плевнелиев: Не отстъпвам от всичко, което съм казал. Искам само да направим разликата, че моята позиция не е против, тя не е срещу, тя е за върховенството на закона. За възможността държавите независимо колко са големи и малки да се развиват и на честни избори нациите да избират своето бъдеще. За възможността никой да не може – колкото да е голям и да е силен да прегази територията на някоя друга държава, да им прати зелени човечета и да им окупира части от територията. Моята позиция е в подкрепа на върховенството на закона – мир и просперитет може да има само, когато има правила и когато те се спазват от всички. Включително и от най-силните и от най-големите.

Водещ: Да се върнем тук, друга голяма тема – природните бедствия ни удрят шамари вече месеци наред. Адекватно ли се справя държавата според Вас с природните бедствия през последните месеци?

Росен Плевнелиев: Трябва да си даваме сметка, колко бързо се променя природата, човечеството, а и ние тук българите наистина да теглим чертата на всичко погрешно,което е вършено в продължение на десетки години. Оттук нататък природата ще продължи да се променя още по-бързо. Такива са прогнозите на всички световни институции и учени, и ние ще трябва да се адаптираме. БАН вярваше, че един дъжд веднъж на сто години по интензивност е дъжд със сто литра на квадратен метър на денонощието. Ние видяхме миналата година по 230 – 240 л. на кв. м на денонощие. Това не е потоп, това е нещо повече. Следователно длъжни сме да сме готови, България инвестира в нова техника, в технологии. Много ми се ще да развием доброволчеството, да покажем тези невероятни българи.

Водещ: Ето сега точно това ще ви покажем едни доброволци, едни спасители, които през последните месеци се изправиха безстрашно лице в лице с природните бедствия, които ви задават въпроси. Нека да ги чуем

Росен Плевнелиев: Много Ви благодаря.

Водещ: Дали се очаква примерно да имаме армия, да нямаме само дузина наемници? Дали е изпадал в някаква ситуация, да помогне на човек, който наистина е в беда и дали може да направи нещо повече в това, да сме по-оборудвани и по-въоръжени доброволците, за да може да се справим наистина със ситуациите?

Водещ: И така, помагал ли сте в беда някога?

Росен Плевнелиев: Случвало се е много пъти. Дори колкото и да звучи нескромно като ученик в 11-и клас в едно езеро в Благоевград, езерото на парк „Бачиново” дори ми се наложи да спасявам момче, което се давеше.

Водещ: Успяхте ли?

Росен Плевнелиев: Бяхме заедно с мой приятел и успяхме. Никога няма да забравя този момент. Знаете ли, нещата се случват много рязко и много бързо около мен са се случвали катастрофи. Живях 9 години в Германия и никога няма да забравя, поне десетина свръхтежки катастрофи, които са ставали около мен, когато е трябвало да помагам на хора, които да бъдат извадени от автомобили, катастрофи в които също имаше загинали. Спомням си, как действаше немската полиция, спомням си как действаха всички в извънредни ситуации. Но да се върнем на това нещо, което нашите зрители питат. Ще ми се, много ми се иска, българите с тяхното добро сърце, с тяхната възможност и желание да подадат ръка и да припознаят доброволчеството и дарителството, които се случват вече в България масово, но още повече. Това е голяма промяна.

Водещ: Дано, дано това да е така. Колкото до другия важен въпрос, който ви зададоха спасителите – кога ще имаме истинска армия?

Росен Плевнелиев: България има своята армия. Ние имаме професионална армия и това е правилното решение. Нашата армия има своя план за действия, но трябва да бъде оставена на спокойствие. Тя трябва да получи необходимия ресурс, за да може да развива отбранителни способности. Трябва да си даваме сметка, че подценяването на изграждането на тези способности ще доведе до рискове пред нацията и суверенитета на държавата. Аз съм за това да бъдат изпълни поетите ангажименти, които да дадохме на среща на най-високо ниво в Уелс.

Водещ: Премиерът и финансовият министър обаче казват друго…

Росен Плевнелиев: Премиерът и финансовият министър за сега действат по различен начин и аз не мога да се съглася. Същевременно разбирам, че те имаха извънредна ситуация, при която четвъртата по големина българска банка фалира и те трябваше да намерят извънредно над 3 млрд. лева.

Водещ: Сиреч КТБ изядоха парите за армията?

Росен Плевнелиев: Не само за армията, а и за много други неща. Оттук нататък е много важно да видим институции, които по пътя на офшорките и на действията на олигарсите да върнат обратно парите.

Водещ: И така към въпроса на г-н Петров, той не е подставено между другото – той наистина изглежда така, мисли така и звучи така. Г-н Петров ви пита – ще се кандидатирате ли за втори мандат? Само не ми казвайте, че е твърдо рано…

Росен Плевнелиев: Да, Вие знаете отговора на този въпрос, но това е честният отговор…

Водещ: Да, за това отговорете ми по друг начин…

Росен Плевнелиев: Отговорът е да бъдем честни с хората. А за да бъдем честни с хората, аз казвам истината.

Водещ: Искате ли втори мандат? Имате ли амбицията за още 5 години тук, на „Дондуков” 2?

Росен Плевнелиев: Страшно погрешно е да се мисли само във фактора време. Правилният начин на разсъждение е сега съм тук и искам сега в този момент, когато народът ми е гласувал доверие да бъда максимално полезен. От тази гледна точка всякакви сметки са контрапродуктивни. Сега има много работа за вършене. Когато му дойде времето, ще преценим кой е най-полезния.

Водещ: Това беше един израз, който беше присъщ на един друг политик от нашето близко минало: „Когато му дойде времето”.

Росен Плевнелиев: Нямам спомен.

Водещ: Симеон Сакскобургготски.

Росен Плевнелиев: Трудно може да се прави сравнение.

Водещ: Колкото до втория въпрос – натиск през тези три години от политик, политическа партия върху Вас упражняван ли е?

Росен Плевнелиев: Видяхте, че 2013 – 2014 година беше истинска война с президента по всички фронтове, но не се поддавам на натиск. Аз съм един разумен, добронамерен човек, който вярва, че със стъпка по стъпка можем да стигнем далеч. Имам своите ценности, имам своя морал, на който се уповавам и спя спокойно с това, което правя. Виждам смисъла на това, което правя и това ме мотивира да продължавам напред.

 

ОЩЕ ОТ ИНТЕРВЮТА

Румен Радев за ANA-MPA: Гърция и България са "стратегическа ос на стабилност" на Балканите

13 September 2023 | 16:04
Интервю на президента Румен Радев за Атинско-македонската информационна агенция и София Пападопулу, 12.09.2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков

21 January 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков - втора част

21 January 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Румен Радев: Модернизацията на Въоръжените сили не е еднократен акт, а непрекъснат процес на повишаване на отбранителните способности и на инвестиции във военнослужещите

7 January 2022 | 10:10
Интервю на държавния глава за в. „Българска армия“ 7 януари 2022г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки